Mezoterapia próżniowa – co to jest?

Mezoterapia próżniowa to zabieg idealny dla osób, które chciałby jeszcze mocniej odczuć efekty osławionej mezoterapii oraz boją się strzykawek. Mezoterapia w swoim klasycznym, czyli igłowym wydaniu, polega na wprowadzeniu w głębokie warstwy skóry tzw. koktailu mezoterapeutycznego. Preparat ten może różnić się składem w zależności zarówno od gabinetu, jak i indywidualnych potrzeb klientki. Najczęściej znajdują się nim kwas hialuronowy, witaminy C, E i A, a także substancje aktywne pochodzenia roślinnego, np. wyciąg z zielonej herbaty, aloesu czy kofeina. Składniki mezokoktajlu odżywiają skórę, a mikrouszkodzenia po nakłuciach pobudzają naturalne procesy regeneracji, np. produkcję kolagenu i elastyny, czyli jej podstawowych białek budulcowych. 

Na czym polega mezoterapia próżniowa?  

Zasadniczą różnicą między mezoterapią próżniową a mezoterapią igłową jest metoda wprowadzania wspomnianego mezokoktajlu. W przypadku “tradycyjnej” igłowej wersji preparat podawany jest za pomocą strzykawki. Igła jest bardzo cienka, a nakłucia bardzo gęste. Chociaż takie iniekcje są prawie bezbolesne – dla niektórych osób widok samej strzykawki może być odstraszający. W takiej sytuacji świetną alternatywą jest mezoterapia próżniowa, podczas której zamiast strzykawki stosuje się kartridż, czyli jednorazowe narzędzie z kilkoma lub kilkunastoma mikroigłami. Procedura polega na krótkich przełożeniach, co zapewnia wprowadzenie preparatu na jednakową głębokość na całej powierzchni oraz znacznie skraca czas zabiegu. 

Mezoterapię próżniową wyróżnia jednak jeszcze jeden istotny szczegół – kartridż wyposażony jest system vacuum, czyli zasysania. W trakcie wprowadzania mezokoktajlu skóra jest delikatnie odciągana od nerwów i naczyń, co sprawia, że zabieg jest bezbolesny (nie wymaga znieczulenia) oraz nie powoduje powstawania obrzęku oraz siniaków. Natychmiast po wyjściu z gabinetu kosmetycznego możemy więc powrócić do codziennych zajęć. 

Mezoterapia próżniowa – efekty

Nie bez powodu mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych niechirurgicznych metod odmładzania. Bezpośrednie wprowadzanie w skórę substancji aktywnych przynosi stosunkowo szybkie i naprawdę widoczne efekty. Wzrost ilości kolagenu i elastyny w skórze przekłada się na zwiększenie jej elastyczności oraz jędrności. Zmarszczki zostają spłycone, koloryt wyrównany, a struktura wygładzona. Ponadto w dłuższej perspektywie procesy metaboliczne przyspieszają, a starzenia zwalniają. 

Mezoterapia próżniowa nie tylko poprawia krążenie, ale także stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu skóra sama szybciej się regeneruje oraz odżywia. Jest bardziej miękka, rozświetlona i nawilżona. Z tego względu mezoterapia próżniowa jest szczególnie polecana osobom, które zmagają się z oznakami starzenia się i zmęczenia skóry na twarzy, szyi czy dekolcie. 

Mezoterapię próżniową rekomenduje się również w problemach ze skórą głowy – w tym przede wszystkim nadmiernym wypadaniem włosów. Składniki mezokoktajlu pobudzają włosy do wzrostu oraz ograniczają ich wypadanie. Co więcej nowe włosy są zdrowsze i mocniejsze.