Mocne zdjęcie kobiety po porodzie

To typowy scenariusz, który stał się udziałem wielu mam: maluch pojawia się na świecie, rodzina tłumnie zjeżdża się poznać nowego członka rodziny, powstają tysiące zdjęć, do których wraca się z rozrzewnieniem i tylko jedno się nie zgadza: dlaczego na żadnym nie ma świeżo upieczonej mamy?

Jedna z fotografek, która zjawiła się w sali porodowej, gdzie miało miejsce pierwsze spotkanie rodziny z nowonarodzonym maluszkiem stała się autorką wyjątkowo wzruszającego ujęcia przyjaciółki. Czarno-biały obraz przestawia wykończoną, kuląca się z bólu i wyczerpania matkę, która podtrzymuje się o brzeg porodowego łózka. Oczy wszystkich kierują się na dziecko, matka zostaje sama. Alex Michele opublikowała fotografię na swoich mediach społecznościowych, by zwrócić uwagę na to częste, niepokojące zjawisko.

To zdjęcie kobiety po porodzie stało się viralem

„Kiedy wszyscy patrzą na dziecko, ja patrzę na ciebie. Widzę cię, mamo. Widzę ogromny ból w twoich oczach, na twarzy, w ciele.” – napisała. „To typowe: gdy widzimy dziecko, zapominamy o matkach. Dopytajmy, jak maluch się czuje, czego potrzebuje, co możemy mu przynieść, a co z tymi, które wydały je na świat?”

Macierzyństwo zmienia mózg kobiety. Są nowe zaskakujące badania!

To prawda, te schodzą na całkowicie dalszy, żeby nie powiedzieć - ostatni plan. Po porodzie zakłada się, że jest już po wszystkim, ale to właśnie ten moment to właściwy początek. Badania to potwierdzają: ponad 40% kobiet po porodzie doświadcza uczucia przytłoczenia, zagubienia, bezradności, niepewności, a nawet depresji. Co więcej, wiele z nich rezygnuje z poporodowej opieki medycznej nie dając samej sobie szans na wsparcie.

Post Michele to ważny głos w kwestii tego, jak powinno się przeorganizować społeczną dyskusję na tematy związane z porodem i połogiem. Niemowlę, zwłaszcza gdy jest pierwszym dzieckiem jest oczyścicie w centrum sytuacji, ale to miejsce powinno dzielić na równych prawach z mamą. Wbrew temu, co można pomyśleć na podstawie ilości publikacji, powrót do figury po ciąży to zdecydowanie nie wszystko.

W Polsce niewiele mówi się o tym, jak pomóc młodym mamom w pierwszych dniach po porodzie. W wiedzę dotyczącą pielęgnacji i zaspokajania potrzeb noworodka mamy są wyposażane jak należy, ale o tym, jak radzić sobie z własną fizjologią i własnym nastrojami w połogu – prawie wcale. Wiele kobiet skarży się także na to, że ogromnym zaskoczeniem jest dla nich kwestia seksu po porodzie – o ile o współżyciu w trakcie ciąży lekarze mówią chętnie, ten po może dla wielu okazać się wyjątkowo trudnym, zaskakujący doświadczeniem wymagającym wsparcia z zewnątrz. Dobrze byłoby być tego świadomym nawet jeśli trudności wcale nie staną się naszym udziałem. 

Sex Stories: wszystko co musisz wiedzieć o seksie w ciąży

Zdjęcie mamy po porodzie wywołało szeroką dyskusję w social mediach. Co jednak najbardziej zszokowało biorących w dyskusji internautów to fakt, że fotografka w trakcie wykonywania zdjęć świeżo upieczonej mamy sama doświadczała poronienia. Tę informację ujawnił narzeczony fotografki w jednym z komentarzy.

„Mimo 6-godzinnego pobytu na ostrym dyżurze zdecydowała się powściągnąć własne trudne emocje i towarzyszyć przyjaciółce w wyjątkowej chwili narodzin dziecka.” – napisał i dodał, że obserwowanie fotografki potrafiącej okazać przyjaciółce tak niesamowitą empatię w obliczu własnej tragedii było niezwykle wzruszającym doświadczeniem.