"Ból jak żaden inny": książę William o śmierci matki

Książę William po raz pierwszy zdecydował się tak szczerze opowiedzieć o tym, co czuł po śmierci księżnej Diany. Mimo, że tragiczna śmierć księżnej miała miejsce 22 lata temu, widać było, że nawet dziś rozmowa o tym nie jest dla Williama prosta. Jak przyznał książę, ból jaki czujesz po utracie najbliższej osoby, jest nie do porównania z niczym innym.

Gdy jesteś w żałobie, odczuwasz okropny ból. To jest ból jak żaden inny. Gdy o tym myślisz, to masz poczucie, że już nic gorszego nie może Cię w życiu spotkać, że to prawdopodobnie największy ból, jaki istnieje - powiedział książę William w wywiadzie dla BBC.

Przypomnijmy, że książę William miał 15 lat, gdy jego mama, księżna Diana, tragicznie zginęła w wypadku samochodowym. Książę William wspominał, że przejście przez ten okres było niezwykle trudne, ale jednocześnie wiele go nauczyło. Pokazało mu, że istnieją sposoby, by poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi emocjami. Wystarczy tylko otworzyć się na innych i rozmowę.

Ludzie, którzy doświadczyli takiej straty, którzy są w żałobie, chcą o tym rozmawiać. Widzisz po nich, że szukają wsparcia. I to - z perspektywy osoby pogrążonej w żałobie pozwala Ci zobaczyć, że nie jesteś sam, że inni, którzy doświadczyli straty bliskiej osoby, przechodzą przez to samo.

Książę William o śmierci Diany: pierwsze tak osobiste wyznanie

Dlaczego w wywiadzie dla BBC książę wrócił pamięcią do młodzieńczych lat i opowiedział o traumatycznym doświadczeniu utraty matki? Wszystko po to, by zachęcić Brytyjczyków do większej otwartości i gotowości, by mówić o swoich uczuciach.  Książę William w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt radzenia sobie z trudnymi doświadczeniami. Nie tylko podkreślił, że nie jesteśmy w takich sytuacjach sami, ale przede wszystkim - że można o nich rozmawiać, że emocje nie są tematem tabu. Książę zwrócił uwagę, że jest to powszechny problem w Wielkiej Brytanii - ludzie wstydzą się rozmawiać o uczuciach. A nie należy tego robić, bo to właśnie takie rozmowy mogą pomóc nam w poradzeniu sobie z traumą.

Nie jesteśmy robotami. Musimy nauczyć się rozmawiać o uczuciach - zdaniem księcia William otwartość i szczera rozmowa o emocjach to wciąż coś, z czym Brytyjczycy mają duży problem. 

Wraz z księżną Kate Middleton, para aktywnie udziela się na rzecz kampanii i inicjatyw mających na celu poprawę zdrowia psychicznego Brytyjczyków i zwrócenie uwagi na fakt jak ważne jest prawidłowe dbanie o psychikę.