Projekt gry zaprojektowanej przez Polkę hitem

Zuzanna Kozierska-Girard chciała zebrać na projekt gry poświęconej wybitnym kobietom 17 tysięcy euro, a okazało się, że kiedy zaprojektowaną przez siebie grę opublikowała na platformie Kickstarter gra stała się hitem. Wsparli ją internauci z całego świata, dlatego Who's She zebrała już ponad pół miliona euro na realizację. Gra przedstawia kobiety, które miały odwagę podejmować nowe wyzwania – wielkie odkrycia i wynalazki, ogromne sukcesy i wydarzenia, które zapisały się w historii, które choć wciąż inspirują. Problem w tym, że w wielu przypadkach (może prócz np. Marii Skłodowskiej-Curie czy Fridy Kahlo, które również są wymienione w grze), osiągnięcia tych odważnych kobiet nie są powszechnie znane.

Czym jest gra Who's She?

Gra z kobietami ma być grą edukacyjną i pokazywać dziewczynkom, że mogą osiągnąć wszystko w różnych dziedzinach życia, bez względu na płeć. Autorka Who's She Zuzanna Kozierska-Girard sama jest mamą i czuła potrzebę stworzenia projektu dedykowanego córce, jej koleżankom i wszystkim dziewczynkom, które żyją w przesiąkniętym stereotypami świecie. Feministyczna wersja "Zgadnij kto to?" nie ma bazować na opisach postaci - tutaj gracze skupiają się na osiągnięciach czy ideach, którymi kierowały się bohaterki gry. Zadaje się pytania o nagrodę Nobla, o to czy była szpiegiem a może czy coś znaczącego odkryła. Trudność polega na tym, że podpowiedzi "Who's she?" dotyczą mało znanych faktów z życia bohaterek. Na przykład dowiemy się, że Maria Skłodowska-Curie (którą znamy z odkryć pierwiastków chemicznych) wymyśliła pojazdy do wykonywania zdjęć rentgenowskich, uczyła kobiety je obsługiwać i zbierała fundusze na wyjazdy.

Z kilkuset propozycji kobiecych bohaterek Zuzanna wybrała tylko 28 i poprosiła graficzkę Darię Gołąb o zilustrowanie postaci na kartach do gry. Mamy więc dwie plansze, do najdroższej wersji dołączone są też plakaty z portertami na przykład Fridy Kahlo czy Josephine Baker. Who's She? dostępna jest w przedsprzedaży na Kickstarterze, a jak twierdzi autorka i pomysłodawczyni, swój sukces zawdzięcza temu, że bazuje na znanym koncepcie "Zgadnij kto to?" i porusza ważne feministyczne wątki.

Bardzo lubimy! I polecamy!