Przemówienie żony Pawła Adamowicza

Wczoraj w Gdańsku, jak również w innych miastach w Polsce zebrało się tysiące osób, które przyniosły zapalone znicze, tworząc z nich serce, dla zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Podczas spotkania na Placu Solidarności w Gdańsku pojawiła się żona Pawła Adamowicza i jego córka Antonina Adamowicz, które wygłosiły wzruszające przemówienia.

Żona Pała Adamowicza - Magdalena Adamowicz w swoim przemówieniu zwróciła się do wszystkich zgromadzonych:

"Niewyobrażalne jest to dla ludzi, że nienawiść może być tak wielka. Pamiętacie go uśmiechniętego, zagadującego ludzi na ulicy. Chciał, żeby to miasto było dla wszystkich. Dla niego nie miało znaczenia to, jaki kto ma kolor skóry i kogo kocha. Proszę, żeby taka atmosfera w Gdańsku była."

Magdalena Adamowicz skierowała również słowa do Jurka Owsiaka prosząc, żeby zmienił swoją decyzję o rezygnacji z bycia szefem WOŚP:

"Pamiętajcie, Paweł został zamordowany na "światełku do nieba". Ja proszę, żeby Jurek Owsiak kierował Orkiestrą dalej. Bo on zawsze obiecywał, że gra do końca świata i jeden dzień dłużej. W niedzielę ten świat skończył się dla Pawła, zmienił się dla naszej rodziny, ale on się nie skończył. Jurku, zmień swoją decyzję i graj z nami dalej. Zwyciężymy, siema!" - zaapelowała żona Pawła Adamowicza

Po tym wzruszającym przemówieniu głos zabrała córka Pawła Adamowicza.

Córka Pawła Adamowicza we wzruszających słowach

Na spotkanie upamiętniające odejście prezydenta Gdańska, razem z mamą przyszła najstarsza córka Pawła Adamowicza - Antonina Adamowicz. Przemówienie córki Pawła Adamowicza szczególnie wzruszyły wszystkich zgromadzonych:

"Nazywam się Antonina Adamowicz. Paweł Adamowicz był moim tatusiem. Ciebie tatusiu kocham bardzo mocno i na zawsze. Kocham to miasto tak jak on. Cała nasza rodzina je kocha, bo Gdańsk był dla taty trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i drugą miłością. Wiem, że jeżeli to miasto nadal będzie otwarte, takie kochające jak jest teraz, to on będzie bardzo szczęśliwy. Dziękuję wam wszystkim za to wsparcie." - powiedziała córka Pawła Adamowicza

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2018 o godzinie 12. Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej.

Wiceprezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że mieszkańcy będą mogli pożegnać prezydenta Adamowicza jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych: "Od godz. 17, przez 24 godziny, w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna pana prezydenta. Tak, by gdańszczanie, którzy chcą się pożegnać mogli to po prostu zrobić."

Żona Pawła Adamowicza zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić tradycyjnie zniczy ani kwiatów, tylko wesprzeć organizacje, które były bardzo ważne dla jej męża.

"Wierzę, że życzenia Pawła byłyby dwa. Po pierwsze, by Jerzy Owsiak mimo tych tragicznych wydarzeń dalej był prezesem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po drugie, byśmy kontynuowali jego dzieło, jakim jest stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska” – ma do spełnienia 50 apolitycznych celów, jest proobywatelskie, działa dla mieszkańców."

"Taka jest moja wola i wiem, że taka byłaby wola mojego męża." - dodała Adamowicz. W związku z tym, wolontariusze z puszkami podczas pogrzebu będą zbierali datki do puszek. 

W związku z pogrzebem Pawła Adamowicza w Gdańsku pojawi się wielu ważnych polityków, na czele w prezydentem Polski Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Służby Ochrony Państwa zostały postawione na nogi i wprowadziły najwyższy stopień zagrożenia - ALFA.

Zobaczcie niezwykle wzruszające przemówienie córki i żony Pawła Adamowicza.