Członkowie norweskiej rodziny królewskiej


Norweska rodzina królewska to grupa osób, które łączą bezpośrednie relacje rodzinne z królem lub królową. Aktualna rodzina wywodzi się z dynastii Glücksburgów, czyli młodszej linii Oldenburgów. Ta sama dynastia panuje aktualnie również w Danii. Tam na tronie zasiada królowa Małgorzata II. Dynastia Glücksburgów panowała również w Grecji do 1973 roku i na Islandii do 1944 roku. Na tronie Norwegii zasiada aktualnie Harald V. Panuje on nieprzerwanie od 1991 r. Jest trzecim królem tego skandynawskiego kraju.

Norweska rodzina królewska, podobnie jak duńska, uchodzi za niezwykle wyluzowaną. Wydaje się, że jest całkowitym przeciwieństwem zimnych i wycofanych Windsorów. Starają się żyć podobnie jak Norwegowie, nie boją się wyrażać swoich poglądów, a król otwarcie popiera społeczność LGBT+. Jak wygląda drzewo genealogiczne norweskiej rodziny królewskiej?

  • Harald V – król Norwegii od 17 stycznia 1991 roku. Pochodzi z rodu Schleswig-Holstein-Sonderbutg-. Jego rodowód sięga jednak już wczesnego średniowiecza, gdy Norwegią rządzili m.in.: Harald Pięknowłosy czy Haakon Barczasty.
  • Sonja Haraldsen – królowa Norwegii. Para pobrała się w 1968 r. w Oslo. Zakochani musieli czekać na pozwolenie na ślub dziesięć lat, ponieważ Sonja nie pochodziła z rodziny szlacheckiej. Sonja Haraldsen jest pierwszą królową Norwegii po 53-letniej przerwie. Jest również pierwszą królową na świecie, która była na Antarktydzie!
  • Księżniczka Marta Ludwika – córka Haralda i Sonji. W 2002 r. poślubiła Ariego Behn.
  • Maud Angelica Behn – najstarsza córka księżniczki Marty i jej męża Ariego.
  • Leah Isadora Behn – córka księżniczki Marty i jej męża Ariego.
  • Emma Tallulah Behn – najmłodsza córka księżniczki Marty i jej męża Ariego.
  • Haakon Magnus – książę koronny Norwegii. W 2001 roku ożenił się z Matte-Marit, nazywaną „norweską księżną Dianą”.
  • Księżniczka Ingrid Aleksandra – najstarsza córka księcia koronnego Norwegii i jego żony.
  • Książę Sverre Magnus – drugie dziecko księcia koronnego Norwegii i jego żony.

Król Norwegii Harald V – gdzie mieszka i jak żyje?


Każda rodzina królewska ma swoją oficjalną rezydencję. W Wielkiej Brytanii jest to Pałac Buckingham, w Danii jest to Amelienborg, natomiast w Norwegii jest to Pałac Królewski w Oslo. Jest to nie tylko oficjalna siedziba norweskich monarchów, ale także jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w kraju. Położony jest na wzgórzu Bellevuehøyden w centrum miasta. Pałac nie zawsze był jednak ulubioną rezydencją królów Norwegii. Dopiero w 1905 r. został stałą siedzibą królewską Haakona VII. W okresie rządów następnego króla, Olafa V, pałac nie był remontowany i w związku z tym zaczął podupadać. Dopiero Harald V, aktualny władca Norwegii, rozpoczął renowację budynku. Decyzja króla spotkała się jednak z krytyką społeczeństwa, ze względu na wysokie koszty remontu.

Pałać Królewski to miejsce, w którym odbywają się uroczyste obiady i oficjalne wizyty zagranicznych głów państwa. Jest to również miejsce pracy większości członków norweskiej rodziny królewskiej. Z balkonu Pałacu Królewskiego w Oslo rodzina pozdrawia również Norwegów. Odbywa się to co roku 17 maja, w święto narodowe Norwegii. Budynek kształtem przypomina literę U i został wzniesiony w klasycystycznym stylu. Pałac jest trzypiętrowy i mieści aż 173 pokoi oraz kaplicę, w której mogą odbywać się chrzty członków rodziny królewskiej.
Jeśli król nie przebywa aktualnie w Pałacu Królewskim, najprawdopodobniej jest w innej rezydencji norweskich władców państwa – Skaugum. Harald V wprowadził się tam w 1968 roku. Modernistyczny dom położony niedaleko Oslo w niczym nie przypomina pałacu czy zamku.


Książe Norwegii Haakon Magnus – wybrał miłość i zadziwił cały kraj


Haakon Magnus to przyszedł na świat 20 lipca 1973 roku w Oslo. Jest księciem koronnym, a więc obejmie tron po swoim ojcu, Haraldzie V. Nauki pobierał w Norweskiej Akademii Marynarki. Jest oficerem i służył w norweskiej marynarce. Uczył się także nauk politycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Nauka na Uniwersytecie Norweskim w Oslo i Londyńskiej Szkole Ekonomii miała być dla niego przygotowaniem do objęcia tronu. Książę nie ukrywa, że prywatnie jest zafascynowany muzyką. W młodości Uczestniczył nawet w różnych festiwalach muzycznych. Poza tym interesuje się windsurfingiem i sztuką.

Kiedy przyszły król Norwegii zaręczył się z Mette-Marit, kelnerką, która siedziała w więzieniu, rodzina królewska, media i Norwegowie nie byli zachwyceni. Kobieta zdecydowanie nie była idealną kandydatką na żonę króla. Przed ślubem prasa rozpisywała się na temat rozwiązłego stylu życia Mette-Marit, jej słabego wykształcenia czy nieślubnego dziecka. Tydzień przed ślubem kobieta odważyła się zrobić coś nieoczekiwanego. Na konferencji prasowej szczerze opowiedziała o swojej tajemniczej przeszłości. Wyznanie zakończyła słowami: „Niestety, bez względu na to, jak bardzo bym chciała, nie mogę cofnąć czasu”. Norwegowie wybaczyli Mette-Marit i w dzień ślubu tłumnie wiwatowali na ulicach Oslo. Ceremonia odbyła się 25 sierpnia 2001 roku. Para doczekała się dwójki dzieci – księżniczki Ingrid Aleksandry i księcia Sverre Magnusa.

Księżna Norwegii Mette-Marit – wejście do rodziny i pogłoski o śmierci


Wejście Mette-Marit do rodziny królewskiej nie było łatwe. Kiedy zaczęła spotykać się z księciem koronnym Norwegii, media wygrzebały każdy brud z jej przeszłości. Czego się dowiedzieli? Dwa razy zmieniała kierunek studiów, by w końcu zdecydować się na dziennikarstwo. Żeby się utrzymać zbierała truskawki, była ekspedientką i pracowała jako kelnerka. Wtedy też Mette-Marit odkryła, że uwielbia imprezować. Poznała trzynaście lat starszego Johna Drange, który był aresztowany za posiadanie narkotyków. Przyszła księżna podobno też nie stroniła od zakazanych substancji. Po roku para się rozstała, a Mette-Marit rzuciła się w ramiona Mortena Borga, który niedawno wyszedł z więzienia. W 1997 r. urodziła mu syna Mariusa. Zauroczenie nowym partnerem szybko jej przeszło, ponieważ jeszcze będąc w ciąży poznała księcia Haakona.

Zobacz także:

Zakochani utrzymywali swój związek w tajemnicy. Niestety wyszedł on na jaw w najgorszym możliwym momencie. W tamtym czasie były partner Mette-Marit, Morten Borg, został skazany za posiadanie kokainy. Od tamtego czasu media wyciągały wszystkie „grzeszki” z życia przyszłej księżnej na wierzch. To jednak nie zniechęciło Haakona i para ogłosiła swoje zaręczyny 1 grudnia 2000 roku. Po ślubie pary książęcej Norwegowie całkowicie zmienili zdanie o przyszłej królowej i dzisiaj jest jedną z najbardziej lubianych członkiń norweskiej rodziny królewskiej. Nazywana jest nawet „norweską księżna Dianą” ze względu na to, że jest tak samo uwielbiania, jak kiedyś księżna Walii.

W październiku 2018 r. rodzina królewska wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Mette-Marit cierpi na idiopatyczne zwłóknienie płuc. Kiedy wykryto, że księżna choruje na rzadką chorobę zagrażającą jej życiu, cały kraj przeżył szok. Niestety nie jest ona uleczalna, a cierpiący na nią żyją najczęściej od trzech do pięciu lat od postawienia diagnozy. Pomimo choroby, Mette-Marit dalej stara cieszyć się życiem, a Norwegowie liczą, że lekarzom uda się znaleźć skuteczną kurację, która pomoże ich ukochanej księżnej

Zwyczaje norweskiej rodziny królewskiej

  1. Norweska rodzina królewska co roku w ramach świątecznej tradycji wykonuje zdjęcia do kartki bożonarodzeniowej.
  2. Kolejny zwyczaj bożonarodzeniowy: Król Harold i jego żona jeżdżą do zamku w Holmenkollen i tam dołączają do nich książę Haakon z żoną i dziećmi. Cała rodzina uczęszcza wspólnie na świąteczne nabożeństwo w kaplicy zamkowej.
  3. Cała rodzina pozdrawia z balkonu Pałacu Królewskiego w Oslo swoich poddanych. Odbywa się to co roku 17 maja, podczas święta państwowego Norwegii.