Botoks, a właściwie toksyna botulinowa, to substancja od dawna używana w kosmetologii i medycynie estetycznej. Być może nawet jesteś do niego sceptycznie nastawiona – zły PR tej substancji od lat robią krążące w sieci zdjęcia z nieudanych zabiegów gwiazd Hollywood.

Zupełnie niepotrzebnie, w rzeczywistości toksyna botulinowa ma mnóstwo pożytecznych zastosowań. Poprawa wyglądu to tylko jedno z nich. Zaciekawiona? Czytaj dalej.

Botoks podany przez iniekcję, powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu wstrzyknięcia, czyli mówiąc prościej powoduje rozluźnienie mięśnia. Zmarszczki w okolicach napiętych wcześniej mięśni rozprostowują się, lub jeśli zabieg wykonujemy prewencyjnie – nie powstają. Najczęściej ostrzykiwanymi okolicami twarzy są czoło (zmarszczki poprzeczne), oraz obszar między brwiami – tzw. lwia zmarszczka.

Botoks w leczeniu bruksizmu

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami oraz ich mimowolne zaciskanie, spowodowany jest nadmierną aktywnością mięśnia żwacza. Oprócz oczywistych skutków bruksizmu, takich jak ścieranie się szkliwa zębów, czy ich rozchwianie w szczęce, bruksizm uprzykrza życie bólami migrenowymi, napięciem karku, bólami głowy, pleców, a nawet problemami ze słuchem. Zastrzyk z botoksu skutecznie rozluźnia mięśnie szczęk, jest więc bardzo cenioną metodą w walce z tą przypadłością.

Iniekcje z botoksu najlepsze w leczeniu nadpotliwości

Mechanizm pocenia się  jest niezbędny do termoregulacji i usuwania toksyn z organizmu. Niestety część z nas zmaga się z jego nieprawidłowościami. Mokre dłonie, stopy, czy nieestetyczne plamy pod pachami pojawiają się najczęściej w sytuacjach stresowych i są wstydliwym następstwem nadpotliwości.

Eksperci są zdania, że ostrzyknięcie problematycznych miejsc toksyną botulinową (najczęściej są to pachy, dłonie i stopy), to najefektywniejsza metoda walki z tą przypadłością. Powoduje zablokowanie działania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, a co za tym idzie zahamowanie jego wydzielania.

Botoks zamiast operacji nosa?

Drobne korekty nosa nie wymagają już interwencji chirurgicznej. Z pomocą może przyjść botoks i kwas hialuronowy. Delikatnie opadający czubek nosa może być spowodowany tzw. „zmarszczką króliczą”, która powstaje podczas uśmiechania się i może być zniwelowana zastrzykiem z botoksu.

Zmarszczki palacza – nie tylko u palących

Zmarszczki palacza to pionowe bruzdy zlokalizowane wokół ust, które są ewidentnym objawem starzenia się organizmu. Osoby palące są narażone na ich powstawanie o wiele szybciej, gdyż za ich formowanie odpowiedzialny jest częsty przykurcz mięśni odpowiadający za ruch ustami. Zastosowanie toksyny botulinowej bezpośrednio w te okolice rozluźnia mięśnie okrężne ust, a co za tym idzie rozluźnia zmarszczki. Oprócz palaczy, tą metodą powinny zainteresować się też osoby „nałogowo” pijące napoje przez słomkę J

Botoks w profilaktyce procesu gojenia ran i blizn

Botoks znajduje swoje zastosowanie po zabiegach chirurgicznych, w celu prawidłowego gojenia się i zabliźniania rany. Ostrzyknięte mięśnie okalające bliznę są rozluźnione, niemal unieruchomione, co zapobiega niepotrzebnemu rozciąganiu blizny. Toksyna botulinowa pozwala również zmniejszyć widoczność blizn poprzez rozrywanie zrostów. W tym przypadku zabieg należy powtarzać co około pół roku, oraz pamiętać o tym, że nie pozwoli on na całkowite usunięcie blizny.