Jak zbudować więź z dzieckiem?

Nikt nie da nam stuprocentowej recepty na zbudowanie takiej więzi z dzieckiem, która zagwarantuje nam świetne relacje przez całe życie. Jednak niewątpliwie budowanie więzi z maluchem od dnia jego narodzin, będzie piękną drogą, która pomoże nam odkryć uroki rodzicielstwa. Z czasem sami przyznamy, że była to wspaniała podróż zarówno w głąb siebie, jak i poznawanie małego człowieczka, który pojawił się w naszej rodzinie.

Nic bardziej mylnego, jeśli usłyszycie, że z noworodkiem, to nic nie da się robić, tylko należy działać według prostej instrukcji obsługi: nakarmić, przewinąć uśpić. To pierwszy błąd i zmarnowanie wspaniałego okresu, który może nam dostarczyć niezapomnianych emocji i wspomnień na całe życie, a przede wszystkim zbudować więź, która nie oszukujmy się, nie przychodzi sama.

Od razu nasuwa się pytanie: No ale jak to zrobić? Po pierwsze otworzyć się i zaufać intuicji, ona nas pokieruje. My również mamy dla was kilka wskazówek, które pomogą wam w tej wzajemnej nauce.

Jeśli jesteś mamą karmiącą piersią, to z pewnością sama zauważyłaś, że to pierwszy krok do budowania więzi z dzieckiem. Nie traktuj tego jako obowiązku i przymusu. Oczywiście liczne badania naukowe potwierdzają, jak ważny wpływ na zdrowie dziecka ma mleko mamy, ale my zachęcamy cię do odkrywania czegoś więcej. Maluch przystawiony do naszej piersi, czuje się bezpiecznie. Oprócz jedzenia poznaje zapach mamy, czuje, że w naszych ramionach ma schronienie. To jest dla niego najbezpieczniejsze miejsce. Nie zapominajmy, że jeszcze przed chwilą był w innym świecie, bezpiecznym domu, który musiał opuścić. Ale nadal pamięta bicie serca mamy, jej głos i emocje. Właśnie będąc przy piersi, te miłe wspomnienia wracają i to pierwszy krok do budowania więzi z maluchem.

Nawet jeśli z jakiś powodów nie karmisz swojego maluszka piersią, to pamiętaj, że dziecko karmione butelką, będąc na rękach mamy czy taty, też czuje się bezpiecznie i za każdym razem poznaje nas coraz bardziej. Z czasem kiedy zacznie się do ciebie uśmiechać, uzmysłowisz sobie, że maluch doskonale wie, kto jest jego mamą czy tatą. To najpiękniejsza nagroda, jakiej nie kupisz za żadne pieniądze.

Dotyk i kontakt fizyczny z maluszkiem to podstawa bliskości

Przytulaj, masuj, głaszcz, dotykaj – właśnie taki kontakt fizyczny z dzieckiem to kolejny krok do budowania bliskości. Spróbuj genialnej metody „kangurowania malucha”. Rodzice, którzy raz spróbowali, zakochali się w tym sposobie. Jak to wygląda? Kładziemy sobie maluszka najlepiej w kontakcie „skóra do skóry” na naszej klatce piersiowej i przytulamy, głaszczemy, a nawet karmimy piersią. To najprostsza forma bliskiego kontaktu z noworodkiem czy niemowlęciem. Dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, (bo oczywiście kangurować mogą oboje rodziców), czuje ciepło naszego ciała, wycisza się, pozbywa różnego rodzaju stresów (np. po pobraniu krwi, złym śnie). W tej pozycji możemy nakryć maluszka kocykiem czy pieluszką, żeby było mu ciepło.

Reaguj na emocje dziecka, na jego płacz, zmiany nastrojów. Taki maluszek chociaż mogłoby się wydawać, że nic go nie trapi, również ma swoje emocje, strachy, lęki, złe sny. Płacz jest językiem komunikacji, formą porozumiewania się. Nie zostawiaj malucha samego w łóżeczku, kiedy zanosi się płaczem, bo ktoś ci powie, że przyzwyczajasz go, że za każdym razem będziesz na jego zawołanie. Wręcz przeciwnie, pokaż dziecku, że nie jest samo, że może liczyć na mamę i tatę, którzy pomogą, gdy jest mu źle. Zobaczysz z czasem, że takie zachowanie zbuduje waszą więź na lata.

Kieruj się intuicją

Tak jak pisałyśmy, to główna zasada w budowaniu bliskości. Niech intuicja cię nie zawodzi. Odrzuć wszystkie „dobre rady” cioć, babć i innych doświadczonych matek. To jest twoje dziecko i ty najlepiej wiesz, co jest dla niego najlepsze. Może nie masz takiej pewności w pierwszych dniach po urodzeniu, ale już wtedy instynkt podpowiada nam pewne rozwiązania. Słuchaj się go i nie lekceważ. To świetny doradca.

Pamiętaj, że wykorzystując nasze rady w budowaniu więzi z dzieckiem nie „zepsujesz” swojego dziecka. Wręcz przeciwnie, nawiążesz z nim relację, która zaprocentuje na późniejsze lata.

W budowanie takich relacji mocno zaangażowała się marka Bella Baby Happy, która w myśl hasła kampanii „W dobrych rękach od pierwszych chwil”, zachęca rodziców do budowania więzi ze swoim maluszkiem już od pierwszych dni.

Bella Baby Happy dbając o jakość produktów dla dzieci, w postaci pieluszek dla noworodków, chusteczek do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, podkładów do przewijania, ma misję, żeby rodzice nawet w takich codziennych czynnościach związanych z pielęgnacją malucha, znaleźli drogę do nawiązywania relacji bliskości. Przecież nawet przewijając niemowlę, możemy przy okazji masować, głaskać czy tulić nasz skarb. Każda okazja jest dobra do budowania i podtrzymywania więzi z dzieckiem. Wystarczy to zauważyć.

Bella Baby Happy przygotowała dla rodziców wygodną aplikację, w której znajdziemy wszystkie istotne informacje dotyczące ciąży i rozwoju dziecka w jednym miejscu. Aplikacja składa się z dwóch trybów: „Ciąża” i „Dziecko”. Już teraz skorzystaj z aplikacji Happy Baby

--

Materiał powstał we współpracy z marką Bella Baby.