Spożywanie posiłków wieczorem – jak wpływa na zdrowie?

Wiele razy naukowcy i lekarze alarmowali o tym, że spożywanie obfitych posiłków w porach wieczornych zdecydowanie może wpłynąć na metabolizm, a co za tym idzie na przybranie na wadze. Obecnie naukowcy nie skupiają się jedynie na efektach w postaci wizualnej, ale przede wszystkim na korelacji między jedzeniem wieczorami, a chorobami serca. Do jakich doszli wniosków na podstawie prowadzonych badań?

Spożywanie posiłków wieczorem – jakie ma znaczenie?

Zdecydowanie regularne przyjmowanie posiłków może nam pomóc w eliminowaniu powstawania różnego rodzaju chorób. System jedzenia o konkretnych, zawsze tych samych porach pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Co więcej, najnowsze badania pokazują, że podjadanie wieczorem mocno wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego w negatywnym znaczeniu.

Spożywanie posiłków wieczorem – Dr Nour Makarem stawia tezy

Dr Nour Makarem jest naukowcem z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons w Nowym Jorku, który postanowił przeprowadzić badania dotyczące wieczornego jedzenia i pracy serca u kobiet. W projekt ten zaangażował 112 kobiet, które średnio miały 33 lata. Badanie zakładało dokładne sprawdzenie ich stanu zdrowia przed przystąpieniem do tego projektu oraz przeanalizowanie go po roku, kiedy to kobiety zaczęły regularnie spożywać posiłki i przestały objadać się przed snem.

Spożywanie posiłków wieczorem – wyniki badań

Badanie dotyczące spożywania posiłków wieczorem przez kobiety jasno wskazywało, że te spośród 112 pań biorących udział w eksperymencie, które znacząco obniżyły poziom kalorii w posiłkach zjadanych wieczorami miały lepsze wyniki. Po roku mocno poprawiły się ich parametry. Ciśnienie krwi i wskaźnik masy ciała obniżył się, a poziom cukru we krwi był zdecydowanie bliżej normy.

Dotychczasowe metody zapobiegania chorobom serca koncentrowały się na tym, co jemy i ile jemy. Te wstępne wyniki wskazują, że jedzenie uwzględniające czas i proporcje kalorii w wieczornych posiłkach to proste do zmodyfikowania zachowanie, które może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca – mówił inicjator rozpoczęcia badań w tym kierunku