Zasiłek macierzyński 2019: rekordowy zasiłek

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita" mama z Warszawy pobiera najwyższy w Polsce zasiłek macierzyński. Wynosi on ponad 78,5 tysięcy złotych. Na kolejnym miejscu jest mama, która dostaje z ZUS zasiłek wynoszący 39 tys. zł.

To ogromne kwoty w porównaniu ze średnim świadczeniem, jakie standardowo otrzymują mamy, czyli około 2,4 tys. zł. 

Tak wysoki zasiłek macierzyński jest efektem składek, jakie matki wpłacały na ubezpieczenie społeczne przed urodzeniem dziecka.

Zasiłek macierzyński: kto może skorzystać?

W ubiegłym roku z zasiłku macierzyńskiego skorzystało ponad 738 tys. rodziców, nie tylko mam ale i ojców. Najwięcej z zasiłku macierzyńskiego skorzystało osób z województwa mazowieckiego - aż 116 tys. (w tym 31 tys. to ojcowie). W samym regionie warszawskim to 70,8 tys. świadczeniobiorców (18,7 tys. mężczyzn).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym.

To, w jakiej wysokości otrzymamy zasiłek zależy też od tego, ile wykorzystamy urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie całego urlopu macierzyńskiego, czyli 20 tygodni, wtedy otrzymamy całość naszego wynagrodzenia. Jeśli po tym czasie zdecydujemy się wziąć urlop rodzicielski, to przez pierwszych 6 tygodni otrzymamy 100% wynagrodzenia, natomiast później 60%. 

W sytuacji, kiedy od razu zadeklarujemy, że decydujemy się wziąć urlop macierzyński i rodzicielski, to od początku do końca, czyli przez 52 tygodnie będziemy otrzymywać 80% wynagrodzenia.

Pamiętajmy, że na złożenie wniosku o zasiłek macierzyński mamy 21 dni od urodzenia dziecka.

Zasiłek macierzyński: ile wynosi?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od wysokości odprowadzanych składek. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki, a co za tym idzie wyższa kwota zasiłku macierzyńskiego. O wysokości zasiłku macierzyńskiego decyduje średnia wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających ubezpieczeniu chorobowemu (dobrowolnemu), to wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie zdeklarowanej kwoty ubezpieczenia przez 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Kwota składki jest dobrowolna – im wyższa, tym większy będzie zasiłek macierzyński.

Co myślicie o rekordowej kwocie zasiłku macierzyńskiego, którą pobiera mama z Warszawy?