Szczoteczka elektryczna do zębów - opinie

Przeważają pozytywne opinie o szczoteczkach elektrycznych. Użytkownicy wskazują na wiele zalet tych urządzeń, wśród których najczęściej powtarzają się takie sformułowania jak: "dokładność", "brak wywoływania podrażnień", "intuicyjna obsługa" i "uniwersalne zastosowanie".

Przeciętna szczoteczka elektryczna wykonuje od 5000 do 40000 obrotów na minutę. Tym samym, wykonując więcej ruchów w ciągu minuty, jest dużo lepsza od szczoteczki, w której to my odpowiadamy za wykonywanie ruchów. W efekcie znika uciążliwa płytka nazębna.

Wiele osób pisze również o tym, że ceni sobie możliwość wymieniania końcówek, bez konieczności kupowania całego urządzenia. Często jest to niemożliwe w przypadku tanich modeli na baterie, które mają co prawda ten sam mechanizm co szczoteczki akumulatorowe, ale są mniej wydajne i ekonomicznie mało opłacalne.

Polecamy te szczoteczki: 

Oto przykładowe opinie o szczoteczkach elektrycznych:

Wreszcie pozbyłam się uciążliwego osadu nazębnego!

Szczoteczka elektryczna to zupełnie nowa jakość. Już nigdy nie powrócę do "zwykłej" szczoteczki.

Elektryczną szczoteczkę poleciła mi moja dentystka. Początkowo byłam sceptycznie nastawiona, ale z czasem się przekonałam. Super sprawa.

Plusem urządzenia jest cicha praca i wygodna w użytkowaniu obudowa, która dobrze się trzyma w ręce.

Zobacz także:

Smukła szczoteczka z dołączonym pokrowcem to idealna wersja na dłuższy wyjazd.

ZOBACZ TEŻ: O tą jedną rzecz powinnaś zadbać szczególnie: efekt cię zachwyci

foto: Getty Images

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która szczoteczka elektryczna sprawdzi się najlepiej. Jest bowiem wiele zmiennych. Natomiast kluczem do zadowolenia z zakupu jest wybór urządzenia uznanej marki, specjalizującej się w wytwarzaniu tego typu elektroniki. W tym przypadku nie warto szukać pozornych oszczędności, bo podejrzanie tanie szczoteczki elektryczne szybko się psują, a przede wszystkim nieodpowiednio pielęgnują jamę ustną. W skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do powstawania podrażnień.

Gdy już masz wybrany odpowiedni dla siebie segment cenowy i wyodrębniłeś tylko renomowane marki, to przed tobą stoi decyzja, jaki typ szczoteczki elektrycznej wybrać. To kwestia bardzo indywidualna. Mówi się, że szczoteczka pulsacyjna bywa nieprzyjemna w odczuciu dla niektórych osób, a szczoteczki soniczne dokładniej niż inne oczyszczają dziąsła i język. A jak jest w rzeczywistości? Wybór klientów bardzo często jest podyktowany ceną urządzenia, jego kolorem, dostępnymi funkcjami, wyposażeniem dodatkowym produktu itd.

Kolejnym krokiem jest wybór funkcjonalności. Na rynku istnieją dziś szczoteczki z kilkoma lub nawet kilkunastoma programami czyszczenia. Najlepiej zapoznać się z opisami poszczególnych trybów pracy i zastanowić się, czy któryś z nich będzie nam szczególnie potrzebny. Niektóre szczoteczki elektryczne, niezależnie od rodzaju wykonywanych ruchów, są dodatkowo wyposażone w specjalne czujniki dociskania, timer, a nawet opcję Bluetooth z możliwością personalizowania programów mycia zębów.

foto: Getty Images

Warto również zwrócić uwagę na zawartość zestawu. Do niektórych modeli dołącza się jedną lub dwie końcówki. A przecież dobrej jakości element tego typu kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych i trzeba go regularnie wymieniać ze względów higienicznych. Jeśli jakaś szczoteczka elektryczna ma wyższą cenę, ale na przykład aż sześć różnych końcówek w zestawie, to ostatnie może się opłacać bardziej niż tańszy produkt z mniejszą ilością końcówek.

Ktoś, kto często podróżuje, na pewno doceni niewielkich rozmiarów ładowarkę, lekkość szczoteczki (waga powinna być podana w specyfikacji technicznej modelu) oraz praktyczne i trwałe etui podróżne. Dla innych ważny będzie kolor szczoteczki, bo jest to urządzenie, które najczęściej znajduje się na widoku w łazience.

Jak widać, kryteriów jest sporo i na pierwszy rzut oka trudno wybrać dla siebie idealną szczoteczkę. Dobrym nawykiem przy przeglądaniu ofert poszczególnych sklepów będzie czytanie opinii dotychczasowych użytkowników o konkretnym modelu szczoteczki. Mogą one być bardzo pomocne i "obnażać" ewentualne niedociągnięcia po stronie producenta.

ZOBACZ TEŻ: Przetestowałyśmy szczoteczkę soniczną. Dlaczego już nigdy nie wrócimy do manualnej?

Czym się różni szczoteczka elektryczna od sonicznej?

Szczoteczki elektryczne dzielą się na szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne (lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne), obrotowo-pulsacyjne i soniczne. Ruch rotacyjny skupia się na kierunkach w lewo i w prawo. Ruchy pulsacyjne dociskają szczoteczkę do zębów. Ruchy oscylacyjne koncentrują się na ruchach góra, dół.

Z kolei szczoteczka soniczna wytwarza  ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Takie urządzenie wytwarza fale dźwiękowe, które pobudzają jej włókna, a także mieszaninę śliny i pasty do zębów. Powstające w taki sposób "bąbelki" powietrzno-wodne efektywnie rozpuszczają brud i bakterie oraz resztki jedzenia, zalegające w jamie ustnej.  Zazwyczaj każda szczoteczka soniczna dobrej klasy ma aż kilka trybów czyszczenia – tradycyjny, soft (dla wrażliwych dziąseł) oraz pulsacyjny, który masuje dziąsła.

Polecamy te szczoteczki soniczne: 

ZOBACZ TEŻ: Czy można odzyskać uśmiech w jeden dzień? – rozmawiamy z ekspertką stomatologii, lek. dent. Magdaleną Szajnar

Szczoteczka elektryczna jest dobra dla dzieci?

Z taką szczoteczką poradzą sobie zarówno dzieci, jak i osoby niepełnosprawne. To zasługa tego, że wspomniane urządzenia są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Te z najbardziej podstawowym oprogramowaniem to zaledwie dwa przyciski, z opcją "włącz" i "wyłącz". Jak widać, jest to banalnie łatwe.

A jednak czasami bardziej rozbudowane opcje się przydają. Przykład? Timer. Szczoteczka z taką funkcjonalnością odliczy i odpowiedni czas mycia zębów (jest to około 2 minuty na całą jamę ustną) i zasygnalizuje dźwiękiem lub wibracjami, kiedy można zakończyć szczotkowanie. Przydaje się to w kontekście uczenia dzieci codziennej higieny. Taki "gadżet" na pewno zachęci do samodzielności.

foto: Getty Images

Wielu rodziców obawia się, że takie szczoteczki podrażnią wrażliwe dziąsła ich pociech. Ile w tym uzasadnionej troski? Otóż szczoteczki elektryczne mają dobry wpływ na przyzębie, gdyż główka urządzenia delikatnie masuje dziąsła. Odpowiednio dobrana końcówka nie powinna podrażniać. Na rynku jest wiele końcówek przeznaczonych dla dzieci oraz dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Tak więc nie jest to żadną przeszkodą.

A co twierdzą eksperci na temat szczoteczek elektrycznych dla dzieci? Jednoznacznie przyznają, że nie liczy się typ urządzenia, a raczej technika, dokładność i regularność mycia ząbków. Tak więc szczoteczka elektryczna, w tym także szczoteczka pulsacyjna, rewelacyjnie sprawdzi się u najmłodszych. Nawet dwu- lub trzyletnie dzieci mogą korzystać z dobrodziejstw takiej szczoteczki, zwłaszcza że same nie mają jeszcze odpowiednio opanowanej techniki wymiatającej. Tymczasem ruchy pulsacyjne, rotacyjne i drgające wspomagają wciąż rozwijające się umiejętności manualne, a przy okazji przyczyniają się do redukcji próchnicy.

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztują licówki na zęby – i co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?