Retinol - co potrafi i dlaczego warto go stosować?

Retinol jest pochodną witaminy A i jedną z najsilniejszych broni w walce ze starzeniem się skóry. Można go znaleźć w kremach, peelingach, serach i innych produktach do codziennej pielęgnacji, a swą popularność zawdzięcza niezwykle skutecznemu działaniu. Retinol przyspiesza odnowę komórkową i stymuluje produkcję kolagenu, przez co jest składnikiem numer jeden na zmarszczki. Stosowany regularnie i w stabilnej formie, zmniejsza też widoczność przebarwień i rozszerzonych porów oraz reguluje wydzielanie sebum, ograniczając powstawanie zaskórników. W dużym skrócie, retinol przebudowuje skórę sprawiając, że staje się gładsza i promienna, a koloryt bardziej ujednolicony. W dodatku różnica jest zauważalna w stosunkowo krótkim czasie. Być może zmarszczki nie znikną po 24 godzinach, ale już po kilku dniach stosowania skóra będzie wyraźnie w lepszej kondycji.

Retinol vs. Retinal – czym się różnią te składniki?

Wszystkie retinoidy są pochodną witaminy A i za pomocą odpowiednich enzymów są przekształcane w kwas retinowy (tretynoinę), który ma działanie keratynizujące (złuszcza naskórek). Oprócz retinolu w kosmetykach coraz częściej możemy znaleźć inne retinoidy – np. retinal (znany też jako retinaldehyd). Obie substancje mają podobne działanie: stymulują metabolizm komórkowy i produkcję kolagenu, poprawiając wygląd skóry i zmniejszając widoczność zmarszczek. Różnica tkwi w szybkości działania. Według badań klinicznych przeprowadzonych przez firmę Medik8, retinal działa nawet 11 razy szybciej niż tradycyjnie stosowana pochodna witaminy A. Z silniejszym działaniem wiąże się jednak większe ryzyko podrażnienia, dlatego niektórym posiadaczkom wrażliwej skóry może się bardziej opłacać pozostanie przy retinolu. Retinoidy w wyższych stężeniach są też często traktowane jako lek na trądzik – większość tego typu preparatów jest dostępna wyłącznie na receptę.

Krem z retinolem – jaki wybrać?

Retinol, zwłaszcza w większym stężeniu, to dość silna substancja aktywna, która u osób z wrażliwą skórą może powodować lekkie podrażnienia lub dyskomfort. Dlatego wybierając krem z retinolem warto postawić na kosmetyk, który ma w składzie niacynamid (amid kwasu nikotynowego), będący formą witaminy B3. Ten dobroczynny składnik stymuluje produkcję ceramidów, które tworzą warstwę ochronną naskórka, dzięki czemu skóra lepiej znosi działanie silnych substancji aktywnych. Oprócz tego, niacynamid ma działanie przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć reakcję skóry na możliwe skutki uboczne stosowania retinoidów.

Krem z retinolem z zasady stosujemy na noc. Co prawda pochodna witaminy A sama w sobie nie działa fotouczulająco, ale retinoidy powodują, że zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza (a do tego jest w aktywnej przebudowie), co czyni ją bardziej wrażliwą na działanie słońca i powstawanie przebarwień. Stosując kremy z retinolem, warto pamiętać też o codziennej ochronie UV.

Serum z retinolem – jakie stężenie wybrać?

Serum z retinolem występuje w bardzo różnych stężeniach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z witaminą A, lepiej zacząć od tych niższych i stopniowo sięgać po bardziej skoncentrowane preparaty. Te nowocześniejsze często zawierają różne formy retinoidów i wykorzystują technologie zapewniające głębszą penetrację skóry przy niższych stężeniach (tak działają m.in. nanosomy).

Stosując serum z retinolem warto też zwrócić uwagę na inne produkty, których używasz równolegle. Zbyt duża ilość silnie złuszczających substancji (np. kwasów AHA) w połączeniu z retinoidami może wywołać podrażnienie.