Liposukcja: na czym polega odsysanie tłuszczu?

Tradycyjna liposukcja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu (odessaniu) tłuszczu z różnych części ciała. Nie powinno się jej traktować jako alternatywy dla odchudzania - głównym zadaniem liposukcji jest modelowanie sylwetki i przywrócenie jej właściwych proporcji wtedy, gdy inne rozwiązania (np. dieta czy ćwiczenia) zawodzą. Najbardziej skorzystają na niej więc osoby, które nie są bardzo otyłe, lecz zmagają się z nieproporcjonalnie rozmieszczoną tkanką tłuszczową. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest liposukcja brzucha, ale coraz częściej pacjenci korzystają z odsysania tłuszczu również w innych obszarach ciała, takich jak uda, plecy, ramiona, talia, a nawet kolana czy podbródek. Zabieg jest wykonywany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, którzy często poddają się liposukcji w obszarze klatki piersiowej, w celu zmniejszenia problemu ginekomastii (czyli przerostu gruczołów piersiowych). Do odsysania tłuszczu używane są metalowe kaniule – cienkie rurki, które są wprowadzane w tkankę za pomocą niewielkich nacięć. Usunięty tłuszcz jest utylizowany lub wykorzystywany do modelowania innych części ciała (np. piersi czy pośladków), za jego pomocą można też zmniejszyć widoczność rozległych blizn. Po liposukcji często konieczna jest także plastyka powłok brzusznych, która ma na celu usunięcie luźnej skóry.

Liposukcja brzucha – czy to bezpieczny zabieg?

Liposukcja brzucha i innych obszarów ciała jest zabiegiem chirurgicznym, a więc dość inwazyjnym. Jeśli jednak pacjent jest dobrze zdiagnozowany i przygotowany do operacji, ryzyko powikłań jest niewielkie. By odsysanie tłuszczu było w pełni bezpieczna, ważne jest też odpowiednie przygotowanie do zabiegu.

- Zabieg liposukcji (jak każdy zabieg chirurgiczny) jest bezpieczny, pod warunkiem, że będzie dobrze przeprowadzony i będą spełnione normy bezpieczeństwa. Zapewnia to odpowiednio wykształcony lekarz, koniecznie o specjalizacji chirurgii plastycznej oraz odpowiednio przystosowana sala operacyjna, która musi zapewniać pełną sterylność. Takich warunków wymagają nawet zabiegi takie jak liposukcja, która często jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i przeprowadzana poprzez małe nacięcia wykonane w powłokach ciała. W mojej opinii jest to jeden z bezpieczniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej. Wiąże się on z najmniejszym ryzykiem powikłań, ponieważ nie przecinamy powłok ciała - wykonywane są jedynie drobne nacięcia – mówi dr n. med. Dominik Boligłowa, chirurg plastyk z krakowskiej SCM Clinic.

Liposukcja kawitacyjna i laserowa – na czym to polega?

Popularność liposukcji spowodowała, że eksperci zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnego odsysania tłuszczu. Rozwój technologii umożliwił wprowadzenie liposukcji kawitacyjnej (ultradźwiękowej) i liposukcji laserowej. Liposukcja kawitacyjna polega na zemulgowaniu tłuszczu za pomocą ultradźwięków, dzięki czemu można go szybciej i łatwiej odessać. Może też działać jak lipoliza: za pomocą ultradźwięków o niskiej częstotliwości rozbijane są komórki tłuszczowe, które następnie przedostają się do układu limfatycznego i są wydalane w procesach metabolicznych.

- Liposukcja ultradźwiękowa może być równie skuteczna co inne rodzaje liposukcji np. wodna, wibracyjna, czy klasyczna tumescencyjna. Daje też mniejszy obrzęk po zabiegu, a czas wykonywania jest krótszy, dzięki czemu jest dla pacjenta bardziej komfortowa. Liposukcji laserowej osobiście jej nie wykonuję, ponieważ bardzo mocno spala tkanki. Owszem takie działanie przynosi korzyści w formie obkurczania skóry, ale z drugiej strony jest ono na tyle niekontrolowane, że może w jego wyniku dojść do dużych uszkodzeń. Sposób wykonywania tego typu liposukcji jest dość nieprzewidywalny, dlatego nie przyjęła się ona na rynku tak dobrze jak inne metody – mówi dr n. med. Dominik Boligłowa.

Zobacz też: Kriolipoliza – ten zabieg usunie tłuszcz za pomocą zimna. Na czym to polega?

Liposukcja efekty: dla kogo jest ten zabieg?

Liposukcja jest zabiegiem na tkankach miękkich, które muszą dojść do siebie. Po każdym zabiegu chirurgii plastycznej na efekty trzeba czekać stosunkowo długo. Po pierwszych 6 tygodniach możemy ocenić, czy gojenie przebiega w dobrym kierunku. Ale na ostateczne efekty odsysania tłuszczu czeka się około pół roku. Dużo zależy też od stanu wyjściowego. Liposukcja jest wykonywana w celu usunięcia lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Odsysamy jedynie tłuszcz peryferyjny, a więc zewnętrzny. Wbrew oczekiwaniom nie jest to więc zabieg dla osób otyłych. Jak mówi dr Boligłowa, liposukcja jest zabiegiem modelującym, a nie odchudzającym, zaś nadwaga jest wręcz przeciwwskazaniem do zabiegu.

- Liposukcja powinna być wykonywana tylko u osób, których BMI nie przekracza wartości 32. W przypadku wyższych wartości wskaźnika, pacjenci są kwalifikowani bardzo rzadko – na przykład wtedy, gdy chcemy odessać nieco tłuszczu, aby ułatwić pacjentowi aktywność fizyczną, lub odciążyć kręgosłup – dodaje ekspert.

Nie bez znaczenia jest też wiek pacjenta i kondycja skóry. U młodszych osób, z elastyczną skórą, efekt będzie bardziej widoczny, bo luźna skóra bez trudu obkurczy się po zabiegu. Natomiast u osób starszych, których skóra jest zdecydowanie mniej elastyczna, po liposukcji brzucha może pozostać pamiątka w postaci luźniejszej skóry.

Liposukcja brzucha przeciwwskazania

Pacjent, który chce się poddać liposukcji powinien mieć prawidłową anatomię. Jeżeli dana osoba ma zaburzenia w postaci np. przepukliny czy podobnych schorzeń, to jest to już przeciwwskazanie do wykonania zabiegu.

- Bardzo istotne jest także posiadanie zdrowych nerek, ponieważ każda tradycyjna liposukcja zaczyna się od infiltracji tkanek, czyli nasączeniu ich płynem, który zawiera środek znieczulający, obkurczający naczynia, zobojętniający i czasem przeciwzapalny. Ta substancja jest wpompowywana w bardzo dużych ilościach, więc pacjent musi mieć sprawne nerki, żeby zmetabolizować ten płyn. Im więcej się go wprowadzi, tym mniejsze obrzęki pojawiają się po zabiegu – mówi dr Dominik Boligłowa.

Jak dodaje ekspert, pacjenci nie mogą mieć także zaburzeń krzepliwości krwi. Na miesiąc przed zabiegiem pacjent powinien też odstawić wszystkie suplementy diety. Do końca nie wiadomo, jakie substancje pomocnicze mogą one zawierać, ponieważ nie są one produktami medycznymi więc nie podlegają tak restrykcyjnej kontroli, a więc potencjalnie mogą one rozrzedzać krew. Oprócz tego, do liposukcji dyskwalifikują wszystkie te same przeciwwskazania, jakie obowiązują w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego. Jeżeli dane schorzenie nie pozwala na wykonanie zabiegu chirurgicznego, również będzie przeciwwskazaniem do liposukcji.

Liposukcja brzucha: rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu przez pewien czas musimy obowiązkowo nosić specjalną odzież uciskową. Minimalny czas ucisku wynosi tyle tygodni, ile dekad życia liczy sobie pacjent. Najlepiej nosić strój przez około 6 tygodni. Pewnego rodzaju dyskomfortem jest to, że przez ok. dwa dni po zabiegu z nacięć wycieka płyn, który jest mieszanką krwi i substancji, którą wtłaczamy w ciało pacjenta podczas zabiegu. Czas rekonwalescencji jest bardzo różny, z pewnością warto jednak pomyśleć o kilku dniach wolnych.

- To bardzo indywidualna kwestia. Generalnie widzę, że po zabiegach nowoczesnymi systemami np. wibrującym, osoby dochodzą do siebie szybciej. Są pacjenci, którzy już następnego lecą samolotem na spotkanie biznesowe, ale są też tacy, którzy tydzień zostają w domu. Większość osób po liposukcji dochodzi do siebie szybciej niż po innych zabiegach chirurgicznych – mówi ekspert.

Liposukcja – co zrobić, żeby efekt utrzymał się jak najdłużej?

Dobrze przeprowadzona liposukcja może usunąć znaczną część tkanki tłuszczowej. Raz usunięte komórki tłuszczowe nie odbudowują się, więc efekt zabiegu jest trwały. Zazwyczaj nie usuwa się jednak całej tkanki tłuszczowej, bo mogłoby to spowodować nieestetyczne ubytki, a skóra wyglądałaby brzydko i sucho. W tych miejscach tłuszcz może się odbudować, jeśli więc zależy nam na utrzymaniu efektu, musimy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Oprócz tego, pobraną tkankę tłuszczową można też podawać w innych miejscach, które wymagają odbudowy i modelowania.

- W ten sposób możemy powiększyć biust czy pośladki, poprawić niedoskonałości ciała, wymodelować twarz. Jest lżejsza od kwasu hialuronowego, dzięki czemu nie obciąża i nie rozciąga skóry. Tkankę tłuszczową, ze względu na bogactwo komórek macierzystych, przeszczepia się również do stawów, przy różnego rodzaju artrozach (chorobach zwyrodnieniowych). Przeszczepiona tkanka będzie się zachowywać dokładnie tak samo jak tkanka tłuszczowa, która była w organizmie od początku – dodaje ekspert.

Liposukcja cena

Odsysanie tłuszczu nie należy do najtańszych zabiegów. Koszty operacji wraz z pobytem w klinice zaczynają się od kilku tysięcy złotych, w zależności od operowanej części ciała. Liposukcja brzucha kosztuje średnio od 4000 do 8000 zł, podobnie jak plecy. Cena odsysania tłuszczu z podbródka zaczyna się od 2500 zł. Należy mieć też na uwadze, że często nie wystarczy jeden zabieg i niezbędne jest wykonanie serii.

Zobacz też: Lipoliza iniekcyjna – jak bezboleśnie usunąć cellulit i zmniejszyć obwód w talii?

--

Dr Dominik Boligłowa - chirurg plastyk z krakowskiej SCM clinic. Absolwent prestiżowego Wydziału medycyny i chirurgii „Gemelli” na słynnym Università Cattolica del Sacro Cuore w Rzymie. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpoczął w Szwajcarii i zakończył w Niemczech, wykonując w tym czasie samodzielnie 1788 udokumentowanych operacji. Stale doskonali swoje umiejętności na wielotygodniowych stażach u najznakomitszych specjalistów z całego Świata (m.in. dr Maurizio Nava w Mediolanie, dr Carlos del Pino Roxo w Rio de Janeiro, prof. Joerg Gruenert w St. Gallen, dr Jose Luis Martin del Yerro Coca w Madrycie, dr Michael Bromba w Essen), a także na kursach specjalistycznych z zakresu mikrochirurgii, chirurgii estetycznej nosa i piersi, chirurgii ręki oraz chirurgii intymnej.