Najczęstsze mity żywieniowe:

Mity dotyczą różnych aspektów żywienia np.:

  • żywienia w ciąży,
  • jedzenia podczas karmienia piersią,
  • diety w różnych jednostkach chorobowych,
  • procesu trawienia,
  • żywności GMO.

Poniższy tekst dotyczy najpopularniejszych z krążących mitów żywieniowych. 

Najczęstsze mity żywieniowe - statystyki:

W jedynym z badań z 2013. wykazano, że zdecydowana większość respondentów (95%) spotkała się ze stereotypami na temat żywienia. Biorąc pod uwagę płeć to kobiety częściej niż mężczyźni spotykały się ze stereotypami żywieniowymi (przypuszczalnie dlatego, że to również kobiety częściej interesują się zdrowym odżywieniem). Ponad połowa respondentów (prawie 55%), uważała, że stereotypy wpływają na ich sposób odżywienia się. Największa ilość respondentów – ponad 40% – spotkała się ze stereotypami wśród znajomych i rodziny. Prawie 1/3 badanych zetknęła się ze stereotypami o żywieniu w Internecie, ponad 25% badanych w prasie i telewizji.

Jedzenie po osiemnastej sprzyja tyciu? Mit żywieniowy

Mit, który słyszymy od bardzo dawna dotyczy jedzenia po godzinie osiemnastej. Rodzi się zatem pytanie czy jedzenie po osiemnastej sprzyja tyciu? Każdy z nas, w zależności od płci, wieku, masy ciała, wzrostu, poziomu aktywności fizycznej, a także stanu zdrowia ma swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne  - czyli liczbę kilokalorii, którą powinien spożyć z dietą każdego dnia, aby utrzymać obecną masę ciała. Jeśli jemy powyżej tej wartości – przytyjemy, poniżej – schudniemy. Pora spożywania posiłków nie ma tu bardzo szczególnych właściwości w sytuacji, w której utrzymujemy dodatni bądź ujemny bilans kaloryczny.

Jedzenie owoców dozwolone tylko w pierwszej części dnia? Mit żywieniowy

Kiedy ktoś pyta mnie o to czy można spożywać owoce wieczorem odpowiadam pytaniem: „a dobrze czujesz się, gdy je zjesz wieczorem?” Jeśli tak i jesteś osobą zdrową, to nic nie stoi na przeszkodzie. Faktycznie aktywność trawienna w nocy może być mniej efektywna, ale jeśli nie masz problemów gastrycznych po spożyciu owoców, to nie jest to zabronione. Kaloryczność owoców nie zmienia się przecież w zależności od pory dnia.

Biorąc pod uwagę jak nadal wiele osób nie spożywa nawet dwóch zalecanych porcji owoców dziennie, powinniśmy przede wszystkim skupić się, żeby zmienić ten fakt. Owoce to prawdziwe bomby witamin, składników mineralnych, fitozwiązków, a więc powinny stanowić stały i nieodłączny element prawidłowo zbilansowanej diety.

Woda z cytryną na czczo najlepsza na odchudzanie? Mit żywieniowy

Picie wody z cytryną jest jak najbardziej zdrowym nawykiem (szczególnie dla osób, które do tej pory miały problem z wypijaniem odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia albo piły wyłącznie napoje gazowane), jednak nie ma większego wpływu na masę ciała i nie odtruwa organizmu, o czym często można usłyszeć.

Zobacz także:

5 kilogramów w 5 dni? Mit żywieniowy

Chociaż mówi się dużo o zdrowym i racjonalnym odżywieniu, nadal wiele osób szuka drogi na skróty w zmaganiach z redukcją masy ciała – naprzeciw nim wyszły diety cud. Czym są? To schematy żywieniowe, które w krótkim tempie mają zapewnić utratę kilku lub nawet kilkunastu kilogramów. Najczęściej są to diety bardzo niskokaloryczne (np. 1000-1200 kcal) lub oparte na jednej grupie produktów (np. na koktajlach, diety warzywne, owocowe). Niestety osoby, które decydują się na taki krok nie są świadome konsekwencji stosowania takich diet, a najlżejszym skutkiem ubocznym będą niedobory witamin i składników mineralnych. Wyróżnia się wśród popularnych diet cud: dietę niskotłuszczową, niskoenergetyczną, niskowęglowodanową i wysokobiałkową, a także jednoskładnikowe, rozdzielne, rygorystyczne i inne, które nie mają naukowego uzasadnienia w redukcji masy ciała, ani poparcia wśród najważniejszych organizacji ds. zdrowia i żywienia.

Najczęściej takie schematy żywieniowe niosą za sobą duże ryzyko występowania niedoborów, co dalej może prowadzić do rozwoju wielu schorzeń. Diety oparte na jednej grupie produktów spożywczych najczęściej charakteryzują się (w zależności od rodzaju) monotonią, niską lub zbyt wysoką zawartością białka, witamin, składników mineralnych czy błonnika pokarmowego, czyli wszystkich składników potrzebnych nam do pełni zdrowia.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na trwałą redukcję masy ciała jest zmiana nawyków żywieniowych, połączona z odpowiednim deficytem kalorycznym (średnio o 500-1000 kcal/dobę mniej od całkowitego zapotrzebowania energetycznego, co pozwala na ubytek masy ciała rzędu 0,5-1 kg/tydzień) i regularna aktywność fizyczna. Prawidłowo skomponowana dieta to taka, która jest zbilansowana – czyli zawiera składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne w odpowiedniej ilości i składa się z różnych grup produktów spożywczych. Zapobiega to występowaniu niedoborów pokarmowych.

Samodzielne próby pacjentów mające na celu redukcję masy ciała opierają się najczęściej na bardzo rygorystycznych zasadach. Cechuje je niska zawartość energii oraz monotonia, która szybko się nudzi. Przynoszą bardzo często szybki i spektakularny efekt, jednak jest on skutkiem utraty masy beztłuszczowej oraz wody. Długoterminowe stosowanie diet niskokalorycznych może być niebezpieczne dla zdrowia.  Niestety najczęściej kończy się efektem jo-jo.

Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia znajdziesz na stronie www.dietoswiat.pl