Prosaki na twarzy – co to jest?

Prosaki to bardzo małe torbiele znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry. Wiele osób myli je z wypryskami lub zaskórnikami. Źródło tej pomyłki wynika z faktu, że najczęściej pojawiają w miejscach typowych dla rozwoju trądziku, na przykład policzkach czy czole. Tak naprawdę prosaki nie mają jednak z nim wiele wspólnego. W przeciwieństwie do zmian trądzikowych nie możesz ich wycisnąć. W wnętrzu znajduje się bowiem keratyna, czyli białko budulcowe skóry. Prosaki powstają, gdy jej nadmiar zamiast zostać usunięty zaczyna formować się w guzki. Po pewnym czasie keratyna twardnieje i zostaje zablokowana w skórze. Może tam pozostawać latami.

Prosaki na twarzy – skąd się biorą?

Prosaki na twarzy powstają z kilku przyczyn, które mogą się ze sobą łączyć. Znaczenie mają też oczywiście nasze naturalne predyspozycje.

  • Stosowanie zbyt ciężkich kremów do twarzy lub pod oczy
  • Brak regularnego złuszczania skóry. Martwy naskórek i keratyna nie mogą same wydostać się na powierzchnię
  • Spanie lub trening w makijażu
  • Przyjmowanie kortykosteroidów
  • Uszkodzenie skóry przez promieniowanie UV

Prosaki na twarzy – rodzaje

W przypadku dorosłych prosaki na twarzy dzielimy na dwie ogólne grupy – prosaki pierwotne i wtórne. Rodzaj pierwotny pojawia się wyniku nagromadzenia się w porach martwych komórek. Predyspozycje do powstawania prosaków zwiększają się wraz z wiekiem. Szczególnie często obserwujemy je u kobiet po 30. roku życia, które zaniedbują złuszczanie naskórka lub stosują komedogenne kosmetyki.

Rodzaj wtórny powstaje z kolei w wyniku uszkodzenia skóry, chodzi na przykład poparzenia słoneczne. Czasami prosaki mogą być tez skutkiem ubocznym zabiegów laserowych.

Bardzo rzadko dochodzi do tak zwanych “wybuchów”, czyli nagłego pojawienia się dużej ilości swędzących prosaków. Mogą powstawać zarówno na twarzy, jak i za uszami czy innych częściach ciała.

Prosaki na twarzy – jak się ich pozbyć?

Peeling na prosaki

Prosaki na twarzy możemy usuwać zarówno przy pomocy zabiegów domowych, jak i profesjonalnych. W domu najważniejsze jest regularne złuszczanie skóry. 1-2 razy w tygodniu należy stosować peeling kwasowy. Świetnie w tym celu sprawdzą się mocne kwasy AHA, na przykład glikolowy czy migdałowy. Naszym typem jest peeling bestsellerowy peeling marki The Ordinary.

Krem na prosaki

Kolejnym etapem usuwaniaprosakóww domu jest stosowanie kremu o właściwościach złuszczających. W jego składzie również powinny znajdować się kwasy, ale delikatniejsze lub o niższym stężeniu. Krem powinien być lekki, mieć nietłustą i szybko wchłaniającą się formułę. Ciekawą propozycją jest produkt marki Norel do stosowania punktowego, w którego składzie znajdziemy kwas azelainowy. Substancja ta skutecznie rozpuszcza zrogowaciały naskórek oraz wspomaga jego złuszczanie. Dobrym pomysłem będzie też stosowanie opartych na wodzie serów o działaniu złuszczającym.

Ochrona przeciwsłoneczna 

Ostatnim istotnym elementem pielęgnacji zapobiegającej powstawaniu nowych prosaków jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Jak wcześniej wspomniałyśmy zmiany te mogą być bowiem wynikiem uszkodzeń dokonanych przez słońce. Z tego powodu koniecznie stosuj kremy z ochroną przynajmniej SPF 20.

Prosaki na twarzy – jakie zabiegi je usuną?

Studia kosmetyczne oferują kilka bardzo skutecznych metod usuwania prosaków na twarzy. Dobrym pomysłem są na przykład mocne peelingi chemiczne, na przykład migdałowy czy glikolowy, oraz mikrodermabrazja. Te metody spowodują usunięcie warstwy martwego naskórka oraz wygładzenie cery. Oprócz tego często stosowane jest nakłuwanie grudek igłą. Wskutek tego dochodzi do odblokowania zgromadzonej pod powierzchnią skóry keratyny i usuwania prosaków.

Prosaki na twarzy można również usuwać podczas zabiegów z użyciem niskiej temperatury (wymrażanie azotem), prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości (elektrokoagulacja) oraz lasera. Laser jest najbardziej inwazyjną i najdroższą z metod, dlatego najczęściej sięga się po nią w ostateczności.