Depilacja woskiem bikini – która jest najmniej bolesna?

Nie oszukujmy się – depilacja woskiem zawsze jest odczuwalna (zwłaszcza w okolicach bikini). Jeśli ktoś ci mówi, że jest inaczej – lepiej włóż to między bajki. Nie da się bezboleśnie wyrwać włosków razem z korzeniami. Prawdą jest jednak to, że każdy z nas odczuwa to inaczej. To, co dla jednych jest nie do wytrzymania, dla innych może być ledwie odczuwalnym dyskomfortem. Wszystko zależy od indywidualnego progu bólu, a także od tego jak mocne mamy włosy. Choć nie ma reguły, zazwyczaj bardziej oporne są te jasne. Mniej gładko pójdzie też, jeśli zmagasz się z problemem wrastających włosków. Nie trzeba tu dodawać, że depilacja woskiem jest zazwyczaj mniej bolesna na nogach i zdecydowanie bardziej odczuwalna w okolicach pach czy bikini (zwłaszcza jeśli zdecydowałaś się na głęboką depilację brazylijską). Nie bez znaczenia jest też rodzaj wosku. W ciągu ostatnich kilku lat zawrotną karierę robią tzw. woski twarde, które w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, całkowicie zastygają na skórze. Dzięki temu depilacja woskiem jest mniej bolesna.

- Tradycyjny wosk - czyli wosk miękki - jest zdejmowany ze skóry za pomocą płóciennego paska do depilacji. Woski twarde są bardziej nowoczesne. Całkowicie zastygają na skórze i nie przyklejają się do niej. Dzięki temu depilacja woskiem twardym jest inna w odczuciu i mniej bolesna. Przed użyciem wosku twardego, skórę zabezpiecza się specjalną oliwką, która dodatkowo chroni depilowane partie przed zerwaniem z nich naskórka i zmniejsza dyskomfort, przez co doskonale nadaje się do depilacji wrażliwych miejsc takich jak bikini, pachy czy twarz – mówi Karolina Tworzewska, kosmetolog i właścicielka salonów Waxroom w Warszawie.

Depilacja woskiem bikini – kiedy lepiej tego nie robić?

Depilacja woskiem nie powinna być wykonywana na świeżo opalonej czy poparzonej skórze. Przeciwwskazaniami są też takie choroby jak cukrzyca czy epilepsja, alergia na żywicę lub wosk pszczeli (który często występuje w składzie wosków do depilacji), a także kuracja retinoidami, obrzęki, świeże rany, żylaki oraz rozszerzone naczynia włosowate. Jeśli są one bolesne i wystające, lepiej ominąć te miejsca podczas depilacji. Czy można wybrać się na zabieg mając okres? 

- Bez problemu. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do depilacji woskiem. Jedyną przeszkodą może być w tym wypadku samopoczucie klientki. Dla komfortu obydwu osób, dobrze jest się jednak wspomóc tamponem - mówi Karolina Tworzewska. 

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre kobiety są przed oraz w czasie miesiączki bardziej wrażliwe na ból. Jeśli jesteś jedną z nich i czujesz się osłabiona, nie ma sensu się zmuszać – lepiej przełóż wizytę. 

Depilacja woskiem bikini – czy długość włosków ma wpływ na ból?

Przed depilacją woskiem bikini zdecydowanie polecamy zmierzenie długości włosków. Ta kwestia ma duży wpływ nie tylko na długotrwałość efektów, ale także ból. Włoski powinny mieć długość 0,5 cm. Jeśli będą krótsze, trudno będzie je usunąć. Jeśli będą dłuższe, zabieg będzie bardziej bolesny.

Depilacja woskiem bikini – jak zminimalizować ból?

Chociaż depilacja woskiem bikini nie wymaga specjalnych przygotowań, aby zwiększyć komfort zabiegu, warto przestrzegać kilku zasad. Tuż przed nie powinnaś stosować na skórę żadnych kosmetyków. Skóra powinna być czysta, niepodrażniona i bez żadnych ranek czy wyprysków. Na trzy dni przed wizytą warto zrobić peeling gruboziarnisty, który usunie martwy naskórek. Nie powinno się jednak robić go później, bo skóra będzie bardziej wrażliwa na ból.

W przypadku depilacji bikini woskiem istotna kwestią jest również wybór odpowiedniej bielizny. Najlepsza będzie luźna, przewiewna i oddychająca. Sztuczna i obcisła może podrażnić skórę. Odradzamy wszelkiego rodzaju koronki oraz stringi.

Tuż po zabiegu depilacji bikini woskiem warto nałożyć Sudocrem, który nie tylko złagodzi podrażnienia, ale także zadziała antybakteryjnie.

Depilacja bikini woskiem w ciąży – czy to bezpieczne?

Ciąża (o ile nie jest zagrożona) również nie jest przeciwwskazaniem do depilacji bikini. Co więcej, wiele kobiet decyduje się na jej wykonanie tuż przed planowanym terminem porodu. Jak mówi Karolina Tworzewska, warto jednak zwrócić uwagę na wybór miejsca, w którym wykonujemy depilację intymną. Najlepiej wybrać salon, który specjalizuje się w depilacji i wykonuje ją na nowoczesnych, delikatnych woskach. Najbezpieczniejszy wybór to wax bary, czyli miejsca, które zajmują się wyłącznie depilacją woskiem. Unikajmy za to nieznanych salonów, w których nigdy wcześniej nie byłyśmy. Lepiej nie decydować się też na pierwszy w życiu zabieg depilacji woskiem w zaawansowanej ciąży. Dla własnego komfortu nie zapomnij też poinformować obsługi o tym, że spodziewasz się dziecka. 

Zobacz też: Depilacja laserowa: jaki laser jest najskuteczniejszy?

Depilacja woskiem – co zrobić, gdy po zabiegu pojawią się niepożądane objawy?

Po każdym zabiegu depilacji woskiem na skórze pojawiają się czerwone kropeczki. Nie należy się jednak ich obawiać. Powstają w wyniku gwałtownego oderwania korzenia włosa od przylegającego do niego naczynia krwionośnego. To zdecydowanie dobry objaw – świadczy o pobudzeniu naszego krążenia i mówi, że organizm prawidłowo zareagował na przeprowadzany zabieg. Taki stan skóry nie utrzymuje się długo i zazwyczaj znika już po kilku godzinach. Do niepożądanych objawów depilacji należy jednak na pewno zaliczyć wrastające włoski. Skąd się bierze ten problem? Gdy po kilku tygodniach włos ponownie wzrasta może mieć problem z wydostaniem się spod naszej skóry. W efekcie zaczyna rosnąć do środka, powodując często stany zapalne. Na szczęście można sobie z tym poradzić - wystarczy regularnie wykonywać peeling wydepilowanych wcześniej miejsc (pamiętajmy tylko, by nie robić go tuż po depilacji). Dzięki temu ścieramy warstwę zrogowaciałego, martwego naskórka, a włos może się przez nią łatwiej przebić.

- Osoby, u których objawy te występują w stopniu większym niż przeciętnie, mogą się wspomóc produktami do specjalistycznej pielęgnacji. Zawierają one najczęściej kwas salicylowy, kwas mlekowy i allantoinę, które złuszczają i dodatkowo nawilżają skórę pozostawiając ją w dobrej kondycji. Jeżeli mowa o niepożądanych objawach, warto wspomnieć również o zerwanym naskórku. Dobrzy specjaliści wiedzą jak sobie radzić podczas depilacji woskiem nawet w przypadku najwrażliwszej skóry i najdelikatniejszych partii ciała. Po prawidłowo wykonanym zabiegu o zerwanym naskórku nie powinno być mowy – jeśli jednak takie zjawisko wystąpiło, należy przede wszystkim nie eksponować tych miejsc na słońce. W pierwszych dniach, aby złagodzić podrażnienie można zaaplikować na podrażnione okolice Panthenol albo krem z alantoiną. Kiedy skóra całkowicie się zagoi, nie należy zapominać o regularnych pilingach i nawilżaniu - mówi Karolina Tworzewska.

--

Karolina Tworzewska - kosmetolog, mistrzyni przywracania gładkości. Depilację woskiem wykonuje od ośmiu lat, a doświadczenie zdobywała nie tylko w Polsce, ale również w Kanadzie. Prowadzi szkolenia z depilacji i jest właścicielką salonów Waxroom w Warszawie.

 

Szukasz równie skutecznej, ale bardziej delikatnej metody depilacji, która sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej? Sprawdź nasz wpis: Depilacja pastą cukrową – naturalna i skuteczna alternatywa dla depilacji woskiem. Czy to naprawdę działa?