Minister Rafalska wprowadza ważne zmiany

Szykują się pierwsze od kilkunastu lat zmiany, jeśli chodzi o kryteria otrzymywania pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego. Do tej pory, jeśli opiekun dziecka nie otrzymywał alimentów przez osobę zobowiązaną, to taka osoba mogła starać się o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego, oczywiście jeśli spełniała określone kryteria. Jednym z nich było kryterium dochodowe, które wynosiło miesięcznie 725 zł na osobę w rodzinie.

Ministerstwo chce podnieść próg dochodowy do Funduszu Alimentacyjnego o 75 zł., co spotkało się z wielkim oburzeniem ze strony samotnych rodziców, którzy mówią, że to dla nich "poniżające" i to "jałmużna" ze strony rządu.

Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wyjaśnia skąd taki pomysł: "To proste: chcemy zrównać kryteria do Funduszu i programu Rodzina 500 plus. Do tej pory kryterium do 500 plus było najwyższe ze wszystkich istniejących. Wiemy dokładnie, jaka jest jego dostępność, społeczny zasięg. Nie chcieliśmy mieć różnych kryteriów w systemie. Jeśli to do 500 plus wzrośnie, będziemy się starali, by do FA rosło razem z nim."

Minister Rafalska dziwi się, dlaczego osoby samotnie wychowujące dzieci są niezadowolone: "Osoby samotnie wychowujące dzieci nigdy nie dostały więcej od którejkolwiek z politycznych opcji, niż od nas. Przede wszystkim odtworzyliśmy Fundusz, a kryterium dochodowe, 725 zł, w 2007 r. było bardzo wysokie. Potem, przez osiem lat rządów koalicji PO – PSL nastąpił okres stagnacji."

500 plus a dodatkowe pieniądze

Przypomnijmy, że górny limit kwoty z Funduszu Alimentacyjnego to 500 zł miesięcznie na jedno dziecko (lub osobę niepełnosprawną), niezależnie od tego, ile zasądził sąd na alimenty. To oznacza, że jeśli alimenty wynoszą 400 zł., to fundusz wypłaci taką kwotę, natomiast, jeśli sąd zasądził 900 zł. na alimenty, to Fundusz wypłaci maksymalną kwotę 500 zł.

Samotni rodzice są oburzeni faktem, że mając na wychowaniu jedno dziecko i pracując za minimalną płacę, przekraczają próg dochodowy o 9 zł, co zniechęca ich do podejmowania legalnej pracy. Elżbieta Rafalska tłumaczy: "Przypomnę, gdyby ktoś zapomniał: kryterium dochodowe do FA będzie podniesione po raz pierwszy od 11 lat. Dajemy tyle, ile możemy. Ale nie mogę zapominać o innych grupach, które potrzebują wsparcia państwa. Choćby rodzinach wielodzietnych."

Kolejny niepokój rodziców wzbudza podniesienie płacy minimalnej od 2019 roku, co oznacza wzrost progu dochodowego w przypadku o ubieganie się o świadczenia 500 plus, a także alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Minister Rafalska uspokaja, że w przyszłym roku, rodzice nie powinni obawiać się utraty świadczeń, zaś w kolejnych latach wszystko może się zmienić: "Jesteśmy teraz na etapie analizowania kryterium dochodowego przy programie Rodzina 500 plus. I tak, jak powiedziałam, chciałabym, aby oba kryteria rosły identycznie."

Zobacz także:

Program Mama plus: będą opóźnienia

Minister Rafalska zapytana o termin wejścia w życie programu Mama plus, który najprawdopodobniej nie wejdzie w życie zgodnie z planem mówi: "Biję się w piersi. Długo byłam przekonana, że uda się go wprowadzić od 1 stycznia 2019 r. Byliśmy z tym projektem naprawdę prawie gotowi w wakacje. Ale podczas konsultacji społecznych pojawiło się wiele uwag. Choćby takich, czy cudzoziemcy będą mieli prawo do tego świadczenia uzupełniającego. Mamy końcówkę listopada, a projekt jest jeszcze przed Komitetem Stałym Rady ministrów. 1 stycznia jest więc już nieosiągalny. Nie damy rady całości spokojnie przeprocedować."

Co myślicie o zmianach zapowiadanych przez minister Rafalską?