Książę Filip nie żyje

Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Książę Edynburga miał 99 lat. O jego śmierci poinformował Pałac Buckingham w specjalnym komunikacie. 

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor.

Książę Filip był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. 

Elżbieta i Filip byli małżeństwem przez 74 lata.

Książę Filip nie żyje: kim był?

Książę Filip urodził się w Grecji i wywodził się z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Naukę pobierał we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, a w wieku 18 lat wstąpił do Royal Navy.

Filip spotkał Elżbietę po raz pierwszy w 1934 roku, od lipca 1939 zaczął korespondować z 13-letnią księżniczką Elżbietą (jego dalszą kuzynką ze strony królowej Wiktorii i najstarszą córką oraz przypuszczalną następczynią tronu po królu Jerzym VI).

Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku. Poza tytułem księcia Edynburga (Duke of Edinburgh), był też hrabią Merioneth (Earl of Merioneth) i baronem Greenwich (Baron Greenwich). W roku 2011 na swoje 90. urodziny otrzymał od swojej małżonki tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (Lord High Admiral of the Navy).

Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Zobacz także:

Książę Filip: choroba

Na początku lutego książę Filip został przyjęty do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie. 

Przyjęcie księcia do szpitala jest środkiem zapobiegawczym, za radą lekarza Jego Królewskiej Mości, po tym, jak źle się poczuł. Książę ma pozostać w placówce pod obserwacją przez najbliższych kilka dni, aby należycie wypoczął - informował rzecznik królewskiej rodziny.

Jak się okazało książę wymagał dłuższego hospitalizowania, jednak pałac nie zdradzał szczegółów.

W poniedziałek 1 marca książę Filip został przeniesiony do szpitala St. Bartholomew's Hospital, specjalizującego się w chorobach serca.

Książę Edynburga został dziś przeniesiony ze Szpitala Króla Edwarda VII do Szpitala św. Bartłomieja, gdzie lekarze będą kontynuować jego leczenie z powodu infekcji, a także podejmą badania i obserwację pod kątem wcześniej istniejącej choroby serca. Książę nadal czuje się dobrze i reaguje na leczenie, ale oczekuje się, że pozostanie w szpitalu co najmniej do końca tygodnia" - brzmiał oficjalny komunikat.

Książę Filip przeszedł operację serca, a zabieg zakończył się sukcesem. 16 marca mąż królowej Elżbiety II opuścił szpital w Londynie.

10 czerwca książę Filip skończyłby 100 lat.