Któryś za nas cierpiał rany - tekst modlitwy

Modlitwa Któryś za nas cierpiał rany, następuje po rozważaniach stacji Drogi krzyżowej. Jej treść może nieznacznie różnić się w zależności od regionu. Oto jedna z najpopularniejszych wersji: 

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.
I Ty któraś współcierpiała Matko Bolesna przyczyń się za nami.

Któryś za nas cierpiał rany - modlitwa nabożeństwa Drogi krzyżowej

Modlitwa Któryś za nas cierpiał rany stanowi bardzo ważny element wielkopostnego umartwiania oraz kontemplacji cierpień i śmierci Jezusa. Treść tej modlitwy jest częścią nabożeństwa Drogi krzyżowej. Pomiędzy czternastoma stacjami, z których każda przedstawia inne wydarzenie z ostatnich godzin życia Syna Bożego, następuje wezwanie - Któryś za nas cierpiał rany. Modlitwa ta jest wyrazem duchowego zbliżenia do Chrystusa i Matki Boskiej. 

Któryś za nas cierpiał rany stanowi wyraz żalu z powodu Męki Pańskiej. Jest to bardzo ważna część Drogi Krzyżowej, która ma charakter cykliczny. Następuje po każdej z czternastu stacji i stanowi zakończenie jej rozważań. Po odmówieniu słów modlitwy Któryś za nas cierpiał rany, duchowny wraz z wiernymi przechodzi do następnej stacji i tam oddaje się rozmyślaniom i symbolicznemu odtworzeniu wydarzeń z Golgoty. Modlitwa ta może przybierać formę mówioną bądź śpiewaną. 

Zobacz także: 

Jakie jest znaczenie słów modlitwy Któryś za nas cierpiał rany?

Słowa modlitewnego wezwania Któryś za nas cierpiał rany, niosą za sobą głęboki przekaz dla wiernych kościoła: 

Zobacz także:

  • jest to wyraz współodczuwania męki i cierpień, jakie Jezus poniósł w ofierze za ludzi,
  • stanowi podsumowanie rozważań na temat każdej ze stacji Drogi Krzyżowej, 
  • okazanie skruchy oraz żalu za grzechy, 
  • podkreślenie tego, jak bolesną śmierć poniósł Syn Boży, 
  • wyraz pokory nad cierpieniem Jezusa i Matki Bożej, 
  • prośba o to, aby Jezus wybaczył ludziom ich grzeszną naturę. 

Modlitwa Któryś za nas cierpiał rany - refleksja na temat Męki Pańskiej

Choć modlitwa ta jest wpisana jako integralna część nabożeństwa wielkopostnego Drogi krzyżowej, może także funkcjonować poza nim. To modlitewne wezwanie może stanowić wyjście do osobistych rozważań na temat wydarzeń biblijnych - od pojmania Jezusa w Ogrójcu aż do jego śmierci na krzyżu. Jest to więc jedna z modlitw na Wielki Post

Któryś za nas cierpiał rany jest więc krótką modlitwą, która towarzyszy wiernym w całym okresie Wielkiego Postu. Odmawiać można ją od Środy Popielcowej aż do Triduum Paschalnego, bądź w każdym innym okresie, kiedy chcesz oddać się rozważaniom na temat Męki Pańskiej. Modlitwa w odosobnieniu, przed lub po zakończeniu nabożeństw kościelnych bądź w innych indywidualnie wybranych okolicznościach wzmocni wiarę i będzie wyrazem pokory i skruchy. 

Zobacz także: