500 plus: ministerstwo ostrzega przed oszustami

Rosnące zainteresowanie programem 500 plus, który rząd wprowadził również na pierwsze dziecko spowodowało, że rodzice łatwo mogą paść łupem oszustów. 

Chodzi o osoby składające wniosek o 500 plus przez internet. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaapelowało do wszystkich, żeby korzystając z tej formy składania wniosków uważać na cyberprzestępców. Na co dokładnie powinnyśmy zwrócić uwagę?

Ministerstwo podkreśla, że składanie wniosków przez internet jest całkowicie bezpłatne. Oszuści próbują często wyłudzić od nas ważne dane za pośrednictwem maila, czy SMS-a, potrzebne im do wzięcia kredytu, czy pożyczki na nasze nazwisko.

Ważne jest również, żeby przy składaniu wniosków online zwrócić uwagę na to, czy korzystamy z bezpiecznego połączenia. Można to sprawdzić klikając na kłódkę przy adresie strony internetowej. Przypominamy, że wnioski o 500 plus można składać za pośrednictwem: kanałów bankowości elektronicznej, rządowego systemu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.

500 plus na każde dziecko: nie przegap terminów

Jak podało na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ciągu czterech tygodni złożono prawie 2,5 mln wniosków o wypłatę 500 plus

Od lipca już 540 milionów złotych trafiło do rodzin w ramach programu 500 plus, a ponad milion dzieci otrzymało wsparcie. Od 1 sierpnia rodzice mogą składać wnioski w formie papierowej w urzędzie gminy lub w realizującym świadczenia ośrodku pomocy społecznej.

Widać, że rodzice nie czekają ze składaniem wniosków i zależy im na jak najszybszym otrzymaniu pieniędzy. Warto bowiem pamiętać, że jeśli złożymy wniosek o 500 plus w okresie od lipca do września, otrzymamy wyrównanie od 1 lipca. Po 30 września, wyrównanie przepada i będziemy otrzymywać świadczenie od miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek. Warto się spieszyć i nie przegapić dodatkowych 1 500 złotych.