500 plus: zabrano świadczenia samotnej matce

Ostatnio zrobiło się głośno wokół programu 500 plus, za sprawą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zdecydował, że "w przypadku, gdy samotny rodzic wnioskuje o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych alimentów". Od dłuższego czasu przyznawanie świadczeń osobom w ramach programu 500 plus, samotnie wychowującym swoje dzieci jest uzależnione od tego, czy mają ustalone alimenty dla dzieci

Do takiej decyzji sądu odniosła się w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", minister Elżbieta Rafalska, która jest zaskoczona decyzją sądu. "Sąd zachował się tak, jakby nie doczytał obowiązujących przepisów. Zresztą, czy posiadanie udokumentowanych, zasądzonych alimentów jest działaniem na szkodę dziecka? Chyba lepiej mieć jasną sytuację prawną." - powiedziała Rafalska

Teraz "Gazeta Wyborcza" opisała historię samotnej matki trójki dzieci, której zabrano 500 plus z powodu braku zasądzonych alimentów, ponieważ ojciec dziecka regularnie płaci na dzieci: "Regularnie dostaję pieniądze na konto, nie mam więc żadnej potrzeby, aby domagać się pieniędzy przez sąd czy komornika." Niestety miesiąc temu matka otrzymała pismo, w którym MOPS poinformował ją o wstrzymaniu wypłat na wszystkie dzieci. Na pierwsze utraciła świadczenie już rok temu. W uzasadnieniu napisano, że nastąpiła zmiana przepisów i aby dostawać pieniądze na pierwsze dziecko muszą być zasądzone alimenty. "Teraz, z powodu niezasądzonych alimentów, zabrali mi też pieniądze na kolejne dzieci." - mówiła zrozpaczona matka

500 plus: minister Rafalska stanowczo odpowiada

Minister Elżbieta Rafalska postanowiła na swoim Twitterze odnieść się do do całej sytuacji i uciąć wszelkie obawy i spekulacje. 

500 plus jest przyznawane przez samorządy zgodnie z obowiązującym prawem. Rząd nic nie zabiera. To podłe kłamstwo mające na celu wywołanie niepokoju wśród rodzin i uderzenie w rząd. Rodziny otrzymują świadczenie rodzina 500 plus bez zakłóceń. Otrzymuje je niemal 2,5 mln rodzin. - napisała minister Rafalska

500 plus: zmiany dla samotnych rodziców

Jak ustaliła gazeta, resort właśnie wydał zalecenia gminom, aby nie wypłacały świadczeń 500 plus samotnym matkom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale też na kolejne dzieci. Według ministerstwa "osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka, gdy wnioskuje o świadczenie wychowawcze na dziecko (bez znaczenia pozostaje fakt, czy na pierwsze, czy na drugie i kolejne), powinna dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd, ustalający alimenty na to dziecko od drugiego z rodziców, chyba że z przyczyn obiektywnych jest to niemożliwe, gdyż drugie z rodziców dziecka nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany." 

Zdaniem prof. Ewy Lisowskiej z warszawskiej SGH, rząd popełnia błąd, domagając się zasądzonych alimentów także na drugie dziecko. "Oczywiście można powiedzieć, że każda kobieta może wystąpić do sądu o alimenty i pieniądze dostanie. Tylko że niektórzy rodzice nie chcą chodzić po sądach i za pośrednictwem sędziów ustalać kwoty alimentów. Bo nie chcą, aby to było nagłaśniane, wolą samemu się dogadać i respektować własne umowy. Rząd więc w przypadku wypłaty 500 plus na drugie i kolejne dziecko nie powinien się w ogóle w te sprawy wtrącać i narzucać rodzicom własnych rozwiązań – mówi prof. Lisowska.

Burza wokół 500 plus: resort odpowiada

Na artykuł w "Gazecie Wyborczej" postanowiło odpowiedzieć ministerstwo. W oświadczeniu czytamy:

"Media powinny mieć świadomość podstawowych zasad prawnych obowiązujących w Polsce. Zgodnie z konstytucją, jak i ustawami, źródłem prawa w Polsce nie są polecenia Ministerstwa Rodziny.

Ministerstwo Rodziny nie polecało gminom określonego sposobu realizacji świadczenia Rodzina 500+, a jedynie poinformowało o obowiązującym brzmieniu art. 8 ust.2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który nie jest przepisem nowym, bo obowiązuje już drugi okres świadczeniowy. Obowiązuje też w świadczeniach rodzinnych od kilkunastu lat.

Publikacja Gazety Wyborczej jest kolejnym nieuczciwym przykładem próby wprowadzenia niepokoju wśród rodzin odnośnie rzekomych prób odebrania im przysługujących świadczeń."

A jakie jest wasze stanowisko przyznawania świadczeń 500 plus samotnym rodziców?

Źródło: wyborcza.pl