Lekcje o mowie nienawiści

Lekcje o mowie nienawiści to pomysł prezydenta miasta Wrocławia - Jacka Sutryka, który chce, żeby we wszystkich wrocławskich szkołach odbyły się lekcje, na których uczniowie dowiedzą się, jakie są skutki mowy nienawiści oraz, co robić, aby z nią walczyć. 

W ślady Jacka Sutryka poszedł prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który na swoim Twitterze podziękował prezydentowi Wrocławia za inspirację.

Nienawiść ma niszczycielskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowadzone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści. Dziękuję Jackowi Sutrykowi za inspirację. - napisał Rafał Trzaskowski

Prezydent Rafał Trzaskowski obok informacji zamieścił plakat pokazujący, czym jest mowa nienawiści.

Pomysł takiej inicjatywy powstał po tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Gdańsku, gdzie w wyniku ataku nożownika, zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Lekcje o mowie nienawiści: kiedy i gdzie?

Jak zapowiada prezydent Trzaskowski, w Warszawie lekcje o mowie nienawiści mają odbyć się jeszcze przed feriami zimowymi, które na Mazowszu rozpoczynają się 28 stycznia.

Oprócz Warszawy i Wrocławia, lekcje o mowie nienawiści odbędą się również w Toruniu. Taką informację podała wyborcza.pl Toruń. Prezydent Torunia - Michał Zaleski zwrócił się do dyrektorów szkół z prośbą o przygotowanie i przeprowadzenia takich zajęć.

"Przestrzeń publiczna przepełniona w ostatnim czasie tzw. mową nienawiści wpływa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, najmłodszych torunian, za których jesteśmy odpowiedzialni. Chcąc zapobiegać podobnym tragicznym wydarzeniom w przyszłości, musimy zacząć działać już dzisiaj. Dlatego zobowiązuję państwa dyrektorów do podjęcia działań, które wyeliminują z naszego codziennego życia klimat i język nienawiści. Jednym z nich będą dodatkowe, cykliczne lekcje wychowawcze w toruńskich szkołach, kształtujące właściwe wartości i sposób używania języka przez dzieci i młodzież – zaapelował prezydent Zaleski.

Lekcje o mowie nienawiści: Ordo Iuris protestuje

Na informacje na temat lekcji o mowie nienawiści w szkołach od razu zareagowała katolicka organizacja Ordo Iuris. Prezes organizacji Jerzy Kwaśniewski zapowiedział, że Ordo Iuris przygotuje dla rodziców specjalne oświadczenia, które rodzice będą mogli wypełnić odmawiając zgody na udział dziecka w takich zajęciach. W swoim wpisie na Twitterze, prezes organizacji napisał:

Niebawem Ordo Iuris przedstawi „Oświadczenie Rodzicielskie” dla rodziców odmawiający zgody na zajęcia szkolne zarządzone przez prezydenta Trzaskowskiego w Warszawie. Wg Konstytucji rodzice są pierwszymi wychowawcami. Oni ochronią swoje dzieci przed politycznym hejtem lepiej niż urzędnicy.

A wy co myślicie na temat zorganizowania w szkołach lekcji mowy o nienawiści? Chcielibyście, żeby wasze dzieci wzięły udział w takich zajęciach?