500 plus na pierwsze dziecko: ten raport ujawnia prawdę

Kiedy w życie weszło 500 plus na pierwsze dziecko rodzice od razu zaczęli składać wnioski o wypłatę świadczenia. Wnioski można składać już od lipca w formie elektronicznej, zaś od sierpnia w formie tradycyjnej. Na co tak naprawdę rodzice przeznaczają 500 plus? Czy rzeczywiście te pieniądze idą na edukację i wychowanie dzieci?

Najnowszy raport przeprowadzony na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia daje odpowiedź na te pytania. 

Polacy planują przeznaczyć pieniądze z 500 plus przede wszystkim na zakup ubrań, artykułów szkolnych, zabawek i jedzenia, czyli na główne potrzeby życiowe dziecka. 

Najczęściej pieniądze wydamy na edukację (30%), w tym na artykuły szkolne czy zajęcia dodatkowe. 27% deklaruje, że pieniądze z 500 plus pójdą na ogólne potrzeby dziecka, zaś 18% na dziecięce ubrania i gadżety. Kolejne na liście jest pokrycie bieżących wydatków (9%), rozrywka (8%), zakup żywności (7%) oraz sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych (6%).

Pieniądze z programu 500+ na pierwsze dziecko traktujemy jako „bonus”, który pozwala nieco poluzować dyscyplinę finansową, szczególnie w momencie gdy mamy więcej dzieci i już korzystamy z tego programu społecznego. Dlatego rodzice, którzy otrzymali środki także na pierwsze dziecko przeznaczają je głównie na pokrycie bieżących wydatków. Warto jednak zauważyć, że duży odsetek badanych wydaje pieniądze na edukację swoich dzieci, co niewątpliwie może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego przyszłego pokolenia – komentuje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

500 plus na pierwsze dziecko: rodzice chcą zabezpieczyć przyszłość dziecka

Najnowszy raport pokazuje, że część rodziców myśli o przyszłości swoich dzieci. 6% badanych zamierza w tym celu odłożyć środki zprogramu 500 plus na lokacie, 5% skorzystać z przysłowiowej skarpety, a kolejne 4% wpłacić fundusze na rachunek oszczędnościowy.

"To zdecydowanie wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków, którzy oszczędzają. Jak podają różne źródła z myślą o przyszłości odkłada jedynie 5-6%z nas. W mojej opinii to swego rodzaju wartość dodana tego programu: coraz więcej Polaków zaczyna myśleć o oszczędzaniu" - dodaje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

500 plus na pierwsze dziecko: jak nie stracić 1500 zł z programu?

30 września mija ważny termin składania wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko. Po tym terminie rodzice nie dostaną wyrównania 1500 złotych, czyli za okres od lipca do końca września. W przypadku złożenia wniosku od dnia 1 października i później, pieniądze będą wypłacane od danego miesiąca, bez wyrównania.

Wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko możemy złożyć w wersji papierowej w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej, natomiast w wersji elektronicznej za pośrednictwem bankowości elektronicznej, przez rządowy portal Emp@tia lub PUE ZUS.

A Wy na co planujecie przeznaczyć pieniądze z 500 plus na pierwsze dziecko?