Aplikacja DOZ to nie tylko zwykła „przypominajka” o lekach, ale też kompleksowy system umożliwiający konsultację z żywym farmaceutą i robienie zakupów online. Aplikacja dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS. Dużym plusem jest brak jakichkolwiek reklam i dbałość o bezpieczeństwo danych użytkowników. Aha! Jeżeli kiedyś robiliście już zakupy w DOZ przez Internet, do aplikacji możecie zalogować się używając tego samego konta.

 

Weź pigułkę!

Kiedy w rodzinie jest więcej niż jedna chora osoba, zapanowanie nad lekami, dawkami i godzinami to czysta pamięciówka. Pomylić, pomieszać lub zapomnieć jest bardzo łatwo. Aplikacja DOZ pomoże Ci zapanować nad domową apteczką. Możesz stworzyć nie tylko swoje konto, ale także indywidualny profil każdego domownika – wystarczy podać imię, płeć oraz wiek. Następnie, korzystając z wirtualnej apteki, dodajesz wszystkie leki i suplementy, które przyjmuje dana osoba. Dla każdego leku tworzysz osobne przypomnienie i voilà! O ustalonej godzinie twój telefon wyraźnie zabrzęczy i zasygnalizuje, że musisz przypomnieć komuś o dawce leku lub sam o nim pamiętać.

Bezpieczna interakcja – leki pod kontrolą

Przypominanie o lekach to nie jedyna funkcja aplikacji: kolejną jest weryfikowanie niebezpiecznych interakcji, które mogą zachodzić pomiędzy lekami. Nierzadko zdarza się, że leczymy jednocześnie kilka schorzeń, konsultujemy się z lekarzami różnych specjalizacji i – co za tym idzie – istnieje ryzyko, że zażywane przez nas leki mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje bądź też niwelować nawzajem swoje działanie.

Samodzielne badanie zależności bez specjalistycznej wiedzy farmaceutycznej jest niestety trudne i obarczone ryzykiem. Kiedy jednak mamy w aplikacji DOZ aktualną listę przyjmowanych leków, możemy jednym przyciskiem zweryfikować interakcje – zarówno w zakładce swojej, jak i bliskiej osoby. Farmaceuta przeanalizuje wszystkie substancje mogące się neutralizować lub wywoływać powikłania i ostrzeże w razie niebezpieczeństwa.

Dzięki aplikacji DOZ dowiedziałam się na przykład, że zażywanie suplementów zawierających dziurawiec negatywnie wpływa na działanie środków antykoncepcyjnych, paracetamol (jakże popularny w tabletkach przeciwbólowych!) bardzo źle współgra z alkoholem (ich połączenie może doprowadzić do zniszczenia wątroby oraz zgonu), zaś poranna herbatka to nie najlepszy pomysł na popijanie pastylek uzupełniających poziom żelaza.

Rozmowa z farmaceutą

Sprawdzanie interakcji to nie jedyna forma kontaktu z farmaceutą w aplikacji. Jej twórcy wyposażyli ją także w funkcję czatu. Co najważniejsze, po drugiej stronie nie znajdziemy bota, ale prawdziwego farmaceutę, który po przedstawieniu problemu stara się znaleźć jego źródło, zadaje nam pytania i radzi w takich sprawach, jak dobór leku, skutki uboczne preparatów czy sposób na radzenie sobie z konkretnym schorzeniem.

Dużą zaletą czatu jest fakt, że zadając pytanie pozostajemy anonimowi – znika więc bariera wstydu i zakłopotania, która może wystąpić podczas bezpośredniej rozmowy z farmaceutą w aptece.

Zakupy online

Aplikacja to również sklep internetowy. Z jej poziomu możemy zrobić zakupy i odebrać je tam, gdzie będzie nam najwygodniej – pomoże nam tu między innymi odczytanie przez aplikację naszej lokalizacji. Oczywiście możliwa jest również dostawa do domu, co pozwala na bezpieczne zakupy, które zostaną dostarczone wprost pod nasze drzwi.

Aplikacja bez komplikacji

Cały mechanizm dodawania domowników, przypomnień i leków do apteczki jest prosty i intuicyjny. Odbywa się w trzech krokach: stworzenie profilu nowej osoby w aplikacji, przypisanie jej leków i dodanie przypomnień. Szczególnie przemyślany jest ten ostatni krok. Aplikacja pozwala ustalić dzień rozpoczęcia i zakończenia terapii, a także częstotliwość przyjmowania leków, w tym wybór konkretnych dni tygodnia. Możliwe jest też sprecyzowanie godziny i zapisanie dawki leku. Wszystko to można wyklikać w zaledwie kilkanaście sekund.

Podsumowując: nowa aplikacja od https://www.doz.pl/ umożliwia zakupy online, przypomina o zażyciu dawki leków oraz – co chyba najciekawsze – pozwala na kontakt z realnym farmaceutą. Jeśli przyjmujemy regularnie preparaty farmaceutyczne, to aplikacja DOZ będzie nam przydatna każdego dnia.