Wybielanie zębów w domu?

Wszyscy marzymy o pięknych, białych zębach jak z reklamy - nieskazitelny uśmiech uważany jest za atrybut osób atrakcyjnych i zadbanych i z pewnością poprawia samoocenę posiadacza. Dbanie o higienę jamy ustnej, odpowiednie nawyki żywieniowe oraz unikanie używek to z pewnością najważniejsze kroki do zachowania śnieżnobiałego uśmiechu. Należy również pamiętać, że odcień zębów w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie. Żółty kolor lub przebarwienia szybciej pokażą się u palaczy, osób które spożywają duże ilości pokarmów pełnych barwników (zarówno sztucznych, jak i naturalnych), piją dużo kawy i czerwonego wina, a przy tym nie przykładają się do poprawnego szczotkowania i nitkowania zębów. Gromadzący się osad nazębny nie tylko sprzyja rozwojowi bakterii, ale sprawia, że uśmiech staje się mało estetyczny.

Wybielanie zębów oczywiście najlepiej jest poświęcić profesjonalistom - odpowiednie stężenia substancji czynnych, wiedza i doświadczenie stomatologa sprawią, że efekt może być naprawdę spektakularny. Taka kuracja nie należy jednak do najtańszych, dlatego wiele osób wybiera domowe sposoby na „rozświetlenie” uśmiechu. Choć popularne w sieci stały się metody z wykorzystaniem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego czy innych, kuchennych produktów - specjaliści alarmują, że takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a także problemów z dziąsłami. Jeśli decydujemy się na wybielanie zębów w domu, warto postawić na gotowe i przebadane preparaty - oto kilka z nich. 

Proszek do wybielania zębów

Najwygodniejszą i zdaje się, najpopularniejszą w sieci (zwłaszcza na Instagramie) metodą jest stosowanie proszku do wybielania zębów. Proszek wystarczy nałożyć na szczoteczkę i dokładnie czyścić zęby, nie więcej niż 3 razy w tygodniu, aby zminimalizować ryzyko ścierania szkliwa. Prawdziwym hitem jest kosmetyk od Smilebite, z węglem kokosowym, glinką i bakteriobójczą ziemią okrzemkową. Dzięki dodatkowi mentolu proszek ma orzeźwiający, miętowy smak. Według internautek, efekty są widoczne nawet po pierwszym użyciu:

Działa cuda! już po pierwszej aplikacji zęby zrobiły sie bielsze

Wybielanie na duży +! po 2 użyciu już zauważalna różnica :) - to tylko część opinii ze sklepu internetowego Nutridome, w którym można zakupić kosmetyk.

Paski do wybielania zębów

Kilka lat temu ogromną popularność zdobyły paski do wybielania zębów. Ta metoda polega na przyklejaniu cieniutkich pasków, pokrytych substancją wybielającą i rozpuszczającą osad, do górnych i dolnych zębów. „Zabieg” trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i powinien być przeprowadzany raz - dwa razy dziennie, co dla niektórych użytkowników może nie być w pełni komfortowe, choć nadal mają wielu zwolenników. Paski wybielające nie są też zalecane osobom z nadwrażliwością dziąseł.

Wybielanie zębów światłem

Wybielanie zębów z zastosowaniem niebieskiego światła to metoda, która ma imitować profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym. Proces polega na nałożeniu na żelu wybielającego, który jest aktywowany przez niebieskie światło LED lub UV, które emitowane jest przez specjalną lampę, połączoną z nakładkami na zęby. Wybielanie zębów światłem należy przeprowadzać codziennie, przez kilkanaście minut (w zależności od zaleceń producenta), należy również szczególnie dbać o higienę urządzenia, które wielokrotnie umieszczamy w jamie ustnej.