Po pierwsze: nie powinnaś myć włosów codziennie

Z tym stwierdzeniem zgadza się większość ekspertów. Zbyt częste mycie włosów mocno je wysusza i osłabia. Zwłaszcza że większość szamponów ma w składzie silnie działające substancje chemiczne – siarczany (SLS i SLES), które odpowiadają za pienienie się. Niestety, przy okazji „wymywają” one naturalną warstwę ochronną włosów, złożoną z wody i tłuszczu. W efekcie włosy stają się suche i matowe, a do tego częściej się łamią. Codzienne mycie jest szczególnie niewskazane przy długich włosach. Krótkim zaszkodzi w nieco mniejszym stopniu, ale ograniczenie kąpieli również wyjdzie im na dobre.

Jeśli nie codziennie - to jak często powinno się myć włosy?

Zdaniem wielu ekspertów nawet co drugi dzień to zbyt często. By włosy były zdrowe i lśniące, rekomendowane jest mycie ich raz na 2-3 dni. Sporo zależy jednak od rodzaju twoich włosów. Przykładowo, ciemne, mocne i proste włosy Azjatek mają przetłuszczają się dość szybko, więc najlepiej myć je przynajmniej 3 razy w tygodniu. Z kolei włosy Afroamerykanek, o wyrazistej teksturze i objętości mają tendencję do przesuszania się, więc nie powinny być myte częściej niż raz w tygodniu. Nie bez znaczenia jest też styl życia. Jeśli jesteś aktywna fizycznie i kilka razy w tygodniu zaliczasz intensywny trening, lub żyjesz w bardzo zanieczyszczonym środowisku – twoje włosy wymagają częstszych kąpieli.

Co zrobić, gdy wpadłaś w błędne koło codziennego mycia? No cóż, wdrożenie zdrowych nawyków może zająć trochę czasu. Jeśli codziennie zmywasz naturalną warstwę tłuszczu z włosów, pasma reagują wzmożoną produkcją łoju. Najlepszy sposób to terapia szokowa – czyli przetłuszczenie włosów i umycie ich dopiero po jakimś czasie. Jeśli przetrzymasz najgorszy okres, włosy „zresetują się” i zmniejszą produkcję łoju, a ty będziesz mogła przestawić się na rzadsze mycie.

Zobacz też: Peeling trychologiczny to lekarstwo na wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Jak go zrobić?

Jakim szamponem najlepiej myć włosy?

Przede wszystkim unikaj wspomnianych już siarczanów. Niestety są w składzie większości szamponów, ale coraz więcej marek stawia na łagodniejsze formuły. Wybieraj więc te produkty, które nie mają w składzie takich substancji jak sodium laureth sulfate czy sodium lauryl sulfate. Siarczany kryją się też pod innymi nazwami, np. sulfuric acid, sodium salt, czy sodium dodecyl sulfate. Jak mówią eksperci, spore znaczenie ma również PH szamponu. Im niższe, tym lepiej. Jak się okazuje kwasowe formuły (a więc te, które są najniżej w skali PH) nie szkodzą włosom aż tak bardzo jak te zasadowe.

Jak często można stosować suchy szampon?

Ten produkt już nie raz ratował nas z opresji. Suchy szampon istotnie potrafi zdziałać cuda i w mig odświeżyć przetłuszczone włosy. Zdaniem ekspertów, z powodzeniem można go używać w te dni, kiedy ich nie myjemy – czyli nawet 2-3 dni pod rząd. Nie należy jednak przesadzać z ilością. Spryskujemy oszczędnie tylko miejsca, które tego wymagają – końcówki, włosy u nasady i ewentualnie grzywkę. Pamiętajmy też, żeby używać suchego szamponu z odległości około 30 centymetrów – nigdy z bliska. Zbyt duża ilość produktu będzie się gromadzić na skórze głowy i może powodować swędzenie oraz dyskomfort. Oprócz tego, szampon szamponowi nierówny – wybieraj tylko takie z lekką formułą.

Zobacz też: Jak układać włosy drugiego dnia po myciu, aby nadal wyglądały świeżo?