Kwas trójchlorooctowy TCA – co to jest? 

Kwas trójchlorooctowy TCA jest związkiem organicznym, będącym pochodną kwasu octowego. W pielęgnacji skóry ma zastosowanie jako silny eksfoliant, czyli substancja głęboko złuszczająca. Po nałożeniu na skórę powoduje tak zwane kontrolowane oparzenie, w wyniku którego wierzchnie komórki skóry właściwej obumierają. Ten proces pobudza tkankę do regeneracji, a tym samym produkcji białek budulcowych: kolagenu i elastyny. W rezultacie skóra zostaje odnowiona i wyraźnie wygładzona, a jej koloryt wyrównany. Kwas trójchlorooctowy TCA nakłada się na różne obszary ciała: od twarzy po dłonie, w stężeniach od 10 do nawet 50 proc. – w zależności od tego poziomu złuszczenia, które chcemy uzyskać. W przypadku złuszczania powierzchniowego stosuje się zazwyczaj stężenia do 30 proc. Z uwagi na silne działanie jego wysokość oraz ilość zabiegów jest indywidualnie dobierana przez kosmetologa lub dermatologa. 

Kwas trójchlorooctowy – jakie są efekty?

Kwas trójchlorooctowy TCA jest zalecany w wypadku kilku typów problemów skórnych. Po pierwsze przynosi świetne efekty w redukcji trądziku i blizn potrądzikowych. Dzięki głębokiemu złuszczaniu wierzchnich warstw skóry daje nie tylko efekt głębokiego oczyszczenia porów i mieszków włosowych, ale także rozjaśnienia przebarwień i spłycenia śladów po niedoskonałościach. W przypadku walki z wypryskami kwas trójchlorooctowy jest często stosowany w połączeniu z kwasami o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, na przykład kwasem salicylowym. 

Kwas trójchlorooctowy TCA przynosi również świetnie efekty odmładzające. Złuszczanie skóry spłyca mniej głębokie zmarszczki, zmniejsza przebarwienia na twarzy oraz pobudza skórę do naturalnego odmłodzenia. Na skutek zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny obserwujemy efekty takie jak ujędrnienie i wygładzenie cery. 

Po trzecie kwas trójchlorooctowy TCA można również nakładać na uda czy brzuch w celu redukcji rozstępów oraz ujędrnienia. Substancja ta sprawdzi się także w przypadku zmniejszania widoczności blizn pourazowych, wyrównywania kolorytu oraz usuwania plam wątrobowych na dłoniach

Peeling kwasem trójchlorooctowym – jak przebiega zabieg?

Peeling kwasem trójchlorooctowym TCA jest jedną z najskuteczniejszych metod odnawiania skóry oraz redukcji powstałych na niej niedoskonałości (od blizn po przebarwienia). Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. Często stosowany jest peeling chemiczny, który wstępnie usuwa martwy naskórek. Następnie na skórę nakładana jest jedna lub kilka warstw preparatu o odpowiednim stężeniu. Podczas tej procedury możemy odczuwać lekki lub wyraźny dyskomfort – od szczypania po intensywne pieczenie. Po upływie ustalonego czasu (zazwyczaj kilka minut) preparat zostaje zmyty wodą, a na skórę nakłada się żel lub maskę chłodząco-łagodzącą. Cały proces trwa od 30 do 45 minut. U osób o głębokich i rozległych bliznach czy niedoskonałościach zaleca się przeprowadzenie od 3 do nawet 8 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. 

Zobacz też: Jak pozbyć się wągrów? Najlepsze kosmetyki i zabiegi na rozszerzone pory

Peeling kwasem trójchlorooctowym – rekonwalescencja 

Ponieważ peeling kwasem trójchlorooctowym jest jednym z najsilniej działających zabiegów złuszczających, po jego wykonaniu musimy spodziewać się kilku niekomfortowych skutków. W ciągu kilku pierwszych dni wybielona skóra zaczyna brązowieć i intensywnie się wysuszać. Konieczne jest jej regularne nawilżanie przy pomocy zaleconych przez eksperta produktów. Robimy to nawet kilka razy dziennie. 

Warstwa pękającej skóry samoczynnie odpada w ciągu od 7 do 14 dni. Niezwykle ważne jest, aby samodzielnie nie przyspieszać procesu złuszczania, to znaczy własnoręcznie nie odrywać fragmentów suchej skóry. Ponadto nie powinno się w tym czasie wystawiać jej na działanie słońca ani nakładać makijażu. Okres rekonwalescencji po peelingu kwasem trójchlorooctowym (przynajmniej tydzień) najlepiej spędzić więc w domu. 

Przez co najmniej miesiąc po wykonaniu peelingu kwasem trójchlorooctowym zaleca się stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50). Ponadto nie wolno korzystać z miejsc takich jak sauna czy basen, palić wyrobów tytoniowych oraz stosować jakichkolwiek peelingów. Kluczowe jest również regularne nawilżanie skóry

Peeling kwasem trójchlorooctowym – przeciwwskazania

Działanie kwasu trójchlorooctowego jest na tyle silne, że nie mogą stosować go kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto do przeciwwskazań należą choroby nowotworowe, niektóre choroby autoimmunologiczne, a także skóry, takie jak AZS, łuszczyca, opryszczka, aktywny trądzik różowaty czy infekcje bakteryjne. Nie poleca się go osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii.

Przez 2 tygodnie przed peelingiem kwasem trójchlorooctowym nie powinno się opalać, wykonywać depilacji oraz zabiegów złuszczających (np. mikrodermabrazji), ani stosować retinoidów czy innych drażniących skórę substancji.