Ada Hegerberg - pierwsza w historii laureatka "Złotej Piłki"

Ada Hegerberg to norweska piłkarka, która właśnie została pierwszą laureatką Złotej Piłki w plebiscycie "France Football" dla najlepszej piłkarki świata. To historyczny moment, ponieważ w tym roku po raz pierwszy została przyznana ta nagroda dla kobiety.

Ada Hegerberg odbierając "Złotą Piłkę" podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej sukcesu i podkreśliła, jak wiele jeszcze trzeba włożyć pracy w poprawę warunków kobiet w Norwegii uprawiających ten męski sport. Przypomnijmy, że Hegerberg odmówiła grania w drużynie narodowej i gra w drużynie Francji. 

Podziękowania dla mojego klubu, dla prezesa Jeana-Michela Aulasa za to, co pan robi dla kobiecego futbolu. Przed nami jeszcze wiele pracy, żeby poprawić warunki kobiet, które grają w piłkę nożną w Norwegii. Wszystko sprowadza się do szacunku. Wydaje mi się, że na razie go brakuje - powiedziała Ada Hegerberg.

Podczas uroczystego wręczenia nagrody dla Norweżki, doszło do seksistowskiego skandalu, o którym teraz rozpisują się media na całym świecie.

Ada Hegerberg: ofiarą seksistowskiego skandalu

Podczas odbierania prestiżowej nagrody "Złotej Piłki", Ada Hegerberg usłyszała od jednego z prowadzących seksistowskie pytanie. Znany francuski DJ Martin Solveige zapytał piłkarkę: "Potrafisz twerkować?", co oznacza, czy potrafi potrząsać pośladkami w rytm muzyki. Reakcja Norweżki była krótka i stanowcza. Hegerberg odpowiedziała "Nie" i odwróciła się.

Cała ta sytuacja już na sali, pośród widzów wywołała oburzenie i zażenowanie zachowaniem prowadzącego. Media rozpisują się o skandalu na gali, która jakby nie było była historycznym momentem. 

Martin Solveige przeprasza Hegerberg

Martin Solveig po całym incydencie, który miał miejsce na gali, na swoim Twitterze przeprosił Hegerberg i wyjaśnił swoje zachowanie. "Przepraszam każdego, kto mógł być obrażony. To był żart, prawdopodobnie zły, i chcę ją przeprosić. Niestety, sprawił to mój poziom języka angielskiego. Nie chciałem nikogo urazić i nie wiedziałem, że może to być uznane za takie przestępstwo. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę całą sekwencję zdarzeń, bo my skończyliśmy tańczyć do Franka Sinatry" - napisał Solveig.

Wspólne zdjęcie Ady Hegerberg i Martina Solveiga opublikowane na Twitterze DJ-a pokazuje, że piłkarka zrozumiała żart prowadzącego i nie czuje się urażona. To pokazuje, że Norweżka ma dystans do siebie, co jest niezwykle ważne uprawiając taki a nie inny sport.

Ada Hegerberg: kim jest?

Ada Hegerberg to 23-letnia norweska piłkarka grająca na pozycji napastnika. Od 2014 roku jest związana z francuskim klubem Olympique Lyon. Wcześniej trenowała w Kolbotn Fotball, Stabæk Fotball Kvinner i 1. FFC Turbine Potsdam. W 2011 roku debiutowała w narodowej reprezentacji Norwegii w meczu z Irlandią Północną.

Ada Hegerberg strzeliła w karierze aż 129 bramek w 138 meczach klubowych. Dodatkowo strzeliła 38 goli w 66 występach dla reprezentacji Norwegii. W grudniu 2015 roku poinformowała o swoim związku z norweskim piłkarzem Thomasem Rogne.

Tak prestiżowa nagroda, jaką jest "Złota Piłka" na pewno zwróci uwagę wielkich klubów piłkarskich i otworzy niejedne drzwi w jej piłkarskiej karierze.