Przede wszystkim: regeneracja i rewitalizacja skóry

Najlepszy sposób na zachowanie młodego wyglądu to profilaktyka przeciwstarzeniowa. Najlepiej już w młodym wieku, bo pamiętajmy, że fizjologicznie skóra zaczyna się starzeć ok. 25. roku życia. To, jak wtedy o nią dbamy – zarówno w gabinecie, jak i w domu – będzie mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać w przyszłości. W profilaktyce anti-aging najlepsze efekty dają zabiegi, które stymulują skórę do przebudowy i produkcji nowego kolagenu, takie jak laser frakcyjny CO2 czy terapie aminokwasowe. Warto zadbać też o rewitalizację skóry za pomocą mezoterapii i jej regenerację (np. za pomocą osocza bogatopłytkowego). Działanie prewencyjne ma też botoks, która zapobiega pogłębianiu się i utrwalaniu zmarszczek mimicznych.

Dr Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek American Academy of Aesthetic Medicine oraz Niemieckiego Towarzystwa Terapeutów Toksyną Botulinową. Współpracuje z jednym z największych szpitali w Niemczech, w Klinice Uniwersyteckiej w Akwizgranie. Jedyny lekarz wykonujący zabiegi metodą EASYLIFT® w Polsce i w Niemczech.

Regularne zabiegi prewencyjne

Proces starzenia należy traktować trochę jak chorobę przewlekłą. Aby mu zapobiegać i utrzymywać pod kontrolą, należy go stale i regularnie leczyć. Nie czekajmy więc z profilaktyką anti-aging i terapią odmładzającą do 50 roku życia, tylko działajmy wcześniej i regularnie. Zabiegi prewencyjne można wykonywać już od 20 roku życia. Metody takie jak mezoterapia osoczem bogatołytkowym wspaniale odżywia skórę, regularnie wykonywane peelingi sprawiają, że proces wymiany komórkowej szybciej w niej następuje. Z kolei botoks uniemożliwia zagniatanie tkanki, przez co nie powstają zmarszczki mimiczne. Oprócz tego warto pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie, która będzie dostarczała całemu organizmowi i skórze niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu zadbamy o odpowiednią jakość endogennego kolagenu, dzięki któremu skóra jest mocna i mniej narażona na degradację. Dbajmy też o tak ważną ochronę przed promieniowaniem UV, które bardzo mocno przyśpiesza proces starzenia. Wysypiajmy się i unikajmy stresu.

Dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej. Jedyny Polak, który ukończył prestiżowe studia MSC in Aesthetic Medicine w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na elitarnym Uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Masaż Kobido

Jako kosmetolog uważam, że najlepsze efekty uzyskujemy poprzez masaż kobido. W sposób całkowicie naturalny bodźcujemy skórę, pobudzając ją do pracy. Dzięki tej technice masażu możliwa jest odnowa włókien kolagenowych i elastynowych, przyspieszenie metabolizmu komórkowego, a co za tym idzie - efektywna poprawa napięcia skóry oraz kolorytu. To rozluźnienie tkanek głębokich, relaks, drenaż, lifting i akupresura w jednym zabiegu. Systematycznie wykonywany masaż kobido opóźnia pojawienie się zmarszczek i pozwala zachować młody wygląd skóry na dłużej.

Aleksandra Sawa, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, kosmetolog i podolog w Instytucie Idea Fit & Spa.

Czynniki wzrostu i komórki macierzyste

Najlepszym sposobem, aby jak najdłużej zachować młody wygląd jest konsekwencja i systematyczność. Dotyczy to zarówno domowej pielęgnacji, jak i zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Zakres zabiegów zależy od indywidualnych wskazań, wieku czy stanu cery. W pierwszej kolejności zaproponowałbym zabieg z wykorzystaniem czynników wzrostu i komórek macierzystych, czyli zabieg CGF. To bezpieczna i bardzo skuteczna metoda, która pozwala uzyskać efekt intensywnej regeneracji oraz odmłodzenia skóry. Preparat podany pod skórę pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i stymuluje mikrokrążenie, co w sposób widoczny poprawia jędrność skóry. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, zabieg CGF można połączyć z zabiegami laseroterapii – wówczas preparat z czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi stosowany jest jako maska.

Dr n. med. Krzysztof Jakubowski, Kierownik Medyczny Kliniki Estell. Specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej.

Działanie na wielu płaszczyznach

By zachować młody wygląd skóry jak najdłużej, trzeba zadziałać wielotorowo. Po pierwsze, dbając o zdrowy styl życia, obejmujące odpowiednią dietę i ulubione sporty – bieganie, pływanie i fitness. Drugi krok, to skuteczna i sprawdzona pielęgnacja skóry kosmetykami zawierającymi retinol, który zapewnia głęboką regenerację, wygładzenie skóry oraz rozjaśnienie przebarwień. Trzeci krok to regularne korzystanie z zabiegów. Jeśli zależy nam na działaniu prewencyjnym i szybkim efekcie, świetnie sprawdzi się botoks.

Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, lekarz medycyny estetycznej, specjalista alergolog, internista, właścicielka Klinik Dr Kuschill Medestetis w Krakowie i Warszawie.