Nowe zmiany w programie Rodzina 500 plus

O 500 plus jest ostatnio głośno z kilku względów. Nie tak dawno minister Rafalska podzieliła się z mediami zaskakującymi danymi, które miały odczarować sposób patrzenia i oceniania tego mocno krytykowanego świadczenia. Dotychczas zarzucano tej inicjatywie m.in. to, że powoduje wycofywanie się kobiet z rynku pracy i wzrost bezrobocia. Tymczasem jednak przeprowadzone ostatnio badania miały dowieźć całkiem odwrotnej prawidłowości. Zgodnie z najświeższymi danymi bowiem ponad 76 tysięcy ankietowanych przyznało, jakoby pod wpływem 500 plus podjęło pracę, a kolejne 75 tysięcy było w trakcie poszukiwań zatrudnienia.  

Cień dezaktywizacji wisi nad 500 plus niezasłużenie. Choć od jakiegoś czasu było wiadomo, że program miał wpływ na życie zawodowe ok. 300 tys. osób, to nikomu nie przyszło do głowy, że sporą część tej grupy pieniądze zachęciły do podjęcia zatrudnienia. - komentowała nie kryjąc satysfakcji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

500 plus – jak zmienia się kryterium dochodowe w 2019 roku?

Zmiany związane z 500 plus wywołujące największe obawy dotyczyły jednak czegoś innego, a mianowicie kryterium dochodowego, zgodnie z którym świadczenie jest przyznawane. Chodzi przede wszystkim o rodziców pobierających 500 plus na jedno dziecko. Od października tego roku bowiem limit kryterium dochodowego będzie wynosił nie jak dotychczas 800, ale 900 zł. To znaczy, że o świadczenie będą mogli ubiegać się rodzice jednego (lub także pierwszego) dziecka z rodzin, w których dochód przypadający na jednego członka nie przekracza wspomnianych 900 zł ( a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1300 zł).

Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia „Rodzina 500 plus”. Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. O to jest to, co w 2019 r. też analizujemy. – zapewniła minister.

500 plus – dlaczego w 2019 roku zmieni się kryterium dochodowe?

Te zmiany skierowane są przede wszystkim do rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ma to związek z wzrostem płacy minimalnej obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku do 2250 zł brutto. Samotna matka zarabiająca płacę minimalną nie zmieściłaby się bowiem w dotychczasowym kryterium dochodowym pozwalającym wesprzeć się 500 plus. 2250 zł brutto to 1643 zł netto, czyli 817 zł przypadające na jednego członka rodziny. Na szczęście, beneficjenci 500 plus pobierający minimalne wynagrodzenie na tych zmianach skorzystają.