Choć mogłoby się zdawać, że to najbardziej naturalna rzecz na świecie, obraz kobiety karmiącej piersią wciąż jest jednym z tych wzbudzających największe kontrowersje, a nawet skrajne reakcje. Krytykują często same kobiety, także matki, dowodząc, że to czynność intymna, która jeśli dzieje się w miejscu publicznym jest przekroczeniem norm i przyzwoitości.

Kate Hudson przełamuje tabu karmienia piersią w miejscach publicznych

Dlatego gdy Kate Hudson, 39-letnia mama starszych synów i trzymiesięcznej Rani Rose wrzuciła na Instagram swoje zdjęcie z maleństwem przy piersi, można było się spodziewać, że rozpęta się prawdziwa burza. I fakt - zaangażowanie fanów przekroczyło najśmielsze oczekiwania aktorki. Pod postem w ciągu 2 dni pojawiło się ponad 850 milionów lajków. Wśród ponad 6 tysięcy komentarzy zdecydowanie przeważają te pozytywne. Wiele z kobiet dziękuje aktorce za odtabuizowanie tego naturalnego gestu i dzieli się własnymi historiami. Wśród nich często przewija się wątek braku społecznej akceptacji dla karmienia piersią dowodzące, że w masowej świadomości ta czynność wciąż jest silnie naznaczona wstydem, a także, że ma silne konotacje seksualne. Pojawia się też wątek dezaprobaty społecznej która prowadzi do tego, że kobiety zmuszane są do karmienia dzieci w toaletach. 

Powstała ławka dla mam karmiących piersią. Czy kobiety powinny się wstydzić?

Aktorka, która w październiku ubiegłego roku powitała na świecie córkę, nie zamierza na długo rezygnować z pracy. W jednym z wywiadów przyznała:

Karmię córkę i próbuję jakoś to pogodzić z pracą. To zawsze największe wyzwanie dla matek.  

Przyznała też, że mimo iż to nie pierwsze jej dziecko (ze związku z muzykiem Chrisem Robinsonem ma 15-letniego syna Rydera i 7-letniego Binghama z Matthew Bellamy) musiała nauczyć się karmienia od nowa. Wspomniała także, że niezmiennie od lat marzy się jej wielodzietna rodzina – z czwórką czy piątką dzieci, a związek z Dannym Fukijawą, czyli tatą malutkiej Rani Rose tylko wzmaga te pragnienia.

Jest szansa, że takie gesty znanych osób zmienią postrzeganie karmienia piersią i dadzą matkom karmiącym większą swobodę i przyzwolenie na spełnianie potrzeb swych dzieci w miejscach publicznych? Ta czy inaczej Kate Hudson publikując zdjęcie, na którym karmi dziecko piersią zrobiła kawał dobrej roboty!