Czy na pewno wiesz, co robi twoje dziecko w sieci?

Przeciętny nastolatek spędza w sieci średnio ponad 4 godziny dziennie, a co ósmy nawet 8 lub więcej godzin. Tak wynika z najnowszego raportu Państwowego Instytutu Badawczego NASK „Rodzice Nastolatków 3.0”. Niestety rodzice nie zdają sobie z tego sprawy. Ich zdaniem jest to ok. 2,5 godziny dziennie. Opiekunowie nie mają również wiedzy, kiedy ich dzieci korzystają z Internetu.

Niedoszacowujemy czasu, jaki nasze dzieci spędzają w sieci. Nie mamy też pełnej świadomości kiedy to się dzieje. Wydaje nam się, że wiemy, co dzieci robią w internecie, ale tego nie kontrolujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zdecydowana większość rodziców jest przekonana, że ich dzieci korzystają z Internetu głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych, od 16 do 19 (91,8%). Natomiast z raportu wynika, że 7,7% nastolatków korzysta z Internetu po godzinie 22.

Nasze dzieci żyją równocześnie w dwóch światach. Tym fizycznym i tym wirtualnym. Offline i online. Oba są dla nich naturalne i oba są ważne. W obu potrzebują naszej troski – dodaje minister Zagórski.

Zagrożenia, jakie czyhają na nasze dziecko w Internecie

Najnowsze badania są szokujące: aż 25,3% rodziców przyznaje, że nie wie, czy dziecko ogląda treści wulgarne i zawierające przemoc. Według 84% rodziców ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w Internecie. Z kolei wskazania nastolatków sugerują, że tylko połowa z nich nie doświadczyła agresji internetowej (51,2%). Co czwarty z nich był wyzywany online (26,8%) a co piąty ośmieszany w Internecie (19,5%).

Jak widać świadomość rodziców w tym temacie nie jest duża i chociaż połowa z nich twierdzi, że ustala zasady korzystania z Internetu (57,3%), to aż 65,3% dzieci zadeklarowało, że w ich domu nie ma takich reguł.

"Nie zagub dziecka w sieci" - ważna kampania

Właśnie dlatego Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK stworzyło kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie zagub dziecka w sieci”, która podniesie świadomość rodziców w tym temacie.

Będziemy edukować rodziców, podpowiadać im jak mądrze – ramię w ramię – iść z dzieckiem przez wirtualny świat – powiedział minister Marek Zagórski.

W ramach kampanii powstaną poradniki, artykuły i inne materiały skierowane do rodziców, które tłumaczyć będą jak opiekować się dzieckiem nie tylko offline, ale i online.

W naszej galerii zebrałyśmy dla Was 5 zagrożeń, jakie czyhają na dziecko w Internecie.

 

Raport „Rodzice Nastolatków 3.0” to efekt projektu badawczego „Nastolatki 3.0”, w ramach którego cyklicznie badana jest młodzież z siódmych klas szkół podstawowych (i drugich klas w szkołach gimnazjalnych) oraz uczniowie drugich klas liceów i techników z całej Polski. Ubiegłorocznymi badaniami objęci zostali również rodzice uczniów. Eksperci NASK przeanalizowali ich zachowania w internecie oraz ich wiedzę i opinie na temat tego, co ich dzieci robią w sieci.