Kim był książę Filip?

Książę urodził się 10 czerwca 1921 r. na Greckiej wyspie Korfu, jako książę Filip z Grecji i Danii. W 1922 r. wuj Filipa, Konstantyn I, został zmuszony do abdykacji po rewolucji 11 września, spowodowanej przez wojska rozczarowane klęską Grecji w wojnie z Turcją. Książę Andrzej, ojciec Filipa, został aresztowany i wkrótce skazany na dożywotnie wygnanie i pozbawienie obywatelstwa greckiego. W grudniu cała rodzina opuściła Grecję i osiedliła się w podparyskim Saint-Cloud. Schronienia użyczyła im ciotka, księżna Maria Bonaparte.

Filip rozpoczął naukę w amerykańskiej szkole w Paryżu. W 1928 r. został wysłany do Wielkiej Brytanii, żeby uczyć się w Cheam School. Pięć lat później nauki pobierał już w elitarnej niemieckiej szkole Schule Schloos Salem. Zaledwie rok później uczył się już w Szkocji. W 1939 r. książę wstąpił do Royal Navy i ukończył Royal Naval College w Dartmouth. Był najlepszym kadetem na kursie. Kiedy II wojna światowa oficjalnie się zakończyła, Filip wrócił do Wielkiej Brytanii i został wysłany do szkoły oficerskiej jako instruktor. Rok później, w 1947 r., książę poślubił miłość swojego życia, królową Elżbietę II i od tamtej pory był księciem Edynburga, hrabią Marioneth i baronem Greenwich. Jako małżonek królowej musiał uczestniczyć i pomagać jej w obowiązkach.

Pochodzenie Księcia Filipa

Książę Filip urodził się jako książę Filip z Grecji i Danii. Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburd-Glücksburg. Był jedynym synem księcia Andrzeja, który sam był synem króla Grecji, Jerzego I. Matką Filipa była Alicja Battenberg, prawnuczka królowej Wiktorii. Rodzice księcia doczekali się pięciorga dzieci. Oprócz Filipa mieli jeszcze cztery córki: Małgorzatę, Teodorę, Cecylię i Zofię.

Matka Filipa była niezwykłą kobietą i poświęcono jej nawet odcinek kultowego już serialu „The crown”. Przedstawiono ją w trzecim sezonie produkcji. Była córką księcia Ludwika Battenberga i księżniczki Wiktorii Heskiej. Jej siostrą była Ludwika Mountbatten – królowa Szwecji. W 1903 r. poślubiła księcia Andrzeja i zamieszkała z nim w Grecji. Działała w komitecie Czerwonego Krzyża i nawet nauczyła się języka greckiego. W 1992 r. musiała z całą rodziną uciekać z kraju, jednak powróciła do Grecji w 1938 r. Po wybuchu II wojny światowej została w Antenach i tam od 1943 r. udzielała schronienia żydowskiego rodzinie Kohenów. Za empatyczną i niezwykle odważną postawę otrzymała medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Odznaczenie odebrał w jej imieniu książę Filip. Po śmierci męża założyła w Atenach klasztor prawosławny i kierowała jego pracami, a także powołała szkołę zakonną oraz dom opieki dla starców. Ostatnie lata życia spędziła u boku ukochanego syna w Pałacu Buckingham.

Czy książę Filip miał polskie korzenie?

Książę Filip odwiedził nieoficjalnie Polskę, a dokładnie Sopot, w sierpniu 1875 roku. W trójmieście spędził pięć dni. Co książę robił w naszym kraju? Wtedy w Sopocie odbywały się III Europejskie Mistrzostwa w Powożeniu, a Filip był prezesem federacji europejskiej. Do Polski przyjechał, żeby otworzyć zawody i wziąć w nich udział.

Mało osób wiem, że książę Filip miał polskie korzenie! Jak to możliwe? Filip jest bowiem potomkiem Maurycego i Zofii Hauke. Maurycy był generałem Wojska Polskiego Królestwa Polskiego, a Zofia pochodziła z rodu Lafontaine. Para doczekała się jedenaściorga dzieci. Wśród nich była Julia Hauke, która urodziła się 24 listopada 1825 r. w Warszawie. Jej syn, Ludwik Aleksander, ożenił się z Wiktorią Heską, wnuczką królowej Wiktorii. Właśnie w taki sposób połączył się polski i brytyjski ród. Julia jest prababcią księcia Filipa, natomiast książę jest wnukiem Ludwika i Wiktorii.

Jak księże Filip poznał królową Elżbietę II?

Książę Filip i Elżbieta spotkali się po raz pierwszy w 1934 r., kiedy królowa miała zaledwie osiem lat. Oboje brali wtedy udział w weselu księcia Kentu z księżniczką Mariną. Zauroczenie przyszło jednak kilka lat później, kiedy przyszli małżonkowie spotkali się po raz drugi. W 1939 r. 13-letniaElżbieta złożyła z rodziną wizytę w akademii Royal Navy w Dartmouth, gdzie Filip był wówczas kadetem. Według guwernantki nastoletniej Elżbiety, przyszła królowa była widocznie zauroczona księciem i nie spuszczała z niego wzroku. Para korespondowała ze sobą przez kilka lat i w tym czasie szaleńczo się w sobie zakochali.

Zobacz także:

Związek nie spodobał się jednak rodzicom królowej, a szczególnie jej matce, Elżbiecie Bowes-Lyon. Według nich Filip był biedny, niewykszatłcony, szorstki i mało wiedział o królewskich zwyczajach. Nie nadawał się na męża przyszłej królowej. Elżbieta była jednak mocno zauroczona ukochanym i sprzeciwiła się decyzji rodziców. W końcu przekonała ich do swojego wybranka i para ogłosiła zaręczyny 10 czerwca 1947 r.

Ich ślub odbył się 20 listopada 1947 r. w Opactwie Westminsterskim. Miesiąc miodowy spędzili w Broadlands. Swoje pierwsze dziecko Elżbieta urodziła 14 listopada 1948 r. Był to książę Karol, następca tronu. Dwa lata później na świat przyszła ich jedyna córka – księżniczka Anna. W 1960 r. para doczekała się trzeciego dziecka, Andrzeja, a cztery lata później na świat przyszedł Edward.

Czemu książę Filip nie był królem?

Książę Filip posługiwał się w swoim życiu wieloma tytułami. Na początku był księciem Filipem z Grecji i Danii. Filip dzień przed ślubem z Elżbietą II otrzymał od króla Jerzego VI tytuł „Jego Królewskiej Wysokości". W dniu ślubu został natomiast mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich. Oprócz tego w dniu swoich 90. urodzin otrzymał od Elżbiety tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki. Czemu jednak nie posługuje się mianem króla?

Sprawa jest bardzo prosta. Elżbieta, jako najstarsze dziecko króla Jerzego VI, była następcą tronu. Po śmierci ojca została ogłoszona królową 7 lutego 1952 r. w St. Jame’s Palace. Natomiast miano króla przysługuje jedynie mężczyznom, którzy dziedziczą koronę. Książę Filip nie został mianowany królem. Był on jedynie małżonkiem królowej, a więc posługuje się tytułem „książę małżonek”. Taki tytuł wprowadzono z myślą o uchronieniu królowej przed rządnym władzy mężem, który mógłby podważyć jej władzę i autorytet. Tytuł króla automatycznie wydaje nam się wyższy rangą niż tytuł królowej, dlatego małżonek królowej nie może być nazywany królem. Co ciekawe, jeśli to męski członek brytyjskiej rodziny królewskiej zostanie mianowany na króla (np. książę William), to jego żona (księżna Kate) będzie nosić tytuł królowej!

Zdrady i romanse księcia Filipa

Książę Filip i królowa Elżbieta byli małżeństwem przez 74 lata. Uchodzili oni za niezwykle zgraną i kochającą się parę. Czy jednak na pewno tak było? Dzisiaj coraz częściej na wierzch wychodzą plotki, według których królowa i książę żyli bardziej w relacji partnerskiejj niż małżeńskiej. Jak naprawdę wyglądał ich związek?

Okazuje się, że małżeństwo królowej i Filipa nie było tak idealne, jak się wszystkim wydawało. Książe często czuł się niepotrzebny i pomijany w tej relacji. Londyński tabloid „Evening Standard” zamieścił kiedyś notatkę o zamówieniu złożonym przez księcia w jednym ze sklepów meblowych. Filip miał zamówić do zamku Windsor.. pojedyncze łóżko! Kiedy informacja wyszła na jaw, media natychmiast zaczęły spekulować o kryzysie w związku Elżbiety i Filipa. Oczywiście Filipowi nigdy nie udowodniono żadnej zdrady, jednak mówi się, że książę zaczął swoje romanse krótko po ślubie z królową. Jego długie i częste podróże służbowe tylko pomagały w zdradach. Jak było naprawdę? Tego nie dowiemy się nigdy.

Śmierć i testament księcia Filipa

Na początku lutego 2021 r. książę trafił do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie.

Przyjęcie księcia do szpitala jest środkiem zapobiegawczym, za radą lekarza Jego Królewskiej Mości, po tym, jak źle się poczuł. Książę ma pozostać w placówce pod obserwacją przez najbliższych kilka dni, aby należycie wypocząć – informował rzecznik brytyjskiej rodziny królewskiej.

W poniedziałek 1 marca książę został przeniesiony do szpitala St. Bartholomew’s Hospital, specjalizującego się w chorobach serca. Tam przeszedł operację, która zakończyła się sukcesem. Niestety mąż Elżbiety II zmarł 9 kwietnia 2021 r.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor – tak brzmiał oficjalny komunikat Pałacu Buckingham.

Książę 10 czerwca skończyłby 100 lat. Jego małżeństwo z ukochaną trwało 74 lata. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego i najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Jego pogrzeb w związku z pandemią miał charakter prywatny. Odbył się na zamku w Windsorze osiem dni po śmierci księcia, czyli 17 kwietnia 2021 r. Mąż Elżbiety został pochowany w kaplicy św. Jerzego. W uroczystości wzięło udział 30 osób wybranych przez samą królową, w tym czworo ich dzieci i wnukowie.

Jak wyglądała ostatnia wola księcia? Według brytyjskiego "The Sun" Filip dysponował majątkiem o wartości 30 milinów funtów, czyli około 160 milionów złotych. Większa część trafiła do Elżbiety II. Pozostała kwota trafi do trzech mężczyzn, którzy towarzyszyli Filipowi w jego ostatnich latach. W testamencie książę wspomniał o swoim prywatnym sekretarzu, kamerdynerze i paziu.

W testamencie została również uwzględniona siedemnastoletnia wnuczka księcia Filipa, Lady Louise Windsor, córka Edwarda, hrabbiego Wesseksu i Zofii, hrabiny Wesseksu. Książę Filip darzył ją podobno niezwykłą sympatią. Według brytyjskich mediów wnuczka księcia otrzymała w spadku dwa kucyki oraz luksusową karocę. W testamencie zapisano również, że Lady Louise Windsor będzie osobiście opiekować się zwierzakami, które otrzymały imiona Baalmoral Nevis i Notlaw Storm.