Moda na pieczenie chleba

Nie od dziś wiadomo, że utrzymanie zdrowej flory jelitowej jest niezwykle ważne dla różnych procesów biologicznych. Dzięki wysokiemu poziomowi bakterii, które są zdrowe dla jelit i niskiemu poziomowi glutenu, zakwas stanowi alternatywę dla pozostałych opcji. „Zakwas to lepsza forma pieczenia białego chleba”- twierdzi dr Will Bulsiewicz. Robienie pieczywa na zakwasie to jedna z najstarszych form pieczenia chleba. Zamiast polegać na drożdżach, wypróbuj zakwas, który wykorzystuje naturalne składniki, takie jak „dzikie drożdże” i szczepy bakterii. Bakterie zawarte w zakwasie działają podobnie do tych, które w swoim składzie mają jogurty.

Przeczytaj także: 

Picie gorącej wody przyśpiesza odchudzanie? To nie wszystkie jej zalety!

Cała prawda o pieczywie. Wyliczono, ile kromek chleba można zjeść dziennie, żeby nie przytyć

Jakie pieczywo jest dla nas najzdrowsze?

Chociaż inne rodzaje chleba, które są powszechnie określane jako zdrowe mają podobne właściwości odżywcze, zakwas zawiera charakterystyczny składnik, który sprawia, że jego minerały są bardziej biodostępne. Kwas fitynowy hamuje wchłanianie minerałów, takich jak fosforan, magnez i cynk. Unikalny proces fermentacji, któremu poddaje się chleb na zakwasie, usuwa większość fitynianów znajdujących się w mieszance. Poprzez proces fermentacji usuwa z chleba od 24 do 50% fitynianu. Chleb na zakwasie wyróżnia też wyższa zawartość błonnika w stosunku do jego odpowiedników. Co więcej, ten rodzaj ciasta przechodzi proces fermentacji i zachowuje swój naturalny smak, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na słodziki i inne dodatki.

Jednak jak podkreślają eksperci, nie zaleca się spożywania tylko i wyłącznie chleba na zakwasie. Dlaczego?

Chociaż zakwas jest fermentowany przy użyciu kultury probiotycznej Lactobacillus- tej samej kultury, która fermentuje kapustę kiszoną - zakwas nie zawiera probiotyków, ponieważ są one spalane w procesie żywienia”- tłumaczy Stephanie Papadakis, konsultant ds. żywienia i założycielka Gut of Integrity.

A Wy jakie pieczywo wybieracie najczęściej?

Zobacz również: 3 zasady idealnej kanapki, czyli jak zrobić w domu kanapkę jak z restauracji