Koronawirus: Odkrycie polskich naukowców

To niezwykle ważne odkrycie polskich naukowców. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej postanowili zbadać, czy dzieci z chorobą nowotworową posiadają przeciwciała koronawirusa. W związku z tym przebadano małych pacjentów.

Na początku pandemii pojawiła się informacja, że pacjenci z chorobą nowotworową należą do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji. Dla nas, jako leczących małych pacjentów było bardzo istotne, jak zakażenie będzie przebiegać. Chcieliśmy sprawdzić, czy dzieci chorowały - powiedział profesor Wojciech Młynarski, hematolog i onkolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, cytowany przez twojezdrowie.rmf24.pl.

Jak tłumaczy ekspert badania były wykonywane w trzech okresach: "Pomiary przeciwciał wykonujemy w trzech punktach czasowych: w maju i czerwcu, następnie we wrześniu i w tej chwili trwa diagnostyka przeciwciał również wśród dzieci z chorobą nowotworową intensywnie leczonych."

Zobacz również: Koronawirus w Polsce. Ważne informacje dla rodziców od Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Jakie efekty uzyskano?

Bardzo nas zaskoczyło, że znaleźliśmy przeciwciała na koronawirusa u ponad sześciu procent dzieci, czyli w całej Polsce u ponad sześćdziesięciu małych pacjentów chorych na raka. To bardzo dobry prognostyk, bo wygląda na to, że te dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z koronawirusem i to nie wpływa na ich leczenie choroby nowotworowej - dodaje profesor Młynarski.

Ekspert dodał, że badania Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej cały czas trwają, ponieważ "wyniki tych badań wciąż są dla nas zagadką. (...) Na pewno duże znaczenie ma tu układ odporności".

Profesor podkreśla, że takie pozytywne wyniki dotyczą tylko małych pacjentów onkologicznych, ponieważ w przypadku dorosłych chorych, ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji jest nawet trzy lub cztery razy większe.

To Cię również zainteresuje: Lekarze alarmują i ostrzegają przed zespołem pocovidowym u dzieci: czym jest PIMS i jak się objawia?

Zobacz także: