500 plus na pierwsze dziecko: zmiany

500 plus na pierwsze dziecko to najnowszy rządowy pomysł, aby wesprzeć polskie rodziny. Podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, prezes partii obiecał wprowadzenie 500 plus na pierwsze dziecko. Taką informację potwierdziła również szefowa MRPiPS, Elżbieta Rafalska, która w rozmowie z tvgorzow.pl powiedziała: "Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu, niż byliśmy wtedy, gdy wprowadzaliśmy ten program w 2016 r. Możemy powiedzieć, że jest zagwarantowane finansowanie na pierwsze dziecko."

Od kiedy rząd chce wprowadzić 500 plus na pierwsze dziecko? Znamy szczegóły.

500 plus na pierwsze dziecko: od kiedy?

Zgodnie z obietnicami, rząd ma wypłacać 500 plus na pierwsze dziecko już od 1 lipca 2019 roku. Przyznawanie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko będzie odbywało się na nowych zasadach. Główną i najważniejszą zmianą jest ta, że 500 plus ma być przyznawane bez kryterium dochodowego.

Czekamy z niecierpliwością na to, czy rządowi uda się wprowadzić 500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca 2019 roku.

500 plus na pierwsze dziecko: kryterium dochodowe

500 plus na pierwsze dziecko, jak zapowiada rząd będzie przyznawane bez kryterium dochodowego.

Obecnie 500 plus jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego oraz na pierwsze dziecko w rodzinach o niskim dochodzie. Kryterium dochodowe w tym przypadku wynosi 800 zł netto lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Zgodnie z nowymi zmianami, Elżbieta Rafalska zapewnia, że 500 plus będzie przyznawane na pierwsze dziecko niezależnie od kryterium dochodowego.

Mówimy o sytuacji, w której kryterium dochodowe przestaje obowiązywać. Będzie można korzystać ze świadczenia od pierwszego dziecka bez kryterium dochodowego. - podkreśla minister Rafalska

Brak kryterium dochodowego przy przyznawaniu 500 plus na pierwsze dziecko to dobra wiadomość dla wszystkich rodziców.

500 plus na pierwsze dziecko: wniosek

Minister Rafalska zapytana o to, kiedy można składać wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko odpowiedziała, że najpierw potrzebne są zmiany ustawowe: "Poczekajmy chwileczkę, wszystkiego się dowiemy, co do terminów składania wniosków i jak to będzie wyglądało, w najbliższym czasie."

Szefowa resortu dodała, że 500 plus na pierwsze dziecko będzie kosztowało rząd jeszcze "w tym roku, jedno półrocze 2019 - od pierwszego lipca do końca grudnia to około 10 mld zł". 

W skali roku, zwiększenie wydatków na ten program, to kolejne 10 mld, czyli rocznie koszt będzie większy o około 20 mld. - podsumowała minister Elżbieta Rafalska

Minister podkreśliła również, że społeczeństwo czekało na takie zmiany, które w przyszłości oprócz wzrostu dzietności w Polsce, wpłyną na budżet państwa: "Pamiętajmy, że poza celami społecznymi to jest też wpływ na rozwój gospodarczy. Część tych środków (...) wróci do budżetu państwa w postaci podatku VAT; pamiętajmy, że jest to też koło zamachowe polskiej gospodarki."

Co myślicie o zmianach i wprowadzeniu 500 plus na pierwsze dziecko? Skorzystacie ze świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko?