Pajączki na nogach – jakie są przyczyny?

Pajączki na nogach w terminologii medycznej nazywamy teleangiektazją. Przyczyną ich powstawania jest obniżona elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych oraz nieszczelne zastawki żył. Wskutek tego krew w dolnych kończynach nie przepływa prawidłowo w stronę serca, ale cofa się w stronę stóp. W rezultacie ściany naczyń krwionośnych nóg zostają przeciążone, a następnie rozszerzają się i pękają. Na skórze zjawisko to obserwujemy jako pajączki na nogach.

Pajączki na nogach nie są więc jedynie problemem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Należy je traktować jako objaw niewydolności żylnej, która jest schorzeniem dotykającym osoby w różnym wieku, nawet 20-letnie. Częściej jednak cierpią na nią kobiety, na co wpływ mają żeńskie hormony estrogeny, które rozluźniają naczynia krwionośne.

Ze względu na przyczyny powstania pajączki na nogach możemy podzielić na dwie grupy: samoistne i nabyte. Pajączki samoistne wynikają przede wszystkim z uwarunkowań genetycznych. Zaliczamy do nich również te wywołane ciążą lub podeszłym wiekiem. Pajączki nabyte pojawiają się z kolei u osób prowadzących siedzący tryb życia, żyjących w stałym stresie, zmagających się z otyłością, spożywających duże ilości używek czy obciążających nogi nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Czasami do ich wpływ na ich pojawianie się mają też terapia hormonalna czy sterydowa. 

Pajączki na nogach – jak im zapobiegać? 

Ponieważ pajączki na nogach są widocznym skutkiem niewydolności żylnej, ich powstaniu towarzyszą lub zapowiadają je inne objawy. Należą do nich: uczucie ciężkości nóg, nawracające obrzęki stóp i kostek, wieczorne skurcze i bóle mięśni nóg, uczucie mrowienia, pieczenia czy pulsowania pod skórą. 

Jeśli zauważyłaś u siebie jedno z tych zjawisk, zdecydowanie powinnaś pomyśleć o profilaktyce przeciw pajączkom na nogach. Najważniejsze jest wyeliminowanie stwarzających ryzyko czynników. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie spożywania alkoholu i rzucenie nałogu tytoniowego, a także zrzucenie zbędnych kilogramów. Ponadto warto włączyć do swojej diety produkty zawierające błonnik, która pomaga metabolizować zalegające w jamie brzusznej produkty. 

Elementem profilaktyki przeciw pajączkom na nogach jest również unikanie wysokich obcasów, kilkugodzinnego pozostawania w bezruchu oraz wysokich temperatur. Nie zaleca się korzystania z sauny solarium czy kąpieli słonecznych na plaży. 

Jeśli na twoich nogach już pojawiły się pajączki, medycyna oferuje kilka bardzo skutecznych metod ich usuwania. 

Pajączki na nogach – jak je leczyć? 

Usuwanie pajączków na nogach jest zalecane nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. Konkretną metodą należy wybrać po konsultacji z lekarzem specjalistą, flebologiem. Wszystko zależy od rozległości i stopnia zaawansowania zmian. Wszystkie rodzaje leczenia mają jednak podobny cel – zamknięcie uszkodzonych naczyń

Najczęściej stosowanym zabiegiem jest skleroterapia, która polega na wstrzykiwaniu do światła naczyń preparatu, który powoduje ich obkurczanie. Proces ten skutkuje jego całkowitym wchłonięciem i nie pozostawia na skórze żadnych śladów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Skleroterapia to najlepszy zabieg na pajączki i żylaki? → 

Kolejnym popularnym sposobem usuwania pajączków na nogach jest zastosowanie lasera pulsacyjnego, który po przyłożeniu do skóry emituje wiązkę niszczącą ścianki zmienionych naczyń krwionośnych. Uszkodzone pajączki zostają następnie wchłonięte przez organizm i na zawsze znikają. Zabieg ten jest zupełnie bezinwazyjny, co oznacza, że nie wymaga żadnych nacięć czy nakłuć. W czasie procedury możemy jednak odczuwać lekkie pieczenie czy ból. Cały artykuł o tej metodzie znajdziesz tutaj: Laserowe zamykanie naczynek to skuteczny sposób na pozbycie się „pajączków”. Co musisz o nim wiedzieć? 

Pajączki na nogach mogą zostać usunięte także metodą elektrokoagulacji. Jest to zabieg polegający na dosłownym wypalaniu naczynek przy pomocy prądu o wysokiej częstotliwości. Podczas procedury do skóry przykładana jest elektroda emitująca prąd. Podobnie jak laser pulsacyjny elektrokoagulacja jest w pełni bezinwazyjna, ale może powodować uczucie niewielkiego dyskomfortu. 

Rzadziej stosowaną metodą jest kriochirurgia, czyli zamykanie naczyń przy użyciu podtlenku azotu lub azotu ciekłego. Substancje te są wprowadzane do światła za pomocą sondy schłodzonej do temperatury -80°C. Zamrożone naczynka przyklejają się do niej i zostają usuwane. Zabieg wymaga wykonania nacięć w skórze i jest wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego. 

Zobacz też: Laserowe usuwanie żylaków – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem