Jak leczyć COVID-19 u dzieci? Zalecenia pediatrów

Polskie Towarzystwo Pediatryczne podało nowe wytyczne dotyczące leczenia dzieci przechodzących zakażenie koronawirusem. Mali pacjenci chorujący bez objawów, lub tzw. „skąpoobjawowi”, powinni pozostać w domach i skorzystać z teleporady - w takich przypadkach lekarz prawdopodobnie zaleci leczenie objawowe, pilnowanie odpowiedniego nawodnienia dziecka i regularnego kontrolowania temperatury ciała (4 razy dziennie). Wyjątkiem są dzieci poniżej 2 roku życia - tu specjaliści radzą udać się na wizytę w swojej poradni. Lekarze odradzają również stosowanie hormonów steroidowych podczas łagodnych zakażeń SARS-CoV-2: ich zdaniem mogą sprzyjać replikacji wirusa. Zaznaczają jednak, dzieci które przyjmują takie leki z powodu innych chorób nie powinny przerywać terapii. 

Kiedy dziecko wymaga hospitalizacji z powodu COVID-19? Leczenia w szpitalu wymagają pociechy przechodzące chorobę ciężko. Jako stan ciężki definiuje się sytuację, w której m. in. chory ma zwiększone zapotrzebowanie na tlen, jeśli dodatkowo wymaga wentylacji mechanicznej, jest to przypadek krytyczny. W ciężkich przypadkach stosuje się antybiotyki, lek remdisivir (u dzieci przed 12 rokiem życia wymaga to zgody Komisji Bioetycznej), a także terapie osoczem ozdrowieńców. Jakie choroby współistniejące wpływają na pogorszenie przebiegu COVID-19? Polskie Towarzystwo Pediatryczne wskazuje między innymi:

  • wrodzone wady serca (z sinicą), kardiomiopatie
  • choroby metaboliczne,
  • choroby neurologiczne,
  • wady genetyczne np. dystrofie nerwowo-mięśniowe upośledzające oddychanie,
  • choroby nowotworowe,
  • przewlekłe choroby nerek,
  • mukowicydozę, dysplazję oskrzelowo-płucną, przewlekłe choroby dróg oddechowych (z obturacją),
  • niedobór odporności po przeszczepie narządowym,
  • cukrzycę źle kontrolowaną.

Zobacz też: WRACA dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko: od 9 listopada możesz starać się o dodatkowe świadczenie [ZASADY]

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci w większości przypadków przebiega bardzo łagodnie. Polscy specjaliści mówią o 80-90% małych pacjentów bez lub z lekkimi objawami. Na ciężki przebieg COVID-19 narażone są głównie noworodki i niemowlęta, a także dzieci z otyłością i chorobami współistniejącymi.