Ginekomastia – objawy i przyczyny

Ginekomastia to powiększenie jednej (jednostronna) lub obu piersi (obustronna) u mężczyzn. Może ona występować zarówno u noworodków, chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. W dwóch pierwszych przypadkach jest ona zjawiskiem fizjologicznym, czyli objawem naturalnych zmian hormonalnych, który sam zanika w czasie od kilku do kilkunastu miesięcy. Ginekomastia u dojrzałych mężczyzn jest natomiast zjawiskiem nienaturalnym i dlatego nazywamy ją patologiczną

Ginekomastia patologiczna objawia się przerostem tkanki gruczołowej (ginekomastia prawdziwa), tkanki tłuszczowej (ginekomastia rzekoma) lub obu tych tkanek jednocześnie. Przyczyny ginekomastii prawdziwej mogą mieć źródło w zaburzeniach hormonalnych, wynikających na przykład z braku jąder, nowotworu jądra, guza jądra, guza nadnerczy, niewydolności nerek czy marskości wątroby. Powodem ginekomastii patologicznej może być też przyjmowanie niektórych leków. Jej dodatkowymi objawami są też: powiększenie i ciemny kolor brodawek sutkowych oraz ich obrzmiałość i bolesność. 

Ginekomastia rzekoma (lub inaczej lipomastia) jest spowodowana otyłością. Gruczoły sutkowe są bowiem jednym z miejsc, gdzie w pierwszej kolejności odkłada się tkanka tłuszczowa. Ponadto w tkance tłuszczowej znajduje się aromataza, czyli enzym wywołujący proces przekształcania się testosteronu w estrogeny, co z kolei pociąga za sobą przerost tkanki gruczołowej.  

U nawet połowy mężczyzn cierpiących na powiększenie piersi nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie przyczyn problemu. W takich przypadkach ginekomastia określana jest jako idiopatyczna

Zobacz: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?

Ginekomastia – diagnoza i leczenie

Aby stwierdzić ginekomastię, konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego oraz badań obrazowych – przede wszystkim USG gruczołów sutkowych i jamy brzusznej. Po interpretacji wyników przez lekarza stawiana jest ostateczna diagnoza. W zależności od jej przyczyn zalecane są inne metody leczenia, przy czym ginekomastia fizjologiczna nie wymaga żadnej interwencji. 

W przypadku ginekomastii patologicznej najważniejsze jest zadziałanie na przyczyny problemu, czyli na przykład leczenie konkretnego schorzenia czy suplementacja testosteronu, jeśli mamy do czynienia z utratą jąder. Jeśli nie występują przeciwwskazania zdrowotne możliwe jest wykonanie zabiegu ginekomastii, czyli zmniejszania piersi u mężczyzn. 

Zmniejszanie piersi u mężczyzn polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołu i nagromadzonej wokół niej tkanki tłuszczowej. Nacięcie jest wykonywane najczęściej wokół otoczki sutka, dzięki czemu blizny pooperacyjne są niemal niewidoczne. W skrajnych wypadkach konieczne może być zrobienie nacięcia również na dole piersi, aby usunąć nadmiar skóry. Zabieg zmniejszania piersi jest też czasem łączony z liposukcją. 

Zabieg ginekomastii wymaga 1-2 dni pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencji. Przez pierwsze trzy dni po operacji konieczne jest noszenie gorsetu uciskowego. Przez około 2 tygodnie na piersiach znajdują się opatrunki. Po ich zdjęciu trzeba ponownie założyć gorset uciskowy – tym razem na około 4 tygodnie. Po trzech tygodniach od zabiegu wskazane jest także wykonywanie masażu oraz nakładanie maści na blizny. Efekty zabiegu ginekomastii są trwałe.

Ginekomastia rzekoma – metody zmniejszania piersi u mężczyzn

Ginekomastia rzekoma (lipomastia) może zostać wyleczona przy pomocy kilku metod usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pierwszym z nich jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Zabieg polega na wykonaniu 2-3 nacięć w mało widocznych miejscach, a następnie wprowadzeniu przez nie kaniul, czyli specjalnych rurek. Dzięki wytworzeniu ciśnienia ujemnego tkanka tłuszczowa zostaje odessana. Liposukcja nie pozostawia po sobie prawie żadnych śladów. Ceny liposukcji zaczynają się w granicach 2 tys. złotych. 

Kolejną metodą ginekomastii jest liposukcja laserowa. W wypadku tego zabiegu przez nacięcia wprowadzana jest nie kaniula, ale światłowód lasera, który emituje wiązkę światła. Pod jej wpływem tłuszcz się rozgrzewa i upłynnia. Następnie może zostać od razu odessany lub wydalony w wyniku naturalnego procesu metabolizmu. Usunięcie tkanki tłuszczowej z organizmu trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Pierwsze efekty liposukcji klatki piersiowej są jednak widoczne już po miesiącu. Cena liposukcji laserowej klatki piersiowej wynosi około. 5 tys. złotych. 

Ginekomastia może zostać również przeprowadzona za pomocą zabiegu kriolipolizy, czyli zamrażania komórek tłuszczowych. W tym wypadku najczęściej stosowany jest ciekły azot, który powoduje wychłodzenie i zniszczenie komórek tłuszczowych. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po 3 tygodniach. Na pełny rezultat trzeba jednak poczekać około 2 miesięcy. Cena jednego przyłożenia głowicy waha się w granicach 200-400 zł. Najbardziej korzystne jest wykupienie pakietu kilku zabiegów.