SMS-owa szyja: co to jest?

O niekorzystnym wpływie smartfonów na nasze zdrowie i szczęście można by napisać tomy. Są winne osłabienia więzi rodzinnych i społecznych, wpędzają nas w FOMO i depresję, a przede wszystkim odciągają od aktywności fizycznej. Coraz częściej są też wymieniane w jednym szeregu z najpopularniejszymi uzależnieniami. Jakby tego było mało, do tego katalogu przypadłości dołączyła jeszcze jedna: smartfony przyczyniają się bowiem do szybszego starzenia się skóry. A dokładniej: skóry szyi, bo to właśnie ona cierpi najbardziej, gdy nieustannie pochylamy się nad ekranem. Jakie są efekty ciągłego przebywania w takiej pozycji? Na skutek przykurczenia mięśni na szyi pojawiają się poziome zmarszczki okalające ją jak pętla. Z czasem tworzą one nieestetyczną fałdę, która w połączeniu z ciągłym obniżaniem dolnej szczęki i wzrostem tkanki tłuszczowej w tym miejscu tworzy tzw. drugi podbródek.

Zjawisko to do tej pory dotyczyło głównie starszych osób, teraz coraz częściej dotyka dwudziesto- i trzydziestolatki. Z czasem okrzyknięto je mianem „SMS-owej” lub „technologicznej szyi” (bo przyczyną może być również pochylanie się nad laptopem czy tabletem). Problem jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Owszem, nieprawidłowa postawa sprzyja powstawaniu SMS-owej szyi - ale prowadzi to głównie do szybszego powstawania zmarszczek w tym miejscu. Drugi podbródek powstaje wtedy, gdy skóra traci napięcie i elastyczność (a więc gdy uszkodzeniu ulegają włókna podporowe: kolagen i elastyna). Warunkiem sprzyjającym jest zanikanie mięśni i przyrost tkanki tłuszczowej, co nietrudno osiągnąć jeśli ze sportem mamy niewiele wspólnego, a z niezdrową dietą wręcz na odwrót. 

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Współczesnamedycyna estetyczna zna przynajmniej kilka sposobów, by poradzić sobie z tym problemem. Do najpopularniejszych zabiegów należą:

Endermologia LPG Alliance - masaż próżniowy to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów na drugi podbródek. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi zmniejszenie tkanki tłuszczowej połączone z jednoczesnym ujędrnieniem skóry. Podczas zabiegu specjalna głowica zasysa fałd skóry rozbijając komórki tłuszczowe w dwóch obracających się rolkach, a następnie są one usuwane z organizmu w procesach metabolicznych. 

Technologia HIFU - czyli wysokoenergetyczna, skoncentrowana fala ultradźwiękowa. Z jej pomocą wywołuje się kontrolowane mikrouszkodzenia tkanki, które zmuszają skórę do uruchomienia procesów naprawczych. Powoduje to obkurczanie się włókien kolagenowych i pobudza produkcję nowego kolagenu. W ciągu kilku miesięcy dochodzi do przebudowania skóry i w efekcie zmarszczki na szyi zostają wygładzone, a drugi podbródek zlikwidowany

Lipoliza ultradźwiękowa - to kolejny zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków. Działa na takiej samej zasadzie co klasyczna lipoliza iniekcyjna: tym razem komórki tłuszczowe są jednak rozbijane za pomocą fal ultradźwiękowych, a następnie wydalane z organizmu. Efekty pojawiają się nieco później niż w przypadku lipolizy iniekcyjnej, ale zabieg jest dzięki temu mniej inwazyjny. 

Zabieg Accent Prime - czyli połączenie fal radiowych i ultradźwięków. Pierwsze obkurczają skórę i pobudzają ją do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny. Drugie rozbijają tkankę tłuszczową, trwale niszcząc komórki tłuszczowe. Połączone działanie ultradźwięków i fal radiowych powoduje, że skóra zostaje odtłuszczona i ujędrniona. Dzięki temu możemy szybko i nieinwazyjnie pozbyć się drugiego podbródka

Drugi podbródek - co zrobić, by uniknąć tego problemu?

Najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli już nie umiemy rozstać się ze smartfonami, spróbujmy przynajmniej ograniczyć korzystanie z nich. To nie tylko uchroni nas przed SMS-ową szyją, ale przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić sporo czasu na ważniejsze sprawy. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Oprócz pochylania się nad smartfonem, nasz kręgosłup musi znosić siedzącą pracę, więc ćwiczenia wzmacniające mięśnie na wszystkich odcinkach kręgosłupa to podstawa. Pomogą zajęcia z zakresu body balance, takie jak joga, pilates, czy zdrowy kręgosłup. Wzmacniająco zadziała też pływanie. Do tego nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji. Większość z nas skupia całą energię na twarzy, podczas gdy to właśnie szyja najczęściej zdradza nasz wiek. Ona również wymaga codziennego nawilżania i ochrony przed słońcem. Zadbaj o nią, a odwdzięczy się młodym wyglądem na dłużej.