"Kobiety w męskich oczach" to kolejne wydanie Kalendarza Artystycznego realizowane przez Gedeon Richter. Akcja ta powstaje już od dwunastu lat. Tak samo jak w ubiegłym roku autorem wszystkich grafik do kalendarza jest Andrzej Pągowski.

Męskim okiem o kobietach i kobiecości

W tegorocznej edycji Andrzej Pągowski zaprosił do współpracy dwunastu znanych mężczyzn ze świata filmu, muzyki, kultury i sztuki: prof. Jerzego Bralczyka, Andrzeja Chyrę, Andrzeja Fogtta, Piotra Fronczewskiego, Janusza Gajosa, Pawła Małaszyńskiego, Borysa Szyca, Dawida Posiadło, Tomasza Organka, Andrzeja Saramonowicza , Andrzeja Seweryna, Krzysztofa Zanussiego. Wypowiedzi mężczyzn stanowią osobistą interpretację kobiecości, na którą wpływ miały własne przeżycia, wrażliwość i indywidualny sposób postrzegania świata.

 

„W tegorocznej, dziewiątej edycji, zwróciłem się do 12 wybitnych, mądrych i wrażliwych mężczyzn. Opowiedzieli oni o tym, jak postrzegają kobiety, jaką rolę im przypisują, jakie znaczenie ma ich obecność.” – tak uzasadnia swój wybór współpracy z mężczyznami Andrzej Pągowski, wybitny artysta, specjalizujący się w plakacie. I to właśnie na plakatach Pągowski przedstawił zwięźle wypowiedzi dwunastu wyjątkowych mężczyzn.

 

Męski punkt widzenia kobiet

O sile kobiet, o tym że dają mobilizację mężczyznom do „bycia lepszą wersją samego siebie”, o ich czułości i wrażliwości mówią m.in. Paweł Małaszyński, prof. Jerzy Bralczyk a także Andrzej Fogtt. 

 

„Kobieta. Napędza mnie do działania tu i teraz. Mobilizuje mnie, kiedy dopada mnie słabość i zwątpienie. To ona ma tę siłę, by mnie podnieść, i to dzięki niej potrafię odbić się od najgłębszego dna. Siłą lwa jest jego lwica, która w zetknięciu z trudnymi okolicznościami zawsze przedkłada dobro osób, które kocha, nad własne.” –  mówi Paweł Małaszyński.

„Bycie z kimś, kto rozumie jednocześnie i mnie, i świat, i kogo ja mogę, też rozumiejąc, podziwiać, daje rzadki, jak sądzę, poziom poczucia sensu i radości z życia. Za tę cenę warto godzić się na wiele samoograniczeń, tym bardziej, że zawsze okazują się potrzebne, a zwykle wręcz konieczne. A jeśli ten ktoś jest do tego kobietą, i to taką, jaką każda kobieta powinna chcieć być… Wtedy można sobie pozwolić na bycie mężczyzną.” –  prof. Jerzy Bralczyk.

„Kobieta to czułość i ciepło serca i duszy. Uśmiech dziecka, intuicja proroka i ciało anioła. Reszta to tylko opakowanie, im większe, tym zawartość skromniejsza. Klasa kobiety ogranicza się do minimalnych środków zewnętrznych. Jedyny przepych to zabawa, zwana maskaradą.” – Andrzej Fogtt.

 

Wystawa kalendarza „Kobiety w męskich oczach” zaplanowana jest na początek lutego 2020 roku.