Paznokcie żelowe – co to jest?

Żelowe paznokcie to popularny sposób zdobienia płytek paznokciowych idealny dla posiadaczek krótkich, słabych i łamliwych paznokci. Maluje się je podobnie jak zwykłym lakierem. Żelowa emalia nie wyschnie, jednak jeśli nie zostanie potraktowana światłem lampy LED lub UV, która je odpowiednio utwardza, co trwa od 2 do 3 minut. Żele paznokcie są wykonywane w 3 krokach: najpierw nakłada się lakier bazowy (podkładowy), później żel budujący (cover), a na koniec należy pomalować płytki paznokciowe warstwą nawierzchniową. Ta ostatnia emalia nakładana jest w celu uszczelnienia paznokcia i nadania mu wybranego wykończenia np. matującego lub połyskującego. Nakładanie żelu na płytki paznokciowe jest jedną z najpopularniejszych metod trwałego manicure paznokci. Dlaczego kobiety tak często decydują się na tego typu zdobienie? Klientki chwalą sobie to, że:

  • lakier żelowy szybko wysycha i się utwardza,

  • paznokcie potraktowanie żelem pięknie lśnią i wyglądają całkiem naturalnie przez cały okres ich noszenia,

  • żelowe płytki paznokciowe są trwałe – odporne na pękanie, odpyskiwanie i ścieranie się,

  • nawet słabe paznokcie zostają ochronione przez szkodliwymi czynnikami, a przy tym mają możliwość naturalnego wzrostu,

  • mają do wyboru wiele pięknych odcieni żelu i różne fantazyjne zdobienia,

  • wykonywanie paznokci żelowych pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Paznokcie żelowe czy hybrydowe? - istotne różnice

Zanim zdecydujemy się na zrobienie manicure żelowego, warto prześledzić różnice między paznokciami żelowymi, a paznokciami hybrydowymi. Pierwszą różnicą jest trwałość obydwu metod, ponieważ lakier hybrydowy jest nakładany na paznokcie cieńszą warstwą, więc zazwyczaj jego odporność na czynniki zewnętrzne jest słabsza i wynosi około 2 tygodnie, podczas gdy lakier żelowy może wyglądać dobrze nawet do 4 tygodni.

Mieszanka, którą nakładamy tworząc paznokcie hybrydowe jest połączeniem żelu i lakieru, przez co nie można jej użyć do wydłużania płytek paznokciowych. Natomiast żelowe paznokcie bez problemu można przedłużyć na formie, używając do tego celu właśnie żelu.

Obydwa rodzaje manicure są wykonywane podobnie poprzez nakładanie paru warstw emalii, a następnie utrwalanie ich światłem UV. Paznokcie hybrydowe najlepiej jednak wykonać na zdrowej płytce, ponieważ inaczej efekt końcowy nie będzie zachwycał.

Jak zrobić paznokcie żelowe?

Aby wykonać paznokcie żelowe, na początku trzeba skrócić i opiłować płytki paznokciowe, a następnie zmatowić je wykorzystując do tego celu bloczek i pilnik. Następnie należy oczyścić i odtłuścić paznokcie preparatem zwanym cleanserem. Nie zapominajmy też o tym, by w międzyczasie odsunąć skórki.

Po krótkim przygotowaniu płytek paznokciowych do manicure żelowego możemy już nałożyć bazę, czyli primer i dopasować szablon do naszych paznokci za pomocą pilnika oraz przystąpić do modelowania żelów korzystając z emalii budującej. Nakładając poszczególne warstwy lakierów, tworzymy wybrany wcześniej kształt płytek, odpowiednio je profilujemy, a na koniec wykańczamy, nakładając warstwę nawierzchniową. Pamiętajmy, by każdy kolejny nałożony lakier utwardzić pod lampą UV przez około 2-3 minuty.

Paznokcie żelowe – czy są trwałe?

Paznokcie żelowe zwykle utrzymują się w nienaruszalnym stanie, czyli bez pękania i odpryskiwania od 1 do 4 tygodni. Wszystko zależy od tempa wzrostu płytek, dlatego co jakiś czas trzeba je uzupełniać oraz od tego, jak o nie dbamy. Należy więc przede wszystkim unikać kontaktu z detergentami czy rozpuszczalnikami.

Paznokcie żelowe – jak je zdjąć?

Zdejmowanie lakieru żelowego wymaga trochę czasu i cierpliwości. Nie poleca się jednak usuwania żelu przez spiłowywanie paznokci pilnikiem, ponieważ z pewnością zniszczymy sobie wtedy nasze naturalne płytki.

Paznokcie żelowe można usunąć wykorzystując o wiele lepszy sposób. W tym celu należy włożyć każdy paznokieć w waciki nasączone acetonem, przytrzymując je folią aluminiową oraz odczekać jakieś 10-30 minut. Po tym czasie emalia powinna się łatwo ześlizgnąć z naturalnych płytek paznokciowych. Zanim jednak usuniemy masę żelową, dla ułatwienia sobie zadania powinnyśmy wypolerować nieco żel od góry paznokcia. Jeśli lakier żelowy nadal nie będzie chciał zejść, to można spróbować poruszyć płytkami w prawo i w lewo.

Aby zachować zdrowe paznokcie, po każdym procesie usuwania żeli dobrze jest użyć pielęgnacyjnego olejku. Ma on za zadanie ożywić płytki, wzmocnić je, naprawić ewentualne uszkodzenia i pobudzić ich wzrost.

Zobacz też: Manicure japoński – sposób na zniszczone paznokcie. Czy można go łączyć z hybrydą?

Paznokcie żelowe – przeciwwskazania

W pewnych sytuacjach nie możemy robić paznokci żelowych. Dotyczy to przede wszystkim wirusowych i zakaźnych chorób skóry, stanów ropnych, alergii na preparaty, którymi wykonuje się manicure oraz zakażeń grzybiczych paznokci.

Paznokcie żelowe – cena

Spodziewany koszt wykonania paznokci żelowych w salonie kosmetycznym wynosi od 50 do 160 złotych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im więcej kolorów lub wzorów na płytkach wybierzemy, tym cena będzie większa. Do tego paznokcie żelowe trzeba co jakiś czas uzupełniać i wtedy musimy dopłacić jakieś 90-130 złotych.