Historia brytyjskiej rodziny królewskiej

Brytyjska rodzina królewska to grupa osób, które łączą bezpośrednie relacje rodzinne z monarchią brytyjską. Przedstawiciele aktualnej brytyjskiej rodziny królewskiej wywodzą się z dynastii Windsorów. Lista członków brytyjskiej rodziny królewskiej może różnić się w kilku źródłach, ponieważ nie ma obecnie żadnych prawnych uregulowań co do przynależności do rodziny królewskiej. Istnieje jednak niepisana zasada, według której do członków brytyjskiej rodziny królewskiej zalicza się:

 • Monarchię brytyjskiego (króla lub królową),
 • Małżonka lub małżonkę monarchy.
 • Owdowiałych małżonków poprzednich monarchów.
 • Dzieci monarchy oraz wnuki monarchy w linii męskiej.
 • Małżonki i owdowiałe małżonki synów monarchy.
 • Wnuków monarchy w linii męskiej.

Co ciekawe, oficjalni członkowie rodziny królewskiej mają prawo od urodzenia do tytułu książę Zjednoczonego Królestwa (Prince of the United Kingdom). Głową brytyjskiej rodziny królewskiej jest Elżbieta II – córka króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon, która nazywana również była królową matką. 20 listopada 1947 r. Elżbieta poślubiła syna Andrzeja, księcia Grecji i Danii i Alicji Battenberg, Filipa. Został on później mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth i baronem Greenwich. Potomkowie Elżbiety II i księcia Filipa noszą formalnie nazwisko Mountbatten – Windsor. Należą do nich:

 • Karol, książę Walii i Kamila, księżna Kornwalii (najstarszy syn królowej i jego żona).
 • Wilhelm, książę Cambridge i Katarzyna, Księżna Cambridge, oraz ich dzieci: Jerzy z Cambridge, Karolina z Cambridge i Ludwik z Cambridge ( najstarszy syn Karola i jego żona z dziećmi).
 • Andrzej, książę Yorku oraz księżniczka Beatrycze i Eugenia (syn królowej i jego córki).
 • Edward, hrabia Wesseksu, Zofia, hrabina Wesseksu i ich dzieci: wicehrabia Seweryn i Lady Ludwika Windsor (najmłodszyn syn królowej, jego żona i ich dzieci). 
 • Księżniczka Królewska Anna (córka królowej).
 •  Ryszard, książę Gloucesteru i Brygida, księżna Gloucesteru (wnuk Króla Jerzego V i jego małżonka),
 • Edward, książę Kentu i Katarzyna, księżna Kentu (wnuk króla Jerzego V i jego małżonka),
 • Książę Michał z Kentu i Marie Christine, księżna Michael z Kentu (wnuk króla Jerzego V i jego małżonka),
 • Lady Ogilvy, księżniczka Aleksandra (wnuczka króla Jerzego V).

Pomimo ostatniej rezygnacji z pełnienia ważnych funkcji, nieformalnymi członkami rodziny brytyjskiej dalej pozostają książę Harry i księżna Meghan Markle oraz ich dzieci: Archie i Lilibet. 

Życie codzienne rodziny królewskiej

Życie prywatne członków brytyjskiej rodziny królewskiej od zawsze było owiane tajemnicą. Ludzi interesuje, czym ich ulubieni arytokraci zajmują się cały dzień, kiedy nie muszą pojawiać się na oficjalnych imprezach czy balach. Chociaż nikt tak naprawdę nie wiem, jak wygląda dzień członków rodziny królewskiej, to reporterom na całym świecie udało się ustalić parę faktów:

Królowa Elżbieta II 

Według portalu „Mirror”, królowa zaczyna dzień o 7.30 i zamiast tradycyjnego budzika używa.. dźwięku dud! Pracę zaczyna już przed śniadaniem. Odpowiada na listy i przegląda ważne dokumenty. Na śniadanie zazwyczaj wybiera płatki, owsiankę, tost z dżemem pomarańczowym, lub okazjonalnie pozwala sobie na jajecznicę lub jaja po benedyktyńsku. Przez resztę dnia stara się unikać węglowodanów. Kolejnym ważnym elementem jej dnia są spotkania. Obliczono, że w samym 2015 roku miała ich aż 342. Podobno królowa Elżbieta II jest bardzo zorganizowaną osobą i każdemu podświadomie przydziela 20 minut. Portalowi „Mirror” udało się również ustalić, że Elżbieta II wieczorami studiuje dzienne raporty z posiedzeń parlamentarnych, natomiast w każdą środę przyjmuje na prywatnej audiencji premiera Wielkiej Brytanii. Omawają w Pałacu Buckingham bieżące sprawy polityczne. Po pracy królowa uwielbia spacery z psami i jazdę konną. Interesuje się również fotografią. 

Książę William i księżna Kate

Zobacz także:

Dwa lata temu książę William w rozmowie z brytyjskim Daily Telegraph wyznał, czym zajmuje się na co dzień. Okazało się, że większość dnia zajmuje mu „papierkowa robota”. Książę musi dziennie przejrzeć dwa pudła dokumentów. Są to dokumenty i oficjalne listy. Wszystko wymaga dokładnej lektury i odpowiedzi lub podpisu. William musi też składać regularne wizyty swojej babci – królowej Elżbiecie II. Oprócz tego książę z żoną opiekują się na co dzień trójką swoich dzieci. William jest fanem jazdy na nartach, natomiast Kate jest zapalonym fotografem. Księżna otrzymała nawet honorowe dożywotnie członkostwo w prestiżowym Royal Photographic Society. Kate i William angażują się także społecznie. Para patronuje wielu organizacjom i często bierze aktywny udział w ich akcjach. Księżna Kate w  2020 roku stworzyła program "Tiny Happy People", który miał  być wsparciem dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci, mające nie więcej niż pięć lat, rozwijały swoje talenty. 


Zakazy w rodzinie królewskiej

Kiedy ktoś nowy dołącza do rodziny królewskiej Anglii, musi najpierw nauczyć się pewnych zasad etykiety i zakazów. Są one bardzo ważne i dotyczą wszystkich członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Chociaż monarchowie to teoretycznie najważniejsze osoby w państwie, pełnią oni funkcję czysto reprezentacyjną i muszą zachować apolityczność. Oznacza to, że królowa nie może wyrażać swoich prywatnych poglądów na tematy polityczne. 

Innym ważnym zakazem, jest podróżowanie razem. Następcy tronu nie mogą razem latać samolotem, na wypadek katastrofy lotniczej. Królewskie pary natomiast nie mogą publicznie się całować, przytulać, ani trzymać się za ręce. Muszą podczas oficjalnych podróży zachowywać się prawie tak, jakby się nie znali. Rygorystyczne zasady dotyczą także poddanych. Nikt nie może nieproszony dotknąć osoby z rodziny królewskiej, Zabronione jest również robienie selfie i dawanie autografów. Ciekawostką jest również to, że w rodzinie królewskiej zakazana jest gra.. w Monopoly! Rozgrywki doprowadzały podobno do strasznych kłótni i budziły zbyt wiele emocji. Rodzina królewska musi także przestrzegać zakazów, jeśli chodzi o ich jadłospis. Zabronione jest spożywanie skorupiaków, ponieważ to one są najczęstszą przyczyną zatrucia. Nie mogą również jeść czosnku, ziemniaków, ryżu i makaronu.  

Skandale i tajemnice rodziny królewskiej

Członek rodziny królewskiej musi przestrzegać wielu zasad, zakazów i nakazów. To życie pod ciągłą obserwacją poddanych, dlatego należy stale nienagannie się zachowywać. W historii brytyjskiej rodziny królewskiej zdarzały się jednak momenty, które mocno zachwiały jej reputację

Książę Andrzej – czarna owca w rodzinie

Książę Andrzej nie miał sporych szans na objęcie tronu po swojej matce, dlatego uznał, że nie musi rygorystycznie przestrzegać wszystkich zasad i w pełni korzystał z uroków życia. W 2015 r. do dziennikarzy zgłosiła się pewna Amerykanka, która twierdziła, że była wykorzystywana seksualnie przez znanych polityków i biznesmenów. Wśród wymienionych mężczyzn znalazł się również książę Andrzej. Pałac Buckingham nie wydał komunikatu w tej sprawie. 

Nerissa i Katherine Bowes-Lyon, bratanice Królowej Matki.

Nerrisa i Katherine były córkami Johna Herbert Bowes-Lyon, brata Elżbiety Królowej Matki oraz Fenelli Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis. Niestety szybko okazało się, że dziewczynki są opóźnione umysłowo. O ich narodzinach nie poinformowano więc prasy i rodzina królewska starała się ukryć je przed światem. W 1941 roku umieszczono je w szpitalu psychiatrycznym, Royal Earlswood Hospital. Dopiero po jakimś czasie ujawniono, jakie warunki tam panowały. Pracownicy szpitala przyznawali, że brakowało w nim personelu, odpowiedniej opieki i środków.


Dochody rodziny królewskiej

Brytyjska rodzina królewska w połowie czerwca zawsze ogłasza raport o swoich finansach, przychodach i wydatkach za poprzedni rok. Oficjalne koszty to tylko jednak część prawdy. Brytyjski dziennik „The Sun” postanowił samodzielnie przyjrzeć się majątkowi rodziny królewskiej. 

Najwięcej zarabia oczywiście królowa Elżbieta II. Jej fortuna wyceniana jest na 1,6 miliarda funtów. Nieco mniej posiada książę Karol, którego majątek wynosi 100 milionów funtów. Ogromna suma to zasługa dziesiąteg własnych firm. Trzecim najlepiej zarabiającym członkiem rodziny królewskiej jest książę Andrzej, z dochodem w wysokości 57 milionów funtów.

Książę Filip, mąż Elżbiety II, posiada 44 miliony funtów. Najmłodszy syn królowej, książę Edward zarabia ok. 35 milionów funtów. Majątek księcia Harry’ego i księcia Williama wynosi 30 milionów duntów. Warto nadmienić, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej otrzymują pieniądze głownie w drodze spadku. Księżna Diana przekazała swoim synom 13 milionów funtów. 

Jeśli chodzi o członkinie rodziny królewskiej, największym majątkiem może pochwalić się Zara Phillips, wnuczka królowej, której majątek wynosi 15 milionów funtów. Kate Middelton posiada „jedynie” 8 milionów funtów. 


Ciekawostki o brytyjskiej rodzinie królewskiej

Życie członków rodziny królewskiej jest niezwykle interesujące. Na dworze panują zasady etykiety i zakazy i nakazy, których każdy musi przestrzegać. Najważniejsza jest królowa i to stoi na straży przestrzegania pewnych reguł. Na przykład, gdy królowa skończy jeść, nikt już nie może podnieść widelca. Zawsze wychodzi z pomieszczenia pierwsza i pod żadnym pozorem nie można odwrócić się do niej plecami. Co ciekawe, Elżbieta II jako jedyna osoba w Anglii, może jeździć bez prawa jazdy i tablicy rejestracyjnej. Królowa decyduje nawet w kwestiach ślubu innych członków rodziny królewskiej. Przed oświadczynami mężczyzna spoza rodziny królewskiej musi uzyskać zgodę królowej. To ona wybiera także tiarę panny młodej. 

Sztywne zasady dotyczą także ubioru. Podróżujący członkowie rodziny królewskiej powinni zawsze mieć ze sobą czarny strój, na wypadek nagłej żałoby. Nawet w najdalszych zakątkach świata powinni dostosować się do lokalnego dress code’u. Nigdy nie mogą mieć odsłoniętych nóg – rajstopy noszą nawet podczas upałów. Nie wolno nosić futer, na oficjalnych uroczystościach kobiety muszą mieć na sobie kapelusz, a po godzinie 18 tiarę – jednak ta jest zarezerwowana wyłącznie dla mężatek.