Labioplastyka – na czym polega?

Labioplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej. Polega na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych lub większych poprzez wycięcie i wymodelowanie nadmiaru tkanki. Zabieg może być wykonany chirurgicznie za pomocą skalpela, koagulacji (energii elektrycznej), a najczęściej - lasera. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a czas rekonwalescencji wynosi od 4 do 6 tygodni. Wskazaniem do zabiegu najczęściej są przerośnięte, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe mniejsze i większe. Nie jest jednak prawdą, że labioplastykę wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Rozmiar i kształt warg sromowych często ulega zmianom w wyniku porodu, wahań hormonalnych, a także różnego rodzaju urazów czy infekcji. Zbyt duże wargi sromowe mogą być przyczyną dyskomfortu podczas uprawiania sportów, a nawet bólu w trakcie stosunku. Problem jest więc o wiele bardziej złożony niż mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka.

Dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na labioplastykę?

Wygląd i rozmiar warg sromowych ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Przerośnięte wargi sromowe mogą powodować otarcia, obrzęki, podrażnienia, a nawet stany zapalne. Nie mówiąc już o tym, że mają ogromny wpływ na nasze życie seksualne. Po pierwsze, jeśli nie czujemy się dobrze w swoim ciele, trudniej nam otworzyć się przed partnerem. Po drugie, zbyt duże wargi sromowe mogą powodować ból podczas stosunku. Labioplastyka nie tylko poprawia wygląd miejsc intymnych, ale często także komfort fizyczny. 

- Wargi sromowe - podobnie jak odciski palców - są wyjątkowe i nie istnieje jeden idealny rozmiar. Pod wpływem wszechobecnej nagości i mody na depilację brazylijską, nie da się jednak uniknąć wrażenia, że i ten obszar naszego ciała bywa idealizowany. Zauważalne jest upodobanie dużych, jędrnych warg sromowych większych i chowających się za nimi mniejszych - i nie ma nic złego w tym, że próbujemy dążyć do takiego ideału. Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, kiedy zbyt duże wargi powodują dyskomfort albo ból - na przykład podczas jazdy rowerem lub konnej, w trakcie stosunku. Może to prowadzić do częstszych infekcji intymnych - mówi dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, właścicielka kliniki Estebelle.

Labioplastyka efekty i przebieg zabiegu

Celem labioplastyki jest zmniejszenia rozmiaru warg sromowych. Częściej dotyczy to warg mniejszych (wewnętrznych), który zyskują nowe proporcje i przestają nadmiernie wystawać poza większe, ale zmniejsza się też wargi większe. Możliwa jest też plastyka tylko jednej wargi (np. w przypadku deformacji). Efektem zabiegu jest poprawa wyglądu okolic intymnych, ale także komfortu noszenia bielizny i ubrań, siedzenia czy aktywności fizycznej (np. jeżdżenia na rowerze). Na pełne efekty labioplastyki trzeba czekać do zagojenia ran i zniknięcia opuchlizny, czyli około 3 miesiące. Ponadto należy zaznaczyć, że efekty korekty warg sromowych są bardzo indywidualne. Wpływa na to przede wszystkim naturalna budowa tych okolic, nie ma więc jednego, “książkowego” rezultatu. Konkretne możliwości przedstawia lekarz w trakcie konsultacji.

- Labioplastykę wykonujemy za pomocą skalepela lub lasera, wielu ginekologów stosuje również radiofrekwencję. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym - za pomocą zastrzyku, więc jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemny jest okres tuż po zabiegu - przez około 7 dni okolica intymna może być obrzęknięta i sprawiać dyskomfort. Do pełni zdrowia i możliwości (również seksualnych) wracamy z reguły po okresie 4-6 tygodni - mówi dr Agnieszka Nalewczyńska.

Labioplastyka – jak przygotować się do zabiegu?

Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu medycyny, więc punktem wyjścia do jej wykonania powinna być zawsze konsultacja z lekarzem. Podczas rozmowy ze specjalistą ma miejsca wywiad na temat zdrowia i motywacji pacjentki, a także badania ginekologiczne (w tym cytologia). W ciągu 2 tygodni przed labioplastyką niewskazane jest przyjmowanie Aspiryny i jej pochodnych, witaminy E, środków na kaszel i grypę. Ponadto osoby palące powinny na 3 dni przed zabiegiem znacznie ograniczyć liczbę papierosów, gdyż nikotyna może spowalniać gojenie się ran. 

- Jeśli zastosowane będzie znieczulenie ogólne należy wykonać także badania krwi oraz grupy krwi. Na zabieg przychodzimy z osobą towarzyszącą, która odprowadzi nas do domu. Najlepiej ubrać się w luźne dresy lub sukienkę. Po zabiegu otrzymujemy 14 dni zwolnienia - dodaje dr Agnieszka Nalewczyńska.

Labioplastyka – zalecenia po zabiegu

Po labioplastyce zakładane są szwy wchłanialne lub niewchłanialne oraz opatrunek uciskowy. Konieczne jest noszenie dosyć obcisłej bielizny – najlepiej bokserek. Rekonwalescencja trwa od zazwyczaj od 7 do 14 dni, na taki okres dostajemy też zwolnienie lekarskie. W tym czasie niewskazane są czynności takie jak: trening, dźwiganie, korzystanie z basenu, sauny, solarium itp. Większość pacjentek wraca do pracy zawodowej już po 3-4 dniach. Oczywiście wiele zależy od jej charakteru.

Po zabiegu zmniejszenia warg sromowych wymagana jest szczególna ostrożność w dbaniu o higienę. Zaleca się letnie prysznice oraz podmywanie po każdorazowym odwiedzaniu toalety. Opatrunki w formie podpasek trzeba zmieniać co najmniej 2 razy dziennie.

Do wygojenia się ran trzeba liczyć się z kilkutygodniową opuchlizną, dyskomfortem, siniakami czy bolesnością. Nie należy współżyć ani wykonywać intensywnych ćwiczeń. Najbezpieczniejsza do noszenia jest bawełniana, dosyć luźna bielizna.

Labioplastyka – przeciwwskazania do zabiegu

Labioplastyka ze względu na swoją inwazyjność posiada listę kilku bezwzględnych przeciwwskazań. Po pierwsze nie mogą poddawać się jej kobiety w ciąży oraz w trakcie miesiączki. Przeciwwskazaniem są też wszelkie stany zapalne i infekcje okolic intymnych oraz choroby nowotworowe. Ponadto zabieg nie jest wskazany dla kobiet cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi oraz cukrzycę.

--

Dr Agnieszka Nalewczyńska

Ginekolog i dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, ekspertka ginekologii estetycznej. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i studia doktoranckie z wyróżnieniem. Otrzymała Mazowieckie Stypendium doktoranckie, oraz stypendium naukowe w szpitalu Gregorio Maranon w Madrycie. Aktywnie uczestniczy i prowadzi liczne szkolenia z zakresu medycyny estetycznej, prezentując swoje osiągnięcia na kongresach i konferencjach lekarskich.