Kwas kojowy – jak działa?

Kwas kojowy to związek pochodzenia naturalnego pozyskiwany od końca ubiegłego stulecia w Azji. Znaleziono go w grzybach rosnących na ziarnach kukurydzy (gatunek Aspergillus). Popularność w przemyśle kosmetycznym zyskał przede wszystkim dzięki swoim właściwościom wybielającym. W kosmetologii nazywa się go inhibitorem tyrozynazy, czyli substancją spowalniającą reakcję chemiczną z jej udziałem. Tyrozynaza to enzym uczestniczący w produkcji melaniny – barwnika naszej skóry, którego nadmierna ilość objawia się przebarwieniami.

Kwas kojowy na przebarwienia

Kwas kojowy wykazuje bardzo skuteczne działanie depigmentacyjne. Oznacza to, że stanowi świetny dodatek do kosmetyków redukujących wszelkiego rodzaju przebarwienia, w tym: plamy posłoneczne (np. plamy wątrobowe), przebarwienia po trądziku, a także piegi czy blizny. W wielu badaniach potwierdzono, że kwas kojowy skutecznie hamuje produkcję melaniny, która odpowiada za ich powstawanie. Już kilkutygodniowa kuracja przynosi bardzo dobre efekty rozjaśniające. Często zaleca się ją jako następstwo po złuszczaniu kwasami.

Szukając serów, toników czy kremów z kwasem kojowym warto zwrócić uwagę, czy w ich składzie znajdują się także inne substancje o działaniu rozjaśniającym, na przykład witamina C, kwas laktobionowy czy kwas fitowy. Substancje te świetnie uzupełniają swoje działanie.

Kwas kojowy na zmarszczki

Podobnie jak inne substancje złuszczające kwas kojowy działa również odmładzająco. Jego właściwości rozjaśniające sprawiają, że skóra staje się bardziej promienna i gładka. Poleca się go więc posiadaczkom szarej, pozbawionej blasku cery. Odsłonięcie “nowych” warstw skóry powoduje z kolei spłycenie niewielkich zmarszczek. Ponadto kwas kojowy jest antyoksydantem, czyli związkiem zwalczającym wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Jego regularne stosowanie można więc uznać za element profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

Kwas kojowy na trądzik

Kwas kojowy ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dobrze więc sprawdzi się u osób z cerą problematyczną. Używamy go w stężeniach do 4 proc. W przypadku trądziku polecamy kosmetyki zawierające oprócz kwasu kojowego także kwas mlekowy, który ułatwia jego dotarcie w głębsze warstwy skóry.

Krem z kwasem kojowym – jaki wybrać? Jak stosować?

Krem z kwasem kojowym to najpopularniejszy kosmetyk z tą substancją. Jest polecany osobom ze skórą z przebarwieniami oraz niejednolitym kolorytem. My rekomendujemy produkty, który w swoim składzie mają także inne składniki rozjaśniająco-odmładzające oraz nawilżające, na przykład niacynamid (witamina B3), witaminę C czy kwas hialuronowy. Takie połączeniem charakteryzuje na przykład krem rozjaśniający od marki BingoSpa. Ten oraz inne warte uwagi produkty znajdziesz w naszej galerii →

Jak stosować krem z kwasem kojowym?

Trzeba jednak podkreślić, że krem z kwasem kojowym i inne produkty z tą substancją – nie powinny być stale stosowane przez okres dłuższy niż dwa miesiące. W przeciwnym wypadku możemy narazić naszą skórę na podrażnienie i naruszenie jej warstwy ochronnej.

Krem z kwasem kojowym nakładaj na noc. Pamiętaj też, że podczas kuracji należy stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest wprowadzenie go do swojej pielęgnacji jesienią i zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest zdecydowanie słabsze.

Krem z kwasem kojowym wymaga też specjalnego przechowywania. Substancja ta (podobnie jak witamina C) traci swoje właściwości po zetknięciu z promieniowaniem UV. W związku z tym istotne jest szczelne zamykanie opakowania oraz przechowywanie go w temperaturze pokojowej.

Peeling z kwasem kojowym

Najszybsze i najbardziej spektakularne efekty kwas kojowy przynosi, jeśli zdecydujemy się na profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetycznym. Peeling z kwasem kojowym jest polecany w przypadku uporczywych przebarwień, na które słabo działają inne zabiegi z kwasami. W jego składzie znajduje się zazwyczaj wysokie stężenie kwasu mlekowego (nawet 50 proc.), który jednocześnie złuszcza i nawadnia skórę. Oprócz rozjaśnienia przebarwień i blizn peeling z kwasem kojowym ma także działanie odmładzające, odświeżające i regenerujące. Aby uzyskać pełny rezultat najczęściej należy wykonać serię od 6 do 9 zabiegów. Cena każdego z nich waha się w granicach 200-300 zł.

Zobacz też: Przebarwienia na twarzy – jak ich uniknąć i co zrobić, gdy się pojawią?