Picie gorącej wody to sposób na wiele dolegliwości znany od tysięcy lat. Jednak nie tylko fani m.in. ajurwedy (tradycyjnej medycyny hinduskiej) doceniają tę praktykę. Zdaniem wielu naukowców picie gorącej wody, szczególnie na czczo – to podstawowa zasada zdrowego trybu życia. Wielu z nas – przy mniejszych czy większych dolegliwościach bólowych momentalnie sięga po tabletkę, ale większość tych drobnych dolegliwości da się wyleczyć za pomocą gorącej wody.

Picie gorącej wody na czczo

Gorącą wodę warto pić szczególnie o poranku, gdy nasze ciało potrzebuje więcej ciepła, by się rozgrzać i z odpowiednią energią rozpocząć dzień. Gorąca woda działa również rozkurczowo, udrożnia nos oraz zatoki i uśmierza ból. Wspiera także procesy trawienne i pomaga w różnych problemach i bólach związanych z układem pokarmowym.

Zobacz też: Zioła wspomagające trawienie

Picie gorącej wody pomaga w odchudzaniu

Zdaniem badaczy picie gorącej wody wspiera również spalanie tkanki tłuszczowej i jest ważnym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Jak to działa? Gorąca woda momentalnie podwyższa temperaturę ciała i aktywuje procesy przemiany materii. Poprawia perystaltykę jelit i przyśpiesza tym samym metabolizm.

Zobacz też: Jak obliczyć prawidłową przemianę materii? Wzór Harrisa i Benedicta

Picie gorącej wody a pozbycie się toksyn z organizmu

Gorąca woda pita o poranku pomaga również zaktywizować nasz układ hormonalny, dzięki czemu szybciej pozbywamy się toksyn z organizmu. Warto więc pić gorącą wodę szczególnie jeśli żyjemy w miejscu z mocno zanieczyszczonym powietrzem.

Fani tej praktyki polecają także picie gorącej wody na bóle miesiączkowe.

Zobacz także:

Zobacz też: Oto najzdrowsze diety świata! Eksperci zdecydowali

Picie gorącej wody na uspokojenie i dobry sen

Co więcej, gorącą wodę warto pić nie tylko o poranku. Wypicie szklanki gorącej wody wieczorem zadziała na Twój organizm podobnie jak gorąca kąpiel – rozluźniającą, odstresowująco i uspokajająco. Spożywanie gorących napojów przed snem zmniejsza także uczucie niepokoju, co jest ważnym aspektem, jeśli mamy trudności z zasypianiem.

Zobacz też: Bezsenność - 6 najczęstszych powodów, przez które nie możesz zasnąć

Pamiętajmy jednak, że gorąca woda powinna mieć temperaturę nie wyższą niż 60 stopni Celsjusza! Nagminne picie bardzo gorących napojów – jak wykazały badania przeprowadzone na grupie 50 tys. osób – zwiększa nawet o 90 proc. ryzyko zachorowania na raka przełyku.

Zobacz też: Kasza gryczana pomaga schudnąć?