]Dlaczego ludzie nie kochają samych siebie?

Jak pokochać siebie - to pytanie zadają sobie tysiące kobiet na całym świecie. Problem z samoakceptacją nie jest niczym nowym - od zawsze ludzie porównywali się między sobą i zazdrościli innym wyglądu, pozycji, bogactwa czy inteligencji. Jak więc siebie pokochać?

W obecnych czasach problem z niskim poczuciem własnej wartości wyolbrzymił się jeszcze bardziej za sprawą mediów - internetu, telewizji oraz prasy. Kobiety z każdej strony bombardowane są zdjęciami aktorek, modelek i piosenkarek o - mogłoby się wydawać - idealnej urodzie oraz figurze. To sprawia, że wiele kobiet nie potrafi pokochać siebie - wciąż porównują się z bogatymi i sławnymi i wydaje im się, że nigdy im nie dorównają.

Również otoczenie często nie pomaga w pokochaniu siebie, wymagając od współczesnych kobiet zbyt wiele - na przykład tego, by zawsze dobrze wyglądały, robiły karierę, były świetnymi matkami i żonami, a wszystko to z uśmiechem na twarzy. Według wielu kobiety nie mają prawa być zmęczone, smutne czy mieć gorszego dnia - wystarczy, że usłyszysz to raz dziennie przez miesiąc, a zaczniesz w to wierzyć! To z kolei doprowadzi do sytuacji, w której możesz zacząć siebie nienawidzić - ponieważ nie umiesz spełnić oczekiwań wszystkich dookoła.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości są wobec siebie bardzo krytyczne. Każdą życiową porażkę mocno przeżywają, uważając że mogli zrobić o wiele więcej - natomiast sukcesy uważają za łut szczęścia, nie za wypracowany efekt. To sprawia, że takim ludziom ciężko jest pokochać siebie - przez ciągłe porównywanie i nieustanną krytykę (często również płynącą od osób z otoczenia) są przekonani, że nie są nikim wartościowym.

Jak pokochać siebie i swoje życie?

Jak więc pokochać siebie? Pierwszym ważnym krokiem jest przefiltrowanie swojego otoczenia i rozważenie, czy któryś z twoich przyjaciół nie ma na ciebie negatywnego wpływu. Konstruktywna krytyka nie jest niczym złym - jednak nawet taka, gdy pojawia się za często może obniżać twoje poczucie własnej wartości. Jeśli dostrzeżesz takie zachowania u któregoś ze swoich przyjaciół, daj mu do zrozumienia, że nie pomaga ci w budowaniu pewności siebie i poproś o wsparcie w tej kwestii. Odcięcie osób toksycznych również pomoże ci polubić siebie.

Jednak pierwszym krokiem, aby pokochaćsamegosiebie jest praca nad zmianą sposobu myślenia - to niełatwe, choć możliwe do wykonania. W ciągu dnia postaraj się znaleźć chociaż 5 momentów, gdy staniesz przed lustrem i powiesz sobie komplement - np. masz ładne rzęsy, masz białe zęby, gdy się uśmiechasz masz słodkie dołeczki. Z początku może ci się to wydać nienaturalne, możesz od razu zacząć szukać wad "równoważących" komplement - postaraj się tego unikać.

Aby kochać lub polubićsiebie, musisz stać się zdrową egoistką - czyli nie być na każde zawołanie najbliższych ci osób (jeśli do tej pory tak było). Szacunek do swojego czasu jest jedną z pierwszych rzeczy, jakiej powinnaś się nauczyć. Jeśli szef naciska na nadgodziny albo przyjaciółka na kolejną imprezę, a ty czujesz że nie masz na to ochoty - powiedz zwyczajnie nie. Po kilku odmowach poczujesz, jak dobrze czujesz się ze swoją asertywnością i zobaczysz, jak wiele czasu traciłaś, spełniając marzenia i oczekiwania kogoś innego. 

Dlaczego warto pokochać siebie?

Jak kochać siebie już wiesz - jednak dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim - gdy podniesiesz swoje poczucie własnej wartości, twoje życie stanie się łatwiejsze. Osoby o wyższej samoocenie są pewne siebie, a to przekłada się na lepsze relacje - zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Pewne siebie i asertywne kobiety częściej odnoszą sukcesy zawodowe oraz mają więcej przyjaciół. Potrafią również budować zdrowe relacje z partnerami, ponieważ od początku stawiają jasne granice - są w stanie określić, co im odpowiada, a co nie. Warto również pamiętać, że pewność siebie jest dla mężczyzn bardzo pociągająca - kobieta, która wie czego chce będzie w ich oczach atrakcyjniejsza niż niepewna siebie i nie mająca swojego zdania osoba.

Kobiety o wyższym poczuciu własnej wartości nie mają problemów z zazdrością, rzadziej narzekają i potrafią być bardziej stanowcze - na przykład otwarcie mówić o problemie dotyczącym związku, dzięki czemu zostaje on przepracowany z partnerem. Mogą również pokazać mu, jak zaakceptować siebie - jeśli mężczyzna również będzie czuł się dowartościawany, związek bardzo na tym zyska.

Kobiety, które kochają siebie odnoszą sukcesy na polu zawodowym, ponieważ potrafią negocjować warunki, które im odpowiadają - szanują swój czas, więc nie poświęcą go na pracę za grosze lub w nieodpowiedniej atmosferze. Stanowczość jest cechą pożądaną przez pracodawców - jeśli w sposób zdecydowany potrafisz przedstawić słuszność swoich działań, mądry szef zauważy to i doceni.

Kobiety, które otwarcie stwierdzają, że "nie kocham siebie" są inaczej postrzegane przez otoczenie - dają sygnał ludziom dookoła, że coś jest nie w porządku. Częściej też narzekają i dla wielu są po prostu toksycznym znajomym. Pamiętaj, że gdy kochasz siebie, innym łatwiej jest darzyć cie sympatią - będąc pewną siebie kobietą, częściej podkreślasz swoje mocne strony, przez co wady schodzą na dalszy plan. Osoby o wyższym poczuciu własnej wartości częściej myślą pozytywnie - a takimi ludźmi inni chcą się otaczać.

Gdy pokochasz siebie i swoje życie, zauważysz również zmianę w otoczeniu - najprawdopodobniej znajdzie się kilka osób, które również zaczną mówić ci, że dobrze wyglądasz i promieniejesz! Wysokie poczucie własnej wartości zmienia twoją mimikę twarzy, sposób poruszania, a nawet sposób wysławiania - i jest to zmiana pozytywna. Dzięki temu możesz mieć również dobry wpływ na innych i nauczyć ich, jak zaakceptować siebie.

Jak pokochać siebie - ćwiczenia

Jak pokochać siebie? Kluczem do zbudowania wyższego poczucia własnej wartości jest systematyka - jeśli codziennie przez pół roku będziesz komplementować siebie, w końcu uwierzysz w te słowa. Jakie ćwiczenia mogą pomóc w pokochaniu siebie i podniesieniu swojej samooceny?

  • 5 cech, 5 umiejętności - ćwiczenie, które powinnaś wykonać na samym początku, wydaje się pozornie proste. Weź kartkę i długopis i spisz listę - musi się na niej znaleźć minimum pięć cech charakteru, które w sobie lubisz (pogodna, uczynna, pracowita, dbająca o rodzinę, kochająca, wrażliwa, oczytana, władcza) oraz pięć umiejętności, które w sobie cenisz (gotowanie, prowadzenie samochodu, pieczenie ciast, opieka nad dziećmi, wykonywanie prac remontowych, talent do jakiejś dziedziny nauki). To ćwiczenie może sprawić ci na początku dużo trudności - jednak warto je wykonać. Przypnij listę w widocznym miejscu i wracaj do niej za każdym razem, gdy poczujesz, że twoje poczucie własnej wartości spada.
  • podsumowanie dnia - postaraj się każdego dnia wieczorem spisać podsumowanie dnia - zarówno rzeczy, z których jesteś zadowolona, jak i rozczarowania. Pomoże ci to w wyciąganiu wniosków - na przykład "czy naprawdę powinnam się krytykować za rozlanie kawy, choć nie zrobiłam tego celowo?" Jednocześnie pomoże ci to w dostrzeżeniu wielu pozytywnych rzeczy, które zrobiłaś w ciągu dnia - a które zazwyczaj ignorowałaś, skupiając się na samokrytyce.