Jak skóra miejsc intymnych zmienia się z wiekiem?

Skóra miejsc intymnych, tak jak w każdym innym obszarze naszego ciała, ulega procesom starzenia. O ile pielęgnacja i zabiegi  anti-aging  na twarz nie są dla Ciebie niczym nowym, o tyle specjalne traktowanie okolic wzgórka łonowego, oraz warg sromowych, dopiero raczkuje. To błąd, gdyż nieestetyczny wygląd tych okolic, może powodować kompleksy i unikanie sytuacji intymnych, które są przecież ważną częścią życia każdej kobiety. 

Starzenie się skóry w miejscach intymnych

Skóra w miejscach intymnych, wraz z wiekiem traci jędrność i elastyczność, za sprawą zmniejszonej produkcji kolagenu, oraz kwasu hialuronowego. Dochodzi do tego ubytek w tkance tłuszczowej (ten sam, który odpowiedzialny jest za powstawanie chomików i cieni pod oczami). To wszystko powoduje, że skóra okolic intymnych coraz mniej przeciwdziała grawitacji i staje się wiotka i obwisła. Może to skutkować obwisłymi wargami sromowymi, lub w zależności od Twojej budowy - zmniejszaniem się, a nawet ich zanikiem (atropią). Po okresie menopauzy, w ciele kobiety zmniejsza się ilość estrogenów, które między innymi odpowiadają za odpowiedni przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. To kolejna przyczyna zmiany wyglądu krocza. Co możemy zrobić? Dokładnie to samo, co w przypadku skóry twarzy - czyli higiena, eksfoliacja i nawilżanie skóry to podstawa. Jeśli do pielęgnacji twarzy używasz kosmetyków delikatnych, bezzapachowych - to śmiało możesz ich używać też "na dole". Pomocne będą również ćwiczenia fizyczne, absorbujące dolne partie ciała tak, aby pobudzać cyrkulację krwi i tym samym zapewnić skórze poniżej pasa odżywienie i zdrowy koloryt.

Zabiegi na skórę okolic intymnych - labioplastyka

Jeśli nie jesteśmy w stanie zapobiec procesom starzenia się skóry w miejscach intymnych, możemy skorzystać z jednego z zabiegów medycyny estetycznej. Nie musimy się już obawiać - lifting warg sromowych (labioplastykę) można wykonać nieinwazyjnie, na przykład za pomocą nici, mezoterapii, lub wypełnienia kwasem hialuronowym. W ten sposób, możemy ujędrnić skórę, oraz zniwelować często występującą asymetrię warg sromowych. Zabiegi te są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i przez wykwalifikowanego lekarza, specjalizującego się w medycynie estetycznej tak delikatnych okolic. Wypełnienie kwasem hialuronowym to również sposób na poprawienie nawilżenia pochwy, a co za tym idzie - zwiększenie komfortu stosunków płciowych.

Przebarwienia okolic intymnych - czy jest na to sposób?

Kolejnym problemem natury estetycznej jest to, że skóra w okolicach intymnych podatna jest na powstawanie przebarwień, a powodów tego zjawiska może być wiele. Niektóre przebarwienia powstają na skutek zmian hormonalnych podczas ciąży, lub antykoncepcji. Część z nich natomiast, wynika ze stanów zapalnych i podrażnień, które wywołuje depilacja. Każdy sposób usuwania owłosienia, w pewnym stopniu podrażnia delikatną skórę okolic intymnych, a najłagodniejszą metodą jest depilacja laserowa. Depilacja woskiem, może w oczywisty sposób uszkodzić naskórek, dlatego aby zapobiegać podrażnieniom - staraj się depilować małe powierzchnie za jednym razem i odpowiednio naciągać skórę. Jeśli używasz maszynki do golenia - dbaj o to, by ostrze było odkażone, oraz odpowiednio ostre - zapobiegniesz przedostania się bakterii, a także mechanicznych uszkodzeń spowodowanych tarciem skóry maszynką. Do codziennej higieny intymnej warto używać produktów z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego - ma działanie antyseptyczne. Dobrym pomysłem jest też używanie łagodzących żeli aloesowych po depilacji.

Zabieg na przebarwienia miejsc intymnych

Powstałe przebarwienia miejsc intymnych można usunąć również w gabinecie medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszą się peelingi warg sromowych większych. Taki zabieg pozwala na rozjaśnienie tych miejsc, które z wiekiem (lub po prostu genetycznie) stają się brązowe, co przeszkadza niektórym Paniom. Kwas trójchlorooctowy, który wykorzystywany jest w peelingu, rewitalizuje skórę, oraz efektywnie rozjaśnia przebarwienia z okolic takich jak właśnie wargi sromowe, okolice odbytu, ale też pachwiny i pachy. Peeling z kwasem chlorooctowym sprawdzi się również w przypadku blizn po zabiegach, oraz po porodzie.

Czy stosowanie lubrykantu może powodować przebarwienia?

Lubrykant jest bardzo pomocnym produktem, który zwiększa komfort współżycia, a w przypadku kobiet po pięćdziesiątce, stosowanie nawilżającego lubrykantu nawet na co dzień, zapobiega wysuszeniu i swędzeniu pochwy. Jednak, popularne lubrykanty smakowe, zapachowe, lub rozgrzewające, mogą podrażniać skórę warg sromowych i prowadzić do stanu zapalnego i alergii - skutkujących przebarwieniami. Warto stosować lubrykanty bez dodatków zapachowych, o bazie wodnej, lub silikonowej.

Jak poprawić życie seksualne niezależnie od wieku - zabieg O-shot

Wiele kobiet skarży się na brak satysfakcji z życia seksualnego, zarówno z powodu procesów starzenia się, jak i po porodzie. Odpowiedzią jest nieinwazyjny, wampirzy lifting pochwy i łechtaczki - a dokładnie zabieg O-shot. Zabieg O-shot polega na ostrzyknięciu ścian pochwy i łechtaczki osoczem bogatopłytkowym, które uprzednio wyodrębnione jest z krwi pobranej od pacjentki. O-shot odżywia i regeneruje tkanki, zapewnia większą czułość na bodźce i zwiększenie popędu płciowego. O-shot pomaga również kobietom z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu - aktywuje komórki macierzyste w obszarze mięśni zwieracza pęcherza, stają mocniejsze, co może zapobiec niekontrolowanemu przepływowi moczu.