Masaż tajski – jaka jest jego filozofia?

Masaż tajski jest techniką masowania, która została opracowana przez buddyjskich mnichów i powstała w Indiach 2500 lat temu. Ten rytuał relaksacyjny służy nie tylko ciele, mięśniom i stawom, ale także przynosi duchowe odmłodzenie. Tajowie już od najmłodszych lat uczą się tradycyjnych metod masażu, dlatego Tajlandia oferuje jedne z najlepszych zabiegów SPA w całej Azji i na świecie. Masaż tajski jest energetyzującą terapią opartą na technikach akupresury i refleksologii, w trakcie której nasze mięśnie i stawy są rozciągane i rozluźniane przez masażystę. Największe znaczenie ma jednak głębokie uciskanie punktów znajdujących się wzdłuż linii energetycznych ciała. Terapeuta zwiększa jego elastyczność, zmniejsza napięcie mięśni i stawów oraz równoważy systemy energetyczne organizmu. Czasami w trakcie masażu tajskiego używa się też specjalnych parujących stempli ziołowych w kształcie kuli, które przetacza się i delikatnie wciska w wybrane miejsca na ciele, co ma łagodzić bóle mięśniowe. Znajduje się w nich dużo leczniczych ziół takich jak: imbir, kurkuma i trawa cytrynowa. Masaż gorącymi kompresami zwykle zajmuje 20-30 minut więcej niż samo masowanie podstawowe.

Masaż tajski jest również uznawany za praktykę duchową, ponieważ opiera się na niektórych zasadach buddyzmu takich jak nastawienie na uważne oddychanie, które pomaga zmieniać pozy w trakcie masowania. W czasie tego rytuału istotna jest również zasada współczucia, które daje klientom terapeuta.

Jak wykonuje się masaż tajski ?

Przed wykonaniem masażu tajskiego klienci ubierają luźny strój niekrępujący ruchów. Sesja odbywa się na dużej i wygodnej macie lub cienkim materacu położonym na podłodze i trwa od 1 do 2 godzin.

Podczas tej techniki masowania nie stosuje się olejków ani żadnych płynów. Trzeba być natomiast przygotowanym na duży kontakt fizyczny z masażystą wykonującym masaż tajski. Charakterystyczne jest także to, że podczas tego rytuału naciska on także wiele punktów na ciele przy pomocy: rąk, palców, łokci, kciuków, kostek i stóp. Czasami zdarza się nawet, że terapeuta delikatnie chodzi po klientach w czasie masowania. Nikogo nie powinny dziwić więc jego ruchy, ponieważ będzie on m.in. ciągnął swoich klientów za ramiona, delikatnie masował plecy kolanami, a nawet może postawić swoje stopy pod pachami masowanych osób. Te ruchy nie powinny jednak powodować bólu czy dyskomfortu.

W trakcie masażu tajskiego masażysta układa również ciało klienta w różne pozycje. Pacjenci leżą więc często twarzą do góry lub w dół, siedzą lub znajdują się na boku. Dlatego też ta technika masażu często nazywana jest „jogą dla leniwych”.

Masaż tajski – jakie daje efekty?

Rozciąganie wykonywane podczas masażu tajskiego może przynieść ulgę w bólach mięśniowych i stawowych. Już po paru dniach od zabiegu będziemy mogli zauważyć, jak rozluźnione są wcześniej napięte i sztywne mięśnie i stawy. Ten zabieg ma również działanie wyszczuplające oraz dzięki niemu przyczyniamy się do redukcji cellulitu.

Masaż tajski może również wspomóc leczenie osób, które mają problem z przewlekłymi bólami głowy poprzez nacisk na wybrane kanały energetyczne. Będzie również właściwy dla klientów mających problem z krążeniem, ponieważ masaż tajski pobudza przepływ krwi i limfy dzięki delikatnemu rozciąganiu. Dochodzi wtedy też do lepszego dotlenienia tkanek i wzrostu komórek. Po wykonanym masowaniu poczujemy się niesamowicie spokojni, odstresowani i lepiej skoncentrowani.

Masaż tajski – przeciwwskazania

Ze względu na to, że masaż tajski ma duży wpływ na układ krążenia, nie powinny go wykonywać osoby, które mają problem z:

 • wysokim ciśnieniem krwi,

 • chorobami serca,

 • osteoporozą,

 • krwotokami,

 • tętniakami,

 • zapaleniem żył,

 • cukrzycą,

 • chorobą wieńcową

 • miażdżycą,

 • nowotworem,

 • chorobami neurologicznymi, które mają wpływ na rdzeń kręgowy.

Ile kosztuje profesjonalny masaż tajski?

Cena masażu tajskiego wykonywanego w profesjonalnych gabinetach masażu lub hotelach SPA wynosi od 100 do 280 złotych. Koszt ten zależny jest od ilości czasu, jaki chcemy poświęcić na masowanie oraz od części ciała, którą poddamy temu rytuałowi.

Przeczytaj też: Masaż gorącymi kamieniami to najprzyjemniejszy sposób na stres. Sprawdź, co jeszcze potrafi!