Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Oficjalny komunikat w tej sprawie pojawił się ok. godz. 19:30 czasu polskiego. Wcześniej dochodziły informacje o pogarszającym się stanie zdrowia monarchini. Elżbieta II była najdłużej panującą królową. Jej śmierć wstrząsnęła światem, a zwłaszcza Brytyjczykami.

- Śmierć Jej Wysokości Królowej to ogromny szok dla narodu i świata. Królowa Elżbieta II była skałą, na której zbudowana została współczesna Wielka Brytania. Nasz kraj rozwijał się i kwitł pod jej rządami. Wielka Brytania jest dziś tak wspaniałym krajem, jakim jest, dzięki niej - powiedziała w swoim przemówieniu nowa brytyjska premier Liz Truss (15. premier mianowana przez Elżbietę II).

Była duchem Wielkiej Brytanii - i ten duch przetrwa - podkreśliła.

Królowa Elżbieta II i premier Liz Truss spotkały się we wtorek 6 września w Szkocji w prywatnej rezydencji królowej na zamku w Balmoral. To jedno z ostatnich zdjęć królowej:

Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II zmarła na zamku w Balmoral. W czwartek rodzina królewska zjechała do Szkocji, żeby pożegnać Elżbietę II. 

Nowym Królem został najstarszy syn Elżbiety II i Filipa, książę Karol, który otrzymał tytuł: król Karol III. W swoim oświadczeniu po śmierci królowej napisał: - "To jeden z najsmutniejszych dni dla mnie i całej naszej rodziny. W tym okresie żałoby i zmian, moja rodzina i ja będziemy pocieszeni i pokrzepieni wiedząc, jakim szacunkiem i głęboką sympatią, szeroko była darzona królowa" - podkreślił nowy król.

Zobacz także:

PRZECZYTAJ:

Królowa Elżbieta II: platynowy jubileusz panowania

Królowa Elżbieta II w tym roku obchodziła "platynowy jubileusz" panowania. 2 czerwca w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się czterodniowe obchody 70. rocznicy objęcia tronu przez Elżbietę II. Obchody rozpoczęły się od parady Trooping The Colour, podczas której królowa Elżbieta II razem z członkami rodziny królewskiej pojawiła się na balkonie Pałacu Buckingham. Wydarzenie było tym bardziej szczególne, ponieważ to pierwsze od czasów pandemii (od 2019 roku) pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie. Uwagę widzów zwrócił fakt, że obok królowej tym razem nie stali książę Harry z Meghan oraz książę Andrzej. 

Królowa Elżbieta II pierwszego dnia obchodów jubileuszu dwukrotnie pokazała się na balkonie Pałacu Buckingham. Za pierwszym razem towarzyszył jej książę Kentu Edward. Wspólnie obserwowali salut armatni na jej cześć. Pół godziny później królowa w towarzystwie 18 członków rodziny królewskiej oglądali przelot samolotów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych - nad Pałacem Buckingham. W pewnym momencie 15 myśliwców przeleciało w szyku tworzącym na niebie liczbę 70, czyli lata panowania królowej Elżbiety II.

Pałac Buckingham poinformował wówczas, że Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w mszy dziękczynnej w katedrze św. Pawła. W oświadczeniu podano, że powodem jest "pewien dyskomfort".

- Królowa miała wielką przyjemność w dzisiejszej Paradzie Urodzinowej i przelocie, ale odczuwała pewien dyskomfort. Biorąc pod uwagę podróż i aktywność wymaganą w celu uczestnictwa w jutrzejszym narodowym nabożeństwie dziękczynnym w katedrze św. Pawła, Jej Wysokość bardzo niechętnie doszła do wniosku, że nie weźmie udziału. Królowa cieszy się na udział w wieczornym zapaleniu świateł na zamku Windsor i chciałaby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejszy dzień był tak pamiętnym wydarzeniem - brzmi oświadczenie pałacu.

Książę Louis skradł uwagę widzów podczas jubileuszu Elżbiety II

Podczas oficjalnego pokazania się rodziny królewskiej na balkonie uwagę fotoreporterów przykuł czteroletni książę Louis, najmłodszy syn księcia Williama i księżnej Kate. Chłopiec podczas przelotu samolotów kilka razy zasłaniał sobie uszy dłońmi. Brytyjskie media rozpisywały się o tym, że księżniczka Charlotte musiała nawet zganić młodszego brata, kiedy ten nie przestawał machać do tłumu.

Louis był jednak tak przejęty, że nie posłuchał rad siostry i nadal gestykulował do tłumu, drapał się i obgryzał paznokcie. Musicie to zobaczyć na filmiku poniżej:

Królowa Elżbieta II: wiek

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Elżbieta została koronowana 2 czerwca 1953 roku po śmierci swojego ojca Jerzego VI. Miała wówczas 27 lat. Transmisję z koronacji Elżbiety II oglądały wówczas trzy miliony Brytyjczyków – było to największe wydarzenie medialne na Wyspach Brytyjskich.

Elżbieta II była jedyną kobietą w dziejach brytyjskiej rodziny królewskiej, która przeszła szkolenie wojskowe. W 1945 roku dziewiętnastoletnia wówczas Elżbieta przekonała ojca, aby pozwolił jej wstąpić do kobiecej służby wojskowej. W szeregach Women’s Auxiliary Territorial Service została przeszkolona na kierowcę i mechanika, oficjalnie jednak nigdy nie zdawała egzaminu na prawo jazdy.

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Elżbieta poznała swojego przyszłego męża – księcia Grecji i Danii, Filipa w 1939 roku (miała wtedy 13 lat). 18-letni wysoki i postawny oficer wywarł wielkie wrażenie na księżniczce. Jednak związek z Filipem nie przypadł do gustu parze królewskiej. Przeciwna była zwłaszcza królowa Elżbieta. Powodem niechęci był fakt, że Filip urodził się za granicą, a jego siostra wyszła za mąż za niemieckiego szlachcica. Królowi Jerzemu nie przypadł do gustu mężczyzna ubogi, pretensjonalny, z „po prostu godną pożałowania” garderobą.

10 czerwca 1947 roku Filip i Elżbieta zaręczyli się. Ślub odbył się 20 listopada w opactwie Westminster. Wkrótce urodziły się ich pierwsze dzieci – książę Karol i księżna Anna, później jeszcze Andrzej i Edward.

Książę Filip był małżonkiem królowej przez przeszło 70 lat. Zmarł na początku kwietnia 2021.

Królowa Elżbieta II: najdłużej panujący monarcha

Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II była najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii. Pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której była praprawnuczką. Od 13 października 2016 królowa Elżbieta II była najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. 

W kwietniu 2016 roku, kiedy królowa obchodziła 90. urodziny pojawiły się plotki na temat jej abdykacji. Jednak były one nieprawdziwe. W listopadzie 2017 r. królowa Elżbieta II ze względu na pogarszający się stan zdrowia zrezygnowała z wykonywania publicznych obowiązków i przekazała ich wypełnianie następcy tronu - księciu Karolowi. Taka sytuacja dotychczas się nie powtórzyła.

Chcecie poznać kilka nieznanych faktów z życia królowej Elżbiety II? Zajrzyjcie do galerii pod artykułem!

Elżbieta II była wielką miłośniczką zwierząt. Jej ulubiona rasa psów to Welsh Corgi Cardigan. Stworzyła nawet nową rasę zwaną "dorgi", czyli krzyżówkę corgi z jamnikiem.